Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V oběhu je již 19 milionů BTC, zbývají vytěžit 2 miliony

Publikováno
V oběhu je již 19 milionů BTC, zbývají vytěžit 2 miliony
Zdroj: Newyorker.com

Bitcoin je matematický, ekonomický a finanční zázrak. Nástroj proti inflaci, jak je častokrát nazýván, byl navrhnut tak, aby jeho celková zásoba nikdy nepřesáhla množství 21 milionů mincí. Mince jsou do oběhu uvolňovány postupně, stále pomalejším tempem a v pátek, 1. dubna 2022, téměř 13 let po spuštění, došlo k vytěžení výročního 19miliontého bitcoinu.

Vzorec těžby nových bitcoinů je přesně dán, víme tak například, že:

  • v roce 2050 bude vytěženo přes 99,9 % BTC,
  • v roce 2092 bude zbývat vytěžit pouze 1 poslední celý BTC,
  • v roce 2140 bude vytěžena úplně poslední část BTC.
BTC Mining Reward and Supply
Celkové množství BTC v oběhu (zeleně) a odměna za těžbu (červeně)

Ke zmenšení odměny těžařů dochází při tzv. halvingu (půlení). K halvingu dochází každé 4 roky, přesně po 210 000 vytěžených blocích a odměna je při něm snížena na polovinu. Nyní, mezi květnem 2020 a březnem 2024, činí odměna za vytěžený blok 6,25 BTC.

V oběhu je ve skutečnosti mnohem méně BTC

Přestože bylo vytěženo 19 milionů mincí, ne všechny jsou dostupné a s největší pravděpodobností už nikdy dostupné nebudou. Navždy ztracených bitcoinů je dle některých odhadů až 3,7 milionu.

Patří mezi ně přibližně 1,1 milionu BTC, které vytěžil tvůrce Bitcoinu, tajemný Satoshi Nakamoto, a od té doby s nimi nepohnul. Dále bitcoiny, k nimž lidé ztratili privátní klíče nebo bitcoiny, které byly odeslány na špatnou, nedostupnou adresu. Například James Howells měl opravdu smůlu, když v roce 2013 vyhodil svůj starý harddisk, aby si v příštích letech uvědomil, že s ním přišel i o 7500 BTC.

Zdroj: Independent.co.uk
Ztracený harddisk Bitcoin
James se rozhodl prohledat celou skládku. Marně.

Má to vliv na cenu?

Ačkoli nových bitcoinů zatím stále přibývá, inflační tempo se zpomaluje a navíc je nevyhnutelné, že se každým dnem nějaké mince ztratí. Z toho vychází i známý Stock to Flow model.

Stock to Flow model

Jedná se o poměrně jednoduchý model dlouhodobě predikující cenu Bitcoinu. Vypočítává se jako poměr mezi existující zásobou (=stock) BTC a přítokem (=flow) nových BTC. Když se tečky ve grafu dostanou pod bílou křivku, měli byste nakupovat, když nad ní, měli byste prodávat. Model S2F předpovídá překonání hranice 1 milionu dolarů za Bitcoin ještě před rokem 2026.

Zdroj: PlanBTC.com
BTC Stock to flow
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.