Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » ČEZ reportuje nadprůměrná čísla, technicky trh pokračuje v silném uptrendu

ČEZ reportuje nadprůměrná čísla, technicky trh pokračuje v silném uptrendu

ČEZ reportuje nadprůměrná čísla, technicky trh pokračuje v silném uptrendu
Zdroj: cncenter.cz

V dnešní analýze se zaměříme na akcie ČEZ, což je polostátní energetický titul. V tuzemsku se jedná o vůbec nejsilnější podnik na poli energetiky, díky čemuž je tolik oblíbený. V tomto článku si představíme podnik z hospodářského hlediska, čili třetí kvartál. Pak provedeme základní technickou analýzu cenového grafu. Určitě si musíme ve zkratce uvést i krátkou zprávu, která se týká policejního zásahu v centrále ČEZ.

Graf
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Policejní razie v centrále ČEZ

Před dvěma týdny obletěla zpráva, že policisté z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý od brzkých ranních hodin prohledávali několik kanceláří v sídle polostátního energetického podniku ČEZ. Budovu prý opustili až po několika hodinách.

Prý se ovšem prohlídka netýkala vyloženě podniku jako takového. Dle vyjádření policie probíhala prohlídka kanceláří vyššího managementu, a dokonce proběhly domovní prohlídky. Vypadá to tedy, že policie má podezření na korupci ze strany některých manažerů ČEZ.

Osobně mne tato zpráva zaujala, ale po bližším hledání, se bohužel nikde nenacházejí žádné konkrétní odpovědi. Je zřejmé, že se jedná o korupci ze strany jednotlivce/jednotlivců, ale žádné bližší info není prozatím k sehnání. Proto jsem docela zvědav, jaký to bude mít vývoj. Zpráva každopádně neměla na cenový vývoj akcie ČEZ žádný vliv.

Hospodářské výsledky akcie ČEZ

Energetická společnost ČEZ vykázala další silný kvartál. Celkový obrat činil 47,7 miliardy korun. EBITDA meziročně vzrostla o více jak 30 % na 15,9 miliard korun. Čistý zisk dosáhl 5 600 milionů korun, což je meziročně navýšení o 143 %. Tímto výsledkem se třetí kvartál stává druhým nejsilnějším obdobím ze sledovaných čtvrtletí. Pouze první čtvrtletí ČEZ vykázal znatelně vyšší zisk, tj. 8 400 miliónů korun.

Vývoj čistého zisku společnosti v posledních 5 kvartálech
Vývoj čistého zisku společnosti v posledních 5 kvartálech

Leč první kvartál roku 2020 byl mnohem silnější. Tehdejší zisk dosahoval až 13,9 miliardy korun. Co se týká zisku na akcii (EPS), bylo dosaženo 10,5 korun na akcii. Dle dostupných informací se nejvíce na rentabilitě podílel výrobní segment, který je vůbec největší, nejdůležitější a nejrentabilnějším segmentem podnikání ČEZ.

Podstatná část zisku však pochází z obchodování, což může být u energetické společnosti trochu překvapením. Pravda je ale taková, že energetické podniky skutečně dost spekulují. Mají totiž dobré informace o trhu. Ovšem i těžební segment zaznamenal meziročně zlepšení o 300 milionů korun.

ČEZ dále zvýšil čísla, co se týče výhledu hospodaření za celý fiskální rok. EBITDA pouze mírně, z původního rozpětí 58 – 60 miliard korun na 59 – 60 miliard korun. Čistý zisk pak o něco znatelněji, z rozpětí o 18 – 20 miliardách korun na 19 – 21 miliard korun. ČEZ tudíž kalkuluje za poslední kvartál roku se ziskem, který bude zhruba 6 miliard korun.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ mají za sebou od počátku roku asi 64% zhodnocení. Část tohoto zisku bylo umazáno posledním korektivním pohybem, ale trh se již nyní snaží o další postup v růstovém trendu. Cenová expanze skončila začátkem října vyvrcholením u 840 korun. Od té chvíle cena klesala, díky čemuž trh vytvořil znázorněnou korekční strukturu.

Denní graf akcie ČEZ
Denní graf akcie ČEZ
Zdroj: lynxbroker.cz

Cenový pokles se zastavil na S/R levelu 706 korun. Kurz pronikl vcelku hluboko do supportního pásma, ale poptávka byla zde tak silná, že dotyková denní svíce zavřela v podobě Pin baru. Zkrátka byla poptávka zcela schopna nabídku absorbovat. Tržní účastníci to vzali jako nákupní signál, který poslechli. Kurz od té chvíle nabral růstovou trajektorii a momentálně testujeme S/R level 766 korun.

Samotná struktura trhu působí skutečně korekčně. To je další pozitivní signál. Navíc má pattern i podobu býčí vlajky, takže je spíše pravděpodobnější pokračování ve směru trendu. Je ovšem důležité, jak se býci vypořádají s blízkou rezistencí. To zamítnutí ze začátku října byla totiž hodně mohutné. Je potřeba nyní ukázat, že trh je schopen v růstu bez problému pokračovat.

Indikátor RSI vypadá na první pohled dobře. V rozmezí 40-45 bodů se zřetelně tvořilo dno. Respektive negativní momentum nemělo moc sílu. Nakonec se karta obrátila, ale zatím není pozitivní setrvačnost příliš silná.

Závěrem

Hospodářsky jsou výsledky ČEZ rozhodně nadprůměrné a s největší pravděpodobností se jim povede dosáhnout svých odhadů, které mají stanovené za celý rok 2021. Z technického hlediska je trh pořád hodně silný. To říjnové zamítnutí nevypadá sice dobře, ale zatím bych v tom neviděl náznak nějakého většího obratu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo