$0,00015 (0,0035 Kč)
+1,67 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Kryptoměna Callisto Network (CLO) existuje již od roku 2018, kdy vznikla airdropem z Etherea Classic (ETC). Jedná se prakticky o funkční sidechain na bázi ETH a ETC, samotný token CLO je proto standardu ERC-20. Zaměřuje se primárně na zlepšení škálovatelnosti ETC při zachování vysoké míry decentralizace a bezpečnosti.
Už od svého založení se vývojářský tým stojící za Callisto Network specializuje zejména na bezpečnost a provádí audity smart kontraktů. Do dnešního data má za sebou více než 340 auditů nejrůznějších projektů a drží si tak přední místo v žebříčku auditorských společností.
V půlce roku 2020 se však Callisto Network spojil s českou společností Invictus se záměrem využít blockchain Callisto Network na reálném produktu pro veřejnou dopravu.
Callisto Network vzniklo původně pouze jako jako testnet Etherea Classic ihned po hardforku Etherea na Ethereum a Ethereum Classic.
Hlavními vývojáři Callisto Network už od jeho základu byl tým Ethereum Commonwealth, sestávající z Yohana Graterola a Dexarana. Při vývoji Etherea Classic ale nastávaly neshody mezi týmy vývojářů o jeho budoucím osudu, nápady Ethereum Commonwealth se tak nepodařilo úplně prosadit. Ethereum Commonwealth se pro realizaci svých nápadů rozhodl využít Callisto Network a osamostatnil ho.
Nyní má Callisto Network plně funkční mainnet i testnet, DeFi protokol, stablecoin, governance tokeny (CLO a CLOE), unikátní platformu pro tzv. cold staking, decentralizovanou burzu,
Dle vývoje ceny CLO v letech 2018-2020 je patrné nenaplnění prvotních očekávání od projektu. V polovině roku 2020 se proto cena kryptoměny CLO dostala na rekordním minimum.
V té době Callisto Network však oslovila česká společnost Invictus, za kterou ve velké míře stojí Vladimír Vencálek, se záměrem realizace svých konkrétních podnikových řešení na blockchainu Callisto Network.
Invictus se zaměřil na možnost implementace blockchainu do infrastruktury veřejné dopravy. Krátce poté začal probíhat výzkum pro implementaci Callisto Network do dopravní infrastruktury i na Dopravní fakultě ČVUT v Praze.
The CTU of the Faculty of Transport Sciences in Prague has started working on the consulting and implementation of the Callisto Network #blockchain for Czech public transport. $CLO #Altcoins #CallistoAdoption@CLOEnterprise pic.twitter.com/h41WUTlMcf
— Fushuma Chain (@FushumaChain) December 16, 2020
Invictus měl v konečném důsledku velký vliv na vývoj Callisto Network a Callisto Enterprise, což dokazuje úzké propojení mezi vedením obou společností.
Callisto Network má širokou škálu činností. Jedná se nejen o plně funkční ekosystém s nízkými poplatky za transakci a využívající kryptoměnu CLO jako svůj utility token.
Budoucí vývoj Callisto Network je směřován k decentralizaci – díky tomu v letech 2020-2021 vznikly i přes podporu Invictus governance mechanismy pro kryptoměnu CLO a unikátní cold staking.
V neposlední řadě se Callisto Network stále specializuje na audity smart kontraktů ve svém Callisto Security Department.
Kryptoměnový trh a zejména oblast DeFi je silně neregulovaná, a s tím se pojí bohužel svobodné možnosti v činnosti podvodníků. Snad každý z nás už někdy narazil na nějaký “scam”.
Nebezpečí před hackery se silně zvyšuje při chybně navrženém smart kontraktu obsahujícím fatální chyby, je tedy potřeba, aby byl kód prověřen.
O to se starají auditorské společnosti a právě tým Callisto Network je špičkou mezi nimi.
Vývojáři v Callisto Network se řadí mezi přední smart contract security experty, zejména jejich vývojář Dexaran.
Služba Callisto Network, zaměřující se na auditování smart kontraktů, se nazývá Callisto Security Department, a skládá se z většího množství nezávislých auditorů.
Callisto Network provedla audit již na více než 340 projektech a našla v nich více než 1000 chyb.
Jako skvělá reference může sloužit fakt, že žádný z auditovaných projektů nebyl dodnes terčem úspěšného hacku.
Příkladem velmi známých auditovaných projektů od Callisto Network je Chainlink, OmiseGo, Zilliqa, Maker, BNB, Enjin nebo např. Tether.
Callisto Network funguje jako samostatný ekosystém, podobně jako např. BNB Smart Chain. Kryptoměna CLO v ekosystému přitom funguje jako utility token a jsou vůči ní uskutečňovány veškeré poplatky.
Na síti Callisto Network mohou vznikat nové DeFi projekty. Podobně jako mají ostatní další sítě své vlastní decentralizované burzy, na síti Callisto je k dispozici Soy.Finance.
Vizuálně je DEX Soy.Swap silně podobná DEX PancakeSwap, což je u podobných projektů standardem. Nabízí také podobné služby – provádění obchodů (swap) a poskytování likvidity.
K dispozici je též bridge mezi Callisto Network, BNB Smart Chain a Ethereum Mainnet. Callisto Network má též svůj vlastní stable coin BUSDT (tvůrcem je bullsinvesting.club). V letech 2021 a 2022 je naplánováno také spuštění mnoha dalších funkcí podporující celý tento ekosystém a je dobré vše sledovat např. přes oficiální twitter účet.
Callisto Network přišlo se zajímavým řešením pro pasivní příjem a označuje ho jako cold staking. Prakticky se jedná o uzamknutí libovolného počtu CLO mincí na určité časové období. Časové období je rozděleno vždy na celé měsíce, mince tudíž musejí být zamčené minimálně jeden měsíc.
Výhodou oproti běžným těžebním mechanismům je opadnutí povinností validace transakce nebo obecně být k dispozici 24 hodin denně, cold stakeři negenerují žádné bloky.
Mezi cold stakery je distribuováno 40 % všech odměn za těžbu kryptoměny CLO, roční výnos se pohybuje okolo 9,3 % a v době psaní článku je v cold stakingu uzamknuto zhruba 75 % celkové zásoby tokenu CLO.
Nové partnerství s Invictem iniciovalo změny v Callisto Network od samotného základu, a stálo též za vznikem české společnosti Callisto Enterprise.
Jedná se o společnost implementující blockchain do činností různých podniků. Callisto Enterprise stojí za vznikem nové kryptoměny Callisto Enterprise Token (CLOE) sloužící jako ,,palivo” pro jejich blockchainové produkty.
Stejně jako CLO, i CLOE je token standardu ERC-20. CLO a CLOE jsou úzce provázané kryptoměny. Dle tokenomiky CLOE je maximální zásoba nastavena na 125 000 000 CLOE mincích. Z toho bylo:
Airdrop CLOE proběhl již v červenci roku 2021. 1. července 2021 byl oznámen hard fork pro cold staking ve verzi 2 – uživatelé museli mít nastakovanou kryptoměnu CLO na verzi 2 do 15. července 2021, kdy proběhl snapshot. Dle procentuálního rozdělení cold stakerů ve snapshotu proběhla distribuce CLOE tokenů 30. července 2021.
Informace o monetární politice CLO dostupné z dřívějších let budou v blízké době aktualizované. Aktuální CEO Callisto Network Vladimír Vencálek v rozhovoru pro kryptoguru.cz zmínil informace, že celková zásoba mincí nebude větší než 9 miliard.
Dle dalších slov je ideálním scénářem celková zásoba pod 5 miliard mincí a díky novým mechanismům pálení pokles až na 3 miliardy v průběhu následujících 25 let. Hodnota zásoby mincí tak bude závislá na míře využívání blockchainu Callisto Network.
Při založení Callisto Network se tým vývojářů skládal pouze z úzkého kruhu programátorů Ethereum Commonwealth – zejména z Dexarana a Yohana Graterola. Po navázání spolupráce se společností Invictus se ale tým značně rozrostl. Nyní vypadá struktura týmu následovně:
Callisto Network se cenově dlouhou dobu držela nízko až do poloviny roku 2020, kdy začaly probíhat změny související se spojením Callisto a Invictus.
Během altseason v roce 2021 zažilo CLO po dlouhé době další znatelný nárůst, stále se však ale drží velmi dole od ATH. Vývojáři na Callisto Network usilovně pracují a chystají řadu novinek.
Kryptoměna má reálné využití a v budoucnu může přinést zajímavé zhodnocení.
Protože se v základu jedná o schéma Proof of Work, kryptoměna CLO se dá těžit. Těžba bude možná v horizontu následujících 3 až 5 let a vzhledem k budoucí tokenomice má těžba celkem zajímavý potenciál. K dispozici je např. mining pool na clo.2miners.com.
Alternativou je získávání CLO mincí z cold stakingu. Cold stakeři nevalidují žádné transakce a nejsou proto povinni být neustále k dispozici, do určité míry se tak jedná i o ,,ekologičtější” těžbu.
Kryptoměnu CLO je možné samozřejmě koupit na některých centralizovaných burzách (CEX). Centralizované burzy nabízející pár CLO/USD jsou např. HitBTC, Bitfinex nebo STEX.
Jinou možností je nákup přímo na stránkách Callisto Network do peněženky Callisto Web Wallet, či přímo na decentralizované burze Soy.Swap vůči jiné kryptoměně (např. ETH nebo ETC).
Jednou z možných variant je držet kryptoměnu CLO na centralizované burze, jako např. Bitfinex. V tomto případě vlastní informace o vašich nakoupených kryptoměnách burza. Do určité míry se jedná o komfortní řešení, je zde však riziko hackerského útoku na burzu. Pro vyšší bezpečnost doporučujeme držet kryptoměnu CLO v softwarových, či ještě lépe, hardwarových peněženkách.
Callisto Network má svojí vlastní softwarovou peněženku funkční v internetovém rozhraní na oficiálních stránkách – Callisto Web Wallet. Vzhledem k maximální možné kompatibilitě je to ideální způsob pro držení kryptoměny CLO a ostatních kryptoměn na Callisto síti. Callisto Web Wallet umožňuje držet i ETH a ETC. Přirozeně plně podporuje cold staking.
Další softwarové peněženky s integrovanou podporou pro cold staking jsou Guarda Wallet, Coinomi, Trustwallet a CryptoBot.
CryptoBot je unikátní softwarová peněženka vytvořená komunitou Callisto, umožňující provádění transakcí přímo na Telegramu.
Zarážejícím faktem je podpora pouze softwarové peněženky MetaMask na decentralizované burze Soy.Swap. V době psaní článku je burza Soy.Swap funkční pouze pár dnů a je možné očekávat přidání dalších softwarových peněženek. Momentálně se ale připojíte pouze přes MetaMask.
Za účelem zvýšení bezpečnosti silně doporučujeme používat i hardwarové peněženky. Callisto Network oficiálně podporuje připojení přes Ledger díky oficiální aplikaci.
Kryptoměna Callisto Network (CLO) je utility a governance token Callisto Network - projektu zastřešující vlastní ekosystém a prestižní službu auditování smart kontraktů. Velmi úzce spolupracuje s Callisto Enterprise - českou společností pro implementaci konkrétních řešení do praxe využívajících blockchain.
Kryptoměna | Callisto Network |
---|---|
Symbol | CLO |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 3 287 576 782 |
Maximální počet tokenů | 6 500 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $424,8 |
Tržní kapitalizace | $401 485 |
Změna ceny za 24h | 21,22 % |
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.