Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Analýza akcie Česká zbrojovka (CZG) – titul se zářnou budoucností?

Analýza akcie Česká zbrojovka (CZG) – titul se zářnou budoucností?

Analýza akcie Česká zbrojovka (CZG) – titul se zářnou budoucností?
Zdroj: depositphotos.com

Dneska se v rámci fundamentální a technické analýzy zaměříme na akcie České zbrojovky (CZG), což je v rámci Česka velmi ostře sledovaný titul, kterému všichni věští slibnou budoucnost. Akvizice s Coltem se totiž povedla, což investory motivovalo k dalším velkým nákupům. Díky tomu cena během pár měsíců vzrostla o více jak 67 %.

Akcie Česká zbrojovka (CZG)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Česká zbrojovka si brousí zuby na další firmy, dividenda vyplacena

Po akvizici s Coltem je Česká zbrojovka stále hladová a dle nyní bývalého předsedy představenstva Lubomíra Kovaříka mají v plánu pokračovat v nákupech jiných firem. Dle jeho slov hledají firmy, které by mohly CZG významně doplnit v produktech jako je munice a optické zařízení.

Uvedené by však znamenalo další zadlužení firmy. Jak neustále opakuji, akvizice stojí obrovské balíky peněz a jejich návratnost může trvat léta. Jsou i případy, kdy se akvizice ani nijak nevyplatí.

Lubomír Kovařík argumentuje tím, že poptávka po jejich produktech již léta soustavně roste. Je tudíž přirozené, že mají do budoucna nemalá očekávání. V podstatě kalkulují s tím, že výnosy rychle porostou, díky čemuž budou schopni další akvizice „utáhnout“.

Co se týká dividendy, během letních prázdnin se definitivně valná hromada rozhodla vyplatit 7,5 korun na akcii. To implikuje dividendový výnos asi 2 %. Dividenda se vyplatila v červenci.

Fundamentální analýza akcie Česká zbrojovka (CZG)

Česká zbrojovka vykázala za první letošní pololetí meziroční růsty na všech úrovních hospodaření. Výnosy za první pololetí meziročně stouply o horentních 40,6 % na 4 ,729 miliardy korun. Jedná se skutečně o vynikající výsledek, který zapříčinil i skokový růst kurzu akcie CZG.

CZG ZiskNeočištěná EBITDA dosáhla 984 milionů korun, což je meziroční zlepšení o 13,2 %. Čistý zisk šel v relativních číslech nahoru ještě více než výnos. Meziročně stoupl o téměř 54 % na 588 milionů korun. Zisk na akcii (EPS) je 17,4 bodů. Výborných výsledků bylo samozřejmě dosaženo díky silné poptávce v USA. I samotná akvizice s Coltem se na tom přirozeně podepsala.

Leč i v Evropě se České zbrojovce dařilo. Zajímavé je, že se zbraně zbrojovky více prodávají v Africe a Asii. Zatímco v Evropě činil výnos 507 milionů korun, na rozvojových trzích až 785 milionů korun. Poptávka v Africe a Asii meziročně zaznamenala skok o 100 %. Což nám říká, že zbrojovka začíná být silným hráčem na těchto trzích, jako tomu bylo kdysi za socialismu.

Technická analýza akcie Česká zbrojovka (CZG)

Jak jsem říkal v úvodu, akcie Česká zbrojovka se během pár měsíců zhodnotila o solidních 67 %. Poslední vydaný report způsobil tu poslední pumpu, kterou můžete pozorovat na denním grafu. Během pár dní cena vzrostla o zhruba 25 %. Tím se ale vytvořil gap, který je z technického hlediska problematický.

Denní graf akcie CZG
Denní graf akcie CZG
Zdroj: lynxbroker.cz

Uvnitř tohoto gapu není prakticky žádná struktura, o kterou by se trh mohl opřít. První support je až kolem 475 korun, což je evidentně dost daleko. Proto to riziko, že cena padne až sem, je dost velká. Jednoduše řečeno se kurz nemá kde dřív odrazit. Samozřejmě to není 100%, ale to riziko tu existuje.

Co se týká indikátoru RSI, hodnoty pravidelně stoupají nad hraničních 70 bodů. Uvedené nám říká, že trh je vážně hodně silný. Dokud se budou tyhle vrcholy ve vysokých hodnotách opakovat, akcie Česká zbrojovka má bull run jistý.

Závěrem

Akcie Česká zbrojovka je naprosto skvělý titul s obrovským potenciálem. Čísla jsou zatím výborná a dovolil bych si tvrdit, že těm rostoucím očekávaným výnosům můžeme i věřit. Aktuálně je ale titul přestřelený, a proto může přijít i komplexnější korekce. Přeci jenom celý rok cena roste, tedy až na mírné korektivní pohyby.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo