Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blížící se halving může způsobit celosvětovou migraci těžařů

Snížení odměn vyvolává mezi americkými těžaři obavy o ziskovost a potenciálně může spustit jejich migraci. Bylo by to vlastně špatně?

Publikováno
Blížící se halving může způsobit celosvětovou migraci těžařů
Zdroj: depositphotos.com

Nadcházející snížení blokové odměny Bitcoinu (BTC) na polovinu (halving) vyvolává mezi americkými těžaři obavy z možných problémů se ziskovostí.

Halving, který vychází přibližně na 20. dubna, sníží odměny za těžbu z 6,25 BTC na 3,125 BTC. Historicky je halving spojován s růstem ceny bitcoinů.

Pokud však Bitcoin během tří až čtyř měsíců po halvingu výrazně nepovyroste, mohli by američtí těžaři čelit značným ztrátám.

Přesune se centrum těžby?

V současné době vedou v těžbě největší světové kryptoměny Spojené státy se 40% podílem, následuje Čína s 15% podílem a Rusko s podílem ve výši 12 %.

Toto rozložení se však může v příštím roce až dvou letech změnit, neboť se očekává, že těžaři se přesunou do regionů s nižšími náklady na elektřinu, jako je Afrika a Latinská Amerika.

Při pohledu do budoucna vyzdvihuje Jaran Mellerud, spoluzakladatel společnosti Hashlabs Mining a hlavní těžební stratég, africké země.

Etiopie, Nigérie a Keňa jsou potenciální destinace pro migraci těžařů, přičemž jako slibné těžební lokality jsou označovány také jihoamerické země Argentina a Paraguay.

Poptávka po přemístění je podle něj patrná již nyní, kdy američtí těžaři hledají levnější hostování v místech, jako je právě Etiopie, kde jsou náklady o 30-40 % nižší než v USA.

Zpráva společnosti Cantor Fitzgerald z konce ledna zdůraznila že 11 veřejně obchodovaných těžařských firem nebude schopno po halvingu dosáhnout zisku, pokud by cena Bitcoinu zůstala kolem 40 000 USD, kde tehdy byla.

Vývoj ceny Bitcoinu od začátku roku

I při současné ceně Bitcoinu kolem 52 000 USD by se však pod hranicí ziskovosti nacházely 4 z 13 těžařských firem.

Co analytik, to názor

Mitchell Askew, vedoucí analytik společnosti Blockware Solutions, tvrdí, že většina amerických veřejných těžařů může zůstat zisková i po halvingu.

Mají prý dostatečně nízké sazby za elektřinu a navíc řada z nich dnes využívá mnohem efektivnější těžební stroje.

Nadto se domnívá, že americké těžaře mohou od přesunu do zahraničí odradit pevné smlouvy o hostingu, které je nutí pokračovat v těžbě i přes klesající ziskovost.

Alex Gladstein, který je vedoucím strategie Nadace pro lidská práva a aktivně podporuje Bitcoin, zase souhlasí s Mellerudem v tom, že po halvingu někteří američtí těžaři utečou za lepší ziskovostí, ale nevidí v tom problém.

Tvrdí, že potenciální odliv těžařů do různých zemí by mohl vést k robustnější a decentralizovanější síti Bitcoinu, která by byla méně náchylná k lokálním poruchám.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.