těžba kryptoměn

Jak víte, kryptoměny běžící na blockchainu je třeba pro jejich funkčnost a provoz těžit. Už jen provoz bitcoinové sítě spolyká v současné chvíli stejně elektrické energie jako například celé Slovensko. V konkrétních číslech je to 27.89 TWh za rok, což je asi 2x více, než kolik za stejnou dobu vyrobí jaderná elektrárna Temelín.

Nesmíme také zapomenout, že toto číslo se každý měsíc zvedá. Rostoucí energetické náklady na zvětšující se síť samozřejmě musí ovlivnit její využívání, které už zlidovělo pod slovem “těžba“. Pojďme se na ni podívat blíže.

Jak se těží kryptoměny?

Při dolování kryptoměn můžete nechat krumpáč zamčený v kůlně. Nástroj, který potřebujete, je výpočetní technika. Doby, kdy takovou výpočetní technikou mohl být stolní počítač, jsou už ale dávno kryptografickým pravěkem, dnes se neobejdete bez těch nejlepších grafických karet na trhu. Pokud jste si tedy mysleli, že si na svém počítači jen tak nějaký ten bitcoin natěžíte, tak vás asi zklamu.

Praktické mohou být pro někoho i USB minery a jednotka, která vás bude při jejich koupi zajímat, je “hashrate”, udávaná v hash/s. Ta určuje výkonnost grafické karty či procesoru. V době psaní článku činní celkový výkon bitcoinové sítě 10,1 EH/s (exabajt = 1 bilion GB).

 těžící hardware Antminer S9
Známý těžební hardware Antminer S9

Těžba samotná spočívá v provádění matematických operací, kterými těžaři ověřují správnost realizovaných transakcí v síti. Účelem je znemožnit, aby byl stejný bitcoin použit v oddělených transakcích vícekrát. Transakce obsahuje digitální podpis (public a private key), časový údaj, hashovací funkci a příslušné informace, což je v případě bitcoinu posílaná částka.

Těžaři se pomocí matematického algoritmu snaží uhádnout speciální číslo, tedy správný “hash”, který se následně stává identifikátorem daného bloku a ten je přiřazen do blockchainu, neboli vytěžen. Jeden bloku obsahuje více transakcí a jejich limit je dán velikostí bloku, která je u bitcoinu v tuto chvíli 1MB. Limit byl nastaven v roce 2010 samotným Satoshim jako prevence proti možným útokům na síť a jeho případné zvětšení či přímo odstranění se stává předmětem často velmi ostrých debat v kryptokomunitě.

Každopádně, za “nabídnutí” své vlastní výpočetní síly a potvrzení bloku náleží těžařům odměna v podobě bitcoinů. V současné době to je 12.50 BTC za jeden vytěžený blok, přičemž hodnota odměny se za každých 210 000 vytěžených bloků snižuje vždy o polovinu a další snížení můžeme očekávat za necelé 3 roky.

Vyplatí se těžit?

Při porovnání zmíněných čísel si asi říkáte, jestli se těžení bitcoinů může vyplatit? Dobrá otázka. Odpovědí je: ne! Dnes je již těžení BTC tak vysoce náročná hardwarová záležitost, že i při velmi nízkých či nulových poplatcích za elektřinu by se jednalo o ztrátový počin. Spočítat si to ostatně může každý sám pomocí této kalkulačky. Konkurence těžařů je vysoká a hledání správného hashe ti může zabrat klidně celý rok. Naštěstí je tu ale řešení. A přišlo jako první z Česka.

V roce 2010 založil Marek Palatinus těžební pool Slush, kde se těžaři se svými výpočetnímu výkony spojují dohromady a zvyšují tak své šance na nalezení a potvrzení bloku. O zisk se pak spravedlivě podělí poměrem podle výkonu, který poolu nabídli. Takových “sdružení těžařů” dnes existuje samozřejmě spousta a největšími jsou Slush, AntPool, F2Pool, BitFury, BW.COM, BTCC Pool, ViaBTC, GBMiners, BTC.com a BitClub Network.

Jedna z "farem" na těžení bitcoinu v Americe.
Jedna z “farem” na těžení bitcoinu v Americe.

Dále existuje i tzv. cloudmining, kde si můžete koupit určitý podíl hashrate a automaticky vám pak přichází odměna do BTC peněženky. Nemusíte tedy draze kupovat několik HW strojů, ale za zlomkovou cenu si pořídíte část výpočetního výkonu už fungujícího “dolu”. Má to však jeden háček, říká vám něco termín Ponziho scháma?

Spousta společností, které cloudmining nabízí, jsou totiž klasické letadlo a doopravdy nic netěží. Pomocí již dávno známého “byznys modelu” tahají z lidí peníze, až do chvíle, než se to celé nezhroutí. Za důvěryhodné společnosti můžeme počítat Genesis mining a Hashing24. Každopádně, u cloudmimingu si člověk nikdy nemůže být 100% jistý a SCAM může číhat za každým rohem. Nutno také dodat, že ani tímto způsobem se “těžba” bitcoinu již moc nevyplatí. I pro tento případ však existuje řešení, připravte se na dobrou zprávu číslo 2.

Těžit se ale dají i jiné kryptoměny!

Ethereum, Litecoin, Monero, Dash, Bitcoin Cash, Zcash a další coiny nemají ještě tolik rozvinutou infrastrukturu a proto je jejich těžba o něco jednodušší a rentabilnější. Informace o kryptoměnách, které můžeš těžit a nakolik se to vyplatí, zjistíš zde. V úvahu je také třeba vzít, že hodnota některých těchto kryptoměn ještě poroste nahoru. Každé těžení má trošku jiná pravidla, princip však zůstává podobný jako u bitcoinu.

Abychom to tedy shrnuli, dle našeho názoru už se nevyplatí s těžením bitcoinu začínat ani v malém, ani velkém měřítku. Nabízí se tedy už jen možnost skupinového nebo cloudového těžení. O tom si ale povíme zase jindy.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, přemýšlím o pořízení mining rigu a zajímal by mě váš názor jakožto profesionálů na rig: cryptoshop.cz/mining-rig . Vyplatí se to vůbec aspoň trochu? Nebo má cenu myslet nvidia nebo amd?

    • Ahoj Davide,
      jsem rád, že nám důvěřuješ a považuješ nás za profesionály, ale bohužel ti nemůžu poradit. Osobně se těžení nevěnuji a proto bych nechtěl říct nějaký nesmysl.

      šp

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.