Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komerční banka navýšila zisk o 100 %, technicky platí silný uptrend

Publikováno
Komerční banka navýšila zisk o 100 %, technicky platí silný uptrend
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Tentokrát se v rámci technické a stručné fundamentální analýzy zaměříme na akcie Komerční banka. Jak vyplývá z titulku dnešní analýzy, Komerční banka dokázala meziročně enormně navýšit svůj zisk. A za chvíli si povíme, jak se jim to povedlo. Mimo jiné Komerční banka konečně schválila dividendu za celý rok 2019 a 2020.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dividenda

Mimořádná valná hromada konaná per rollam schválila výplatu dividendy z nerozděleného zisku z let 2019 a 2020 ve výši 4,5 miliard Kč, což činí 23,86 korun na akcii před zdaněním. Komerčka se tak stala zajímavou dividendovou akcií.

Poznámka

Všechny komerční banky měly od České národní banky v podstatě zakázané dividendy vyplácet. Centrální banka tímto způsobem chtěla dosáhnout větší stability bankovního systému.

Komerční banky byly donucené držet mnohem větší likviditu (potažmo kapitál), díky čemuž byly mnohem méně náchylné před potenciálními problémy. Nikdo tehdy nevěděl, jak vše dopadne, takže ČNB k tomuto kroku přistoupila. Už je to ale mnoho měsíců, co akcionáři mohli své dividendy získat.

Nárok na podíl na nerozděleném zisku má akcionář, který je vlastníkem akcie ke dni 11. listopadu 2021. Podíl na nerozděleném zisku se stává splatný ke dni 3. prosince 2021.

Fundamentální analýza akcie Komerční banka (KB)

Komerční banka na začátku listopadu ohlásila velmi dobré hospodářské výsledky. Což je dáváno na vrub velké aktivitě korporátních klientů na finančních trzích. Díky uvedenému měla banka mnohem větší výnosy plynoucích z finančních operací a poplatků.

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o 3 %. Navzdory rekordnímu zájmu klientů po hypotečních úvěrech, úrokové výnosy výrazněji nevzrostly. Důvodem je loňské snížení úrokových sazeb, které negativně ovlivnilo výnosy z reinvestic vkladů a vlastních zdrojů banky. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 12 %. Instituci se dařilo navýšit především výnosy z finančních a poradenských služeb korporátní klientele na dluhových trzích a poplatky z křížového prodeje o 19 % na 420 milionů korun díky vyšším výnosům z podílových fondů a životního pojištění.

Zisk KB
Vývoj čistého zisku Komerční banky v posledních 5 kvartálech

Ostatní provozní výnosy vzrostly o 37 %. Komerční banka totiž zaznamenala nadále silný čistý zisk z finančních operací, který byl meziročně o 41 % vyšší. Konkrétně díky zájmu klientů o zajištění úroků, protože se obecně očekávalo, že sazby půjdou brzy nahoru. Týkalo se to tedy i kurzu kvůli turbulentnímu tržnímu vývoji. Volatilita byla na měnových párech vysoká. Leč i díky solidním objemům na vládních dluhopisech a vlastnímu obchodování.

Provozní výnosy šly nahoru o 8 %, 7 823 milionů korun. Provozní náklady stouply o 1 % na 3 522 milionů korun, díky čemuž bylo dosaženo provozního zisku o 4 300 milionů korun. Meziročně si provozní zisk polepšil o 14 %.

Náklady na riziko nadále markantně klesají. Ještě před rokem byly 1 678 milionů korun. Nyní pouze 51 milionů korun, což je pokles o 97 %. Komerční banka proto reportovala čistý zisk 3 432 milionů korun. Meziročně tak jde o více jak 100% navýšení.

Technická analýza akcie Komerční banka

Základní technickou analýzu si zpracujeme na týdenním grafu. Hned mohu uvést, že akcie Komerční banky se ode dna z března 2020 dokázaly zhodnotit o zhruba 108 %. Část zisku je tedy díky čerstvé korekci korigována, ale pořád se jedná o velmi dobrý výsledek. Jak vyplývá z grafu, trh stále drží moc pěkný růstový trend.

Zdroj: lynxkroker.cz
Týdenní graf akcie Komerční banka
Týdenní graf akcie Komerční banka

Nicméně poslední týdny lze sledovat, že cenová expanze je čím dál pomalejší. Respektive je z price action znát, že cenový postup jde mnohem více ztuha. To je dáno tím, že kurz se dostal k cenovým úrovním, kde je významný odpor. Tvrdé zamítnutí přišlo před několika týdny u S/R levelu 900 korun, ale support 840 korun propad zastavil.

Druhý pokus o průlom se perfektně vydařil. Tehdejší týdenní svíce je vážně dost býčí, v impulsní podobě. Leč další překážka na 960 korunách zase postup zamítla. Trh se z toho nějak nevzpamatoval. Dokonce nakupující z pohledu týdenního grafu vůbec nevyužili S/R level 900 korun k odrazu. Propad pokračoval k 840 korunám, kde se cenový sestup zastavil.

Velmi blízko je i uptrendová diagonála, takže odraz se dal předpokládat. Bude ovšem úspěšný? Brzy se zase uvidí na S/R levelu 900 korun. Kurz musí jít bezpodmínečně nahoru. Pokud ne, rostoucí trendová struktura se může zlomit. A to je z technického hlediska problém. I na týdenním RSI uptrendová struktura praskla. Pokud by praskla i na cenovém grafu, je to velký problém. Takhle se může pořád jednat pouze o korekci.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Komerční banka zřetelně profitovala na tom, že finanční trhy zažily velký boom. Hlavně náklady na zajištění klesly na naprosté minimum. Poptávka po hypotečních úvěrech byla taktéž silná. Díky uvedenému banka dosáhla rekordního čistého zisku.

Co se týká techniky trhu, tam pořád platí docela silný uptrend. Ale ze struktury jde snadno poznat, že býci narážejí na čím dál silnější odpor. Pokud ale růstová struktura vydrží, neměl by to být velký problém.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.