Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Ravencoin

Kryptoměna Ravencoin (RVN) – Cena, graf, info

Graf kurzu Ravencoin

Kurz Ravencoin
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf

Kalkulačka: RVN to CZK

RVN
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Ravencoin

Ravencoin je blockchain s velmi specifickým cílem, kterým je tokenizace majetků. Tokenizace je v podstatě převod a návázání konkretních druhů majektu na digitální tokeny.

Dá se tak říci, že hlavním cílem projektu je přemostění tradičních ekonomických systémů a financí 2.0 v podání blockchainů.

V případě Ravencoinu se jedná o tzv. PoW fork Bitcoinu. To znamená, že vznikl přímo z BTC a vývojáři následně kód upravili tak, aby odpovídal potřebám tokenizace majetků.

Obsah článku o Ravencoinu

1.Co je to tokenizace?2.Výhody tokenizace3.Fork Bitcoinu a PoW4.Porovnání hashrate s BTC5.Ekonomika mincí RVN6.Konkurence Ravencoinu7.Kritika Ravencoinu8.Výhody Ravencoinu9.Hodnocení RVN10.Diskuze ke kryptoměně Ravencoin (komentáře)

Co je to tokenizace?

Tokenizace je klíčovou aplikací kryptoměn v reálném světě a to nejen Ravencoinu. Mnohé blockchain projekty totiž pochopili, že převod majetků na digitální verzi je extrémně výhodný.

Tokenizaci lze snadno vysvětlit na příkladech. Vezmeme dva modelové příklady, na kterých si vysvětlíme dva základní typy tokenů v síti. První případ jsou tokeny zaměnitelné a druhým příkladem jsou tokeny nezaměnitelné.

Ravencoin - Tokenizace majetku
Zdroj obrázku: ThinkingCrypto.com

Příklad: Zaměnitelné tokeny

Představte si, že chcete na blockchainu obchodovat akcie. Společnost může díky tokenizaci vydat své akcie rovnou na blockchainu v podobě tokenů anebo navázat akcie na konkrétní tokeny.

Příkladem mohou být např. akcie Apple (AAPL). Společnost má dvě možnosti. Buď vydá akcie přímo v digitální podobě a nebo se zaváže, že určitá část akcií bude rozměnitelná 1:1 za nově vytvořený token, který se při finální směně spálí, aby jich nikdy nebylo více a nedocházelo k nechtěné inflaci.

Díky tomu, že společnost vydá právě tokenizované akcie, získá Apple větší likviditu a přístup na nové a celosvětové trhy, které jsou otevřeny úplně všem a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Každý token bude prakticky stejný a tudíž se jedná o zaměnitelné tokeny.

Příklad: Nezaměnitelné tokeny

Další druh tokenů tvoří nezaměnitelné tokeny. Ty v podstatě fungují tak, že každý jeden takový token je originál. Takově tokeny se dají využít např. pro tokenizování uměleckého díla anebo nemovitosti.

Představte si, že chcete prodat obraz. Nemáte ovšem snadný přístup na trh a tak jej chcete tokenizovat. Vytvoříte nezaměnitelný token, který bude přímo navázán na Váš obraz. Ten, kdo bude následně vlastnit tento token, tak bude nezpochybnitelným majitelem obrazu, čímž by se mohlo předejít i krádeži a následnému prodeji, protože zloděj nebude jeho právoplatným vlastníkem.

Výhody tokenizace

Tokenizace umožňuje hned několik věcí. Jak již bylo řečeno, tak v první řadě se jedná o rozšíření trhu a zvýšení likvidity jednotlivých druhů majetku.

Pro firmy tak plynou jasné výhody. Pro uživatele ovšem také. Představte si situaci, kdy máte tokenizované akcie Amazonu. Díky jejich snadnému přenosu mohou prakticky fungovat jako peníze.

Buď s nimi rovnou můžete zaplatit, protože to blockchainové systémy umožňují (identický systém jako platba pomocí BTC), anebo je můžete skrze existující burzy automaticky rozměníte na dolarový ekvivalent.

Fork Bitcoinu a PoW

Ravencoin je forkem Bitcoinu. To znamená, že vývojáři vzali základní kód Bitcoinu a následně jej upravili podle svých potřeb. Základ je tedy podobný BTC, nicméně i tak se Ravencoin liší v mnoha ohledech.

Tokeny mohou existovat i na samotném původním blockchainu Bitcoinu, ale Bitcoin na to není designován.

Ravencoin se soustředí právě na to, aby byl otevřenou Proof of Work sítí se specializací na tokenizaci. Ravencoin používá odlišný těžební algoritmus a tak mu nehrozí útok ze strany velkých těžařů na BTC. Algoritmus pro těžbu RVN se nazývá x16r.

V porovnání s BTC je také snížen čas na těžbu RVN na 1 minutu (BTC má 10 minut na blok, ETH má 15 vteřin na blok).

Porovnání hashrate s BTC

Ravencoin využil architekturu BTC jakožto bezpečný základ pro vlastní blockchain. Nyní se hodí porovnání hashrate (míra zabezpečení sítě pomocí výpočetní síly) mezi RVN A BTC.

Hashrate se obyvkle měří v TH/s (terahash za vteřinu). Zatímco RVN má momentálně cca 30 TH/s, tak BTC má v době psaní recenze okolo 100 milinů TH/s. Jedná se tak o neporovnatelný rozdíl.

Ravencoin má ovšem stoupající tendenci hashrate, což je dobrá známka pro budoucnost sítě. Naopak dlouhodobě klesající hashrate by znamenal, že síť umírá.

Propozice hodnoty mince RVN

Bitcoin cílí na transakce a Ravencoin na tokenizaci. Základní otázka, kterou si každý investor do kryptoměn musí pokládat je, proč má RVN hodnotu?

Pokud chcete na blockchainu RVN vytvořit nový token, tak musíte zaplatit určitý poplatek. Momentálně je to 500 RVN za vytvoření nového druhu tokenů. To znamená, že můžete vytvořit jakýkoliv token v jakékoliv početní hodnotě a se specifickými vlastnostmi.

Ekonomika mincí RVN

RVN má stejný objem mincí jako BTC s jediným rozdílem. Tvůrci RVN se rozhodli množství mincí vynásobit 1000x. To v podstatě znamená, že celkově je mincí 21 miliard, ale to prakticky nehraje žádnou jinou roli než marketingovou.

Díky pozdějšímu startu RVN je v oběhu pouze 6 miliard mincí z celkového počtu 21 miliard.

Konkurence Ravencoinu

Ravencoin má obrovskou a velmi silnou konkurenci. Jednak existují podobné blockchainy, které specificky cílí na tvorbu ekosystémů na tokenizaci majetků. Sem patří například Polymath, což je blockchain specializující se na tokenizaci cenných papírů.

Mezi další konkurenty patří v podstatě všechny smartchainy. Ty totiž všechny podporují smart kontrakty a následně i variabilní možnosti tokenizace. Hlavním konkurentem je tak Ethereum, kde probíhá naprostá většina tokenizačních procesů.

Kritika Ravencoinu

Ravencoin má tři naprosto zásadní neduhy.

  • Pomalý blockchain. Ačkoliv je Ravencoin rychlejší než Bitcoin, tak prakticky neexistuje plán pro škálování. Momentální limit se nachází na 50 transakcích za vteřinu, ale je těžké ho ověřit, protože na blockchainu neprobíhá mnoho transakcí.
  • Absence komplexních smart kontraktů. Ravencoin umí tvořit tokeny, ale rozhodně není ani zdaleka tak chytrý jako moderní smartchainy a tudíž neumí budovat komplexní smart kontrakty pro složité operace s tokeny.
  • Absence Dexů (decentralizované burzy). Ravencoin nemá vlastní decentralizované burzy, které jsou základem pro plynulý obchod tokenů na síti a zárukou férových podmínek pro všechny.

Výhody Ravencoinu

Oproti nevýhodám má Ravencoin v podstatě puze jednu výhodu.

  • Jedná se o naprostou jednoduchost systému, který neumožňuje mnoho variant řešení.

To lze pochopit na jednoduchém porovnání s ETH.

Zatímco ETH umožňuje tvorbu komplexních smart kontraktů, které tvoří komplikovanou infrastrukturu pro tokenovou ekonomiku, tak Ravencoin je oproti tomu v podstatě pouze transakční protokol.

To znamená, že tokeny jsou vlastně v bezpečném ekosystému, protože tento ekosystém neumožňuje komplexní operace v rámci své jednoduchosti.

Zatímco na ETH vznikají např. decentralizované finance jako nový obor, tak Ravencoin takový rozvoj neumožňuje. Jeho funkce jsou podstatně jednodušší, ale o to bezpečnější.

Hodnocení RVN

Ravencoin identifikoval správně trend tokenizace majetků a uzpůsobil tomu svůj blockchain, který pochází z kódu Bitcoinu. Jenže zatímco systémy jako ETH, NEO, ATOM a mnohé další smart chainy šly podstatně dál, Ravencoin zůstává velmi jednoduchý.

Ravencoin nemá rozumný plán pro budoucí škálovaní sítě a dá se tak očekávat, že ho v budoucnosti konkurence převálcuje, protože síti chybí klíčové prvky.

Síť RVN má dvě konkurenční výhody. Jednou z nich je absence komplexity. Systém RVN není složitý a tudíž je zde i nízká pravděpodobnost selhání. Druhou výhodou je pak využítí otestované technologie, která byla pouze upravena na míru účelu. Pravděpodobné ovšem je, že smart chainy Ravencoin zastíní a RVN nebude schopný konkurence.


KryptoměnaRavencoin
Vytvořeno3. 1. 2018
Webové stránkyhttps://ravencoin.org/
JednotkaRVN
Aktuální počet tokenů9 054 600 000
Maximální počet tokenů21 000 000 000
Tržní kapitalizace$899 024 624

Kurz kryptoměny Ravencoin za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
27. 09. 2021 $0,1 RVN
26. 09. 2021 $0,1 RVN
25. 09. 2021 $0,1 RVN
24. 09. 2021 $0,099 RVN
23. 09. 2021 $0,11 RVN
22. 09. 2021 $0,1 RVN
21. 09. 2021 $0,095 RVN
20. 09. 2021 $0,098 RVN
19. 09. 2021 $0,11 RVN
18. 09. 2021 $0,11 RVN
17. 09. 2021 $0,11 RVN
16. 09. 2021 $0,12 RVN
15. 09. 2021 $0,12 RVN
14. 09. 2021 $0,12 RVN
13. 09. 2021 $0,12 RVN

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo