Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak přežít blížící se halving Bitcoinu a zajistit se proti pádu ceny?

Většina kryptoinvestorů a traderů vyhlíží halving s očekáváním růstu ceny. Pro těžaře ale představuje především výzvu.

Publikováno
Jak přežít blížící se halving Bitcoinu a zajistit se proti pádu ceny?
Zdroj: depositphotos.com

S tím, jak se blíží 20. duben a čtvrtý halving Bitcoinu (BTC), je komunita kryptoměn plná očekávání a do jisté míry i obav.

Tato událost, která je neodmyslitelnou součástí největší světové kryptoměny, sníží odměny těžařů z 6,25 na 3,125 BTC za blok, čímž výrazně změní ekonomické prostředí pro ty, kdo zajišťují chod blockchainu.

Vliv halvingu na cenu Bitcoinu

Mechanismus půlení slouží jako algoritmická měnová politika Bitcoinu, která kontrastuje s diskreční politikou centrálních bank. Každý halving systematicky snižuje příliv nových bitcoinů, čímž ovlivňuje míru inflace aktiva.

S tím, jak se snižuje míra vstupu nových BTC na trh, se každý existující Bitcoin potenciálně stává cennějším a snižuje míru inflace BTC. Ta je nyní na 1,7 %.

Historicky mělo půlení vliv na cenu Bitcoinu kvůli jeho dopadu právě na vzácnost mincí. Není sice jediným určujícím faktorem ceny BTC, ale významně ovlivňuje souhru nabídky a poptávky.

Zdroj: panteracapital.com
Cena Bitcoin 500 dní po halvingu
Predikovaná cena BTC po halvingu

Vliv na těžaře a jejich podnikání

Snížení odměn za těžbu na polovinu však představuje pro těžaře složitou výzvu. Snížení odměn tlačí na jejich ziskovost a vyžaduje inovace, které by kompenzovaly snížené odměny a udržely provozní náklady na uzdě.

Pro jednotlivce používající běžné počítače a notebooky přestala být těžba bitcoinů výhodná už dávno. Museli by investovat do specializovaných strojů ASIC, aby mohli jít proti rostoucí obtížnosti těžby bitcoinů a zvyšování nákladů na energii.

Odvětví reaguje tím, že se stále více obrací k udržitelným zdrojům energie, přičemž 54,5 % těžební energie nyní pochází z obnovitelných zdrojů.

Poznámka

Například společnost TeraWulf zahájila výstavbu zařízení Nautilus Cryptomine jako prvního těžebního zařízení využívajícího jadernou energii. S cenou 2 centy za KW/h se chce TeraWulf stát nákladově nejefektivnějším těžařem na světě.

Zajímavá je otázka použití přebytečného tepla vznikajícího při běhu těžebních strojů. Například společnost Kryptovault tento horký vzduch využívá k sušení nařezaných kmenů pro dřevařský průmysl. Dalším příkladem přizpůsobivosti je využití přebytečného tepla pro vytápění domů.

Projekce naznačují, že pokud se ceny BTC budou pohybovat v okolí 66 tisíc USD, mohlo by síť opustit přibližně 3 % těžařů.

Těžaři se navíc mohou zajistit proti volatilitě cen využitím derivátů a prodávat produkci své těžby dopředu prostřednictvím kontraktů obchodovaných na burze.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.