Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Zelenější těžba Bitcoinu? Společnosti Blockstream a Block budou k těžbě využívat solární panely Tesly

Zelenější těžba Bitcoinu? Společnosti Blockstream a Block budou k těžbě využívat solární panely Tesly

Zelenější těžba Bitcoinu? Společnosti Blockstream a Block budou k těžbě využívat solární panely Tesly
Zdroj: coindesk.com

Konference Bitcoin 2022 v Miami je plná odhalení a kromě podpory adopce kryptoměn ze strany angažovaných osob ze tří států přišla další dobrá zpráva během pátečního rána, kdy generální ředitel Blockstream, Adam Beck, odhalil několika set milionový projekt týkající se digitálních aktiv.

Ve snaze učinit mechanismus konsenzu Proof-of-Work alespoň trochu zelenější se Blockstream, společnost zaměřená na těžbu a další služby v oblasti kryptoměn, spojila s poskytovatelem kryptoměnových plateb Block (dříve Square) na výstavbě centra pro těžbu bitcoinů v Texasu, jež bude poháněno solární energií.

Velké investice

Těžební centrum bude vybaveno 3,8 megawatty obnovitelné solární energie a 12megawatthodinovým Megapackem, bateriovým úložištěm od Tesly. V celkovém součtu podá výpočetní výkon ve výši 30 petahash za sekundu. Baterie budou sloužit k napájení těžebních strojů v noci a v době, kdy sluneční světlo během dne nebude dostatečné.

"Výstavba již započala, těšíme se, až předvedeme veškeré inovace tohoto unikátního zařízení," stojí v prohlášení.

Na projektu se začalo pracovat již během června minulého roku, díky čemuž má být centrum dokončeno v rámci několika příštích měsíců. Obě společnosti do výstavby investovaly přes 12 milionů dolarů a účelem je rovněž zjistit, zda je možné uskutečnit provoz těžebního centra na bitcoiny s nulovými emisemi.

Kromě jeho fyzické výstavby vytvoří týmy společností Blockstream a Block veřejně přístupný řídicí panel, který bude informovat o klíčových ukazatelích projektu. Metriky budou zahrnovat výkon, počet vytěžených bitcoinů, výkon bateriového úložiště, celkovou dobu provozu, výdaje nebo návratnost investic. Přístupný bude non stop na webové stránce.

Je všechno růžové?

Jak se říká, každá mince má dvě strany. Stejné je to i u těžby tohoto typu, neboť podle analýzy Braiins, nejstaršího těžebního poolu vůbec, využití solární energie při tomto procesu není profitabilní navzdory téměř bezplatným nákladům na elektřinu a ukládání přebytečné energie během nejvíce slunečných hodin.

Dalším argumentem, který rovněž podotkl marketingový ředitel Braiins, Kristian Csepcsar, je vytknutí toho, že při použití tradičních měřítek pro hodnocení míry ekologičnosti se nezohledňují důležité faktory jako produkce škodlivých chemikálií při výrobě solárních panelů.

Tesla a kryptoměny

Může pro vás být překvapením, že Tesla nepůsobí pouze na trhu s elektromobily, její byznys zahrnuje i další technické oblasti. Působí rovněž na trhu výroby a skladování energie, tomuto segmentu připsala 5% podíl na celkových tržbách za rok 2021. Největší automobilka podle tržní kapitalizace, jejímž generálním ředitelem je všem známý Elon Musk, se neustále nějakým způsobem pohybuje kolem kryptoměn.

Tesla byla totiž mezi prvními většími firmami, jež sáhly po adopci Bitcoinu ve formě plateb a rozsáhlých investic. Obě Muskovy společnosti, Tesla i SpaceX, mají toto aktivum v rozvahách. Nicméně v květnu 2021 automobilka skončila s přijímáním bitcoinů v rámci plateb kvůli ekologii, na což reagovala kryptoměna silným poklesem.

Pokles ceny Bitcoinu v květnu 2021
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Po bizarních tweetech a podpoře meme coinů, včetně kryptoměn jako Dogecoin nebo Shiba Inu, se Elon Musk rozhodl vyměnit Bitcoin právě za Dogecoin, Tesla jej momentálně přijímá ve formě drobnějších plateb. Pokud si myslíte, že Musk zvolil psí token kvůli jinému mechanismu konsenzu, tak se pletete, Dogecoin funguje rovněž na bázi Proof-of-work. Jedná se tak o stejně energeticky náročnou formu ověřování transakcí, kvůli které se rozhodl neakceptovat Bitcoin.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,05%
Aktuální cena
$27 222
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+3,41%
Aktuální cena
$1 773
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+1,69%
Aktuální cena
$313,1

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo