Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato pokořilo další rekord! Vyplatí se do něj ještě investovat?

Cena zlata je na novém vrcholu, ale někteří odborníci se domnívají, že dál poroste. Zamysleme se společně nad jeho začleněním do portfolia.

Publikováno
Zlato pokořilo další rekord! Vyplatí se do něj ještě investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato dosáhlo nebývalých výšin a nyní jeho cena přesahuje 2 250 dolarů za unci – což je ohromující nárůst o 38 % oproti nejnižšímu bodu v roce 2022.

Tim Hayes, hlavní globální investiční stratég společnosti Ned Davis Research, nedávno zdůraznil býčí trend pro zlato v současném ekonomickém klimatu.

Odborníci však radí, že by se jeho role v investičním portfoliu měla výrazně lišit od role akcií nebo dluhopisů.

V čem tkví atraktivita žlutého kovu?

Důvody pro diverzifikaci pomocí zlata mohou být různé. Někteří do zlata investují pro jeho funkci uchovatele hodnoty a ochrany proti inflaci. Jiní využívají tendenci zlata posilovat v dobách ekonomických recesí a medvědích akciových trhů.

Když akciové trhy klesají, řada investorů přesouvá své prostředky do bezpečnějších aktiv, jako jsou dluhopisy nebo cenné kovy. Poptávka po zlatě tak roste spolu s klesajícími cenami akcií.

Ford O’Neill, spolumanažer portfolia fondu Fidelity Strategic Real Return Fund, však poznamenává, že současné tržní podmínky se od října minulého roku dají nazvat “rally všeho”, takže je výkonnost zlata v poslední době poněkud netypická.

Tim Hayes ale vysvětluje, že během této rally taky došlo ke značnému oslabení amerického dolaru a poklesu výnosů z dluhopisů, což jsou pro cenu zlata dva významné katalyzátory.

Vzhledem k tomu, že dluhopisy a peněžní účty přinášejí nižší výnosy, zlato se stává konkurenceschopnějším.

Pro ty, kteří uvažují o začlenění zlata do svého portfolia, je nejdostupnější metodou burzovně obchodovaný fond (ETF), který odráží cenu zlata, jako je iShares Gold Trust ETF.

Tento přístup umožňuje investorům těžit z výkonnosti zlata a vyhnout se značným nákladům na vlastnictví fyzického zlata.

Nevýhody zlaté investice

Je však důležité si uvědomit, že zlato na rozdíl od jiných aktiv nepřináší žádné příjmy ani dividendy. Veleúspěšný investor Warren Buffett tento aspekt zlata otevřeně kritizoval.

Kromě absence pravidelných příjmů zlato také nedosahuje výkonnosti akcií (viz graf níže), které jsou při dlouhém investičním horizontu také investicí s relativně nízkou mírou rizika.

Srovnání iShares Gold Trust a S&P 500 za 15 let

Aktuální cena
Změna
iShares Gold Trust ETF / IAU
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Držení zlata v portfoliu může poskytnout dočasný komfort v nestabilních časech. Pro trvalé vytváření bohatství však investorům obecně lépe poslouží aktiva s potenciálem růstu a pravidelných příjmů.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.