Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto je skrytý investiční poklad! Co poroste v roce 2025 nejvíce?

Dokonce i v roce 2025 existuji relativně skryté investiční poklady, které retailoví investoři bezesporu přehlíží. Které to jsou?

Toto je skrytý investiční poklad! Co poroste v roce 2025 nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Zdá se to jako naprostý nesmysl, ale v každém období se dají najít relativně skryté investiční poklady, které široká veřejnost přehlíží. Většina malých investorů totiž v drtivé většině případů investuje dle novinových titulků.

Pokud všude vidí akcie NVIDIA, kupují akcie NVIDIA. Když všude vidí bitcoin, nakupují bitcoin. Tak to prostě je, což na první pohled může budit pocit marnosti. Nicméně z toho zároveň víme, že vlastně není tolik těžké překonat tyto “normies”.

Investování je hra s nulovým součtem.

Skryté investiční poklady

Investování na finančních trzích je hra s nulovým součtem. To znamená, že když někdo vyhraje, musí někdo logicky prohrát. Tím pádem všichni mezi sebou na trhu soupeříme o to, kdo má v alokaci kapitálu pravdu.

Osobně se proto nesnažím překonávat profesionály. Mou snahou je překonat většinu investorů z řad retailu, protože si myslím, že to není až tolik těžké.

Už jenom tehdy, kdy si přečtete jakoukoliv odbornější knížku pro investování, máte obrovskou konkurenční výhodu před drtivou většinou malých investorů. Kteří většinou skončí u těch nadpisů článků.

Na přelomu let 2022 a 2023 jsem postupně začal mluvit o zlatu a souvisejícím těžařském sektoru. Tehdy byl v plném proudu AI boom, takže zlato a nějaké akcie těžařů přirozeně nikoho moc nezajímaly.

Vlastně jsem se setkal s posměchem i od investorů, kteří se řadí mezi “profesionály”. Byla to holt doba, kdy chtěl každý AI akcie, protože to přinášelo onu výkonnost.

Zdroj: Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Dlouhodobý cenový graf zlata a argumenty pro jeho další růst
Dlouhodobý cenový graf zlata a argumenty pro jeho další růst

Od té doby každopádně cena zlata vzrostla zhruba o 100 %. Celý sektor těžařů zlata je na tom obdobně.

Jistě, v porovnání s kurzovými růsty některých AI titulů se to může zdát málo. Nicméně jízda nahoru možná ještě nekončí, takže nás trhy ještě třeba mile překvapí.

Jak investiční poklady hledat?

Když hledám na trhu hodnotu, respektive do čeho investovat, zaměřím se především na aktiva, která nejsou vesměs moc oblíbená.

Jde ve skutečnosti o kontrariánský přístup k investování, takže se snažím hledat hodnotu na trzích, kde ji ostatní odmítají vidět.

Video: Co je lepší investice než akcie?

Zlato a obzvláště těžaři zlata uvedenou podmínku perfektně splňovaly.

Varování

Upozorňuji, že samotný atribut neoblíbenosti automaticky neznamená příležitost. Když je jakýkoliv trh neoblíbený, mohou za tím stát dobré důvody. Investor proto musí usoudit, zda má pan Trh pravdu či nikoliv.

Investor musí pracovat s dostatečným množstvím argumentů, proč nedává současné ohodnocení trhu smysl. Respektive musí existovat příznivé faktory, které by v průběhu času měly vést k růstu ceny aktiva.

Pro všechny své čtenáře jsem proto zpracoval takový výpis, který je na grafu (viz. výše) pro dlouhodobý vývoj cen zlata s argumenty pro jeho další růst. Klidně se tím můžete inspirovat.

Zrovna zlato jsem vybral jako učebnicový příklad, protože zastoupení prorůstových faktorů bylo velké. Když si vytvoříte podobně široký soubor, je to ideální situace.

Tím chci říct, že ne vždy je to takhle dokonalé. Zároveň musím říct, že nestačí jenom jeden nebo dva argumenty. Možná se trefíte, ale příliš riskujete.

Je stříbro tím skrytým investičním pokladem?

Zatímco zlato překonalo kurzové historické maximum z roku 2011 již v roce 2020, menší brácha stříbro je stále s velkým odstupem pod svým ATH (téměř 50 USD za unci) z roku 2011. 

Jenomže stříbro má historicky tendenci zlato nejenom dohánět, ale dokonce i překonávat.

Mnozí tzv. gold bugs proto predikují, že jakmile zlato zklidní svůj cenový růst, stříbro jej minimálně dožene.  

Zlato má tu výhodu, že si drží svůj “měnový” status. Na rozdíl od stříbra – které je často viděno pouze jako vstup do výroby – což neznamená nutně, že si za zlato kupujete rohlíky, ale že jej měnové autority uznávají jako solidní rezervu.

Vlastně obecně se zlato považuje za zvučné peníze. 

Zdroj: Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Cenový graf zlata a stříbra
Cenový graf zlata a stříbra

Tento rozdíl ve vnímání zlata a stříbra není jen řekněme akademickou debatou. Má totiž reálný dopad na jejich cenovou dynamiku.

Zlato je považováno za bezpečné útočiště, kam investoři utíkají, když se na trzích děje něco divokého, jako třeba v posledních mnoha letech. 

Stříbro ale hraje jinou ligu, protože jeho cena je mnohem více ovlivněná průmyslovou poptávkou.

Ať už jde o solární panely, elektroniku nebo zdravotnické vybavení. Stříbro je prostě komodita, která se spotřebovává. To znamená, že jeho cena může být pod větším tlakem, když globální ekonomika zpomaluje. 

Přesto je tady zajímavý paradox. Právě díky tomu, že stříbro je teď podhodnocené oproti zlatu, může mít větší prostor pro růst, než zlato.

Historicky jsme viděli, že když zlato začne růst, stříbro často následuje s větší intenzitou. Například v letech 2009–2011, kdy zlato rostlo o 70 %, stříbro vystřelilo o více než 170 %.  

Ta podhodnocenost stříbra je ale myšlena pouze relativně vůči ceně zlata. Když se totiž podíváme na poměr tržních cen, zlato je vůči stříbru vůbec nejdražší v historii. Z tohoto poměru lze proto usuzovat, že je stříbro vůči zlatu nesmírně podhodnocené.

Zdroj: Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Poměr ceny zlata a stříbra
Poměr ceny zlata a stříbra

Stříbro se v letošním roce rychle probouzí a možná zlato v cenovém růstu dožene. U stříbra však osobně vidím problém, že jde primárně o průmyslový kov.

To znamená, že se netěší té obliby jako zlato. Žlutý kov si dokázal udržet měnový status a status spolehlivé rezervy.

Závěrem: Kontrariánství je správný směr

Kontrariánské investování může nepřekvapivě spoustě lidem jít proti srsti. Za svůj život jsem pochopil, že spousta lidí jde prostě ráda s davem.

Když jsou ve stádu, cítí se bezpečně. K čemuž má člověk bez debat genetické predispozice.

Leč investování je disciplína, pro který se takto nastavený mindset v žádném případě nehodí.

Jakmile jdete totiž s davem, pravděpodobně jsou v trhu lidově řečeno naložení všichni. Tudíž v lepším případě máte spíše nižší kurzové výnosy, ale podstupujete značné riziko. Přesněji řečeno neúměrné riziko za nepřiměřený výnos.

Když se vydáte cestou kontrariánství, nic nemáte zaručeno. Nicméně si tím, dle mého názoru, zvýšíte pravděpodobnost úspěšného investování. Tím myslím přiměřené výnosy za přiměřené riziko.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat