Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Letní analýza akcie Erste Group Bank – solidní kvartální výsledky, technika trhu velmi býčí

Letní analýza akcie Erste Group Bank – solidní kvartální výsledky, technika trhu velmi býčí

Letní analýza akcie Erste Group Bank – solidní kvartální výsledky, technika trhu velmi býčí
Zdroj: e15.cz

Dnes se posuneme dál v naší pravidelné technické analýze a fundamentální analýze na české akciové tituly, ale zároveň zůstaneme v bankovním sektoru. Zaměříme se totiž na akcie Erste Group Bank, na které jsme měli poslední analýzu před několika týdny. Nyní jsou ovšem dostupné kvartální výsledky a došlo i k progresu na cenovém grafu. Tudíž opět máme co řešit.

Pokud vás předešlá analýza na akcie Erste Group Bank minula, určitě to napravte. Budeme totiž navazovat, sice volně, ale přece. Výsledky za rok 2020 totiž nebyly vůbec slavné a my se z kvartálních výsledků pokusíme zjistit, zda došlo k pozitivní změně. K cenovému progresu akcií skutečně došlo.

Cena akcie Erste Group Bank v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Fundamentální analýza akcie Erste Group Bank (Q1 2021)

V minulé analýze ještě nebylo vůbec zřejmé, zda se budou vyplácet dividendy za rok 2020. Ekonomické výsledky za rok 2020 byly totiž špatné, a proto se dalo očekávat, že na to lidově řečeno nebude. Což by nebylo nic zvláštního, protože Moneta Money Bank k tomuto kroku přistoupila a nic investorům nevyplatí.

Erste Group však v květnové schůzi valné hromady schválila dividendu ve výši 0,5 EUR na akcii. Což v době schválení znamenalo cca 1,5% výnos z dividendy. Částka tedy není nijak ohromující, ale aspoň něco. Ovšem vedení banky má dle dostupných informací v plánu vyplatit dodatečnou dividendu, jakmile Evropská centrální banka zruší dosavadní omezení.

Konkrétně se jedná o další 1 EUR na akcii, pak by byla celková dividenda 1,5 EUR na akcii. Vzhledem k aktuální ceně mohou investoři kalkulovat s dividendovým výnosem kolem 5 %. Což je už docela pěkné číslo.

Co se týče kvartálních výsledků, ty předčily očekávání. Čisté úrokové výnosy jsou za první období 1,172 miliardy EUR. Čisté výnosy z poplatků a provizí dosahují 540 milionů EUR, což je meziroční zlepšení o cca 7 %. Ostatní provozní výnosy činí 117 milionů EUR. Provozní zisk se zvedl meziročně o 10 % na 1,83 miliardy EUR. Erste Group Bank dosáhla čistého zisku 355 milionů EUR, což je meziročně lepší výsledek o více jak 50 %. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosáhla 9,6 %.

Technická analýza akcie Erste Group Bank

Jak jsem již mírně nakousl, technika trhu akcie Erste Group Bank má za sebou velmi solidní pokrok. Jenom za květen došlo k rally, díky které cena vzrostla o více jak 22 %, což bylo jednak způsobeno solidními kvartálními výsledky a jednak slíbenou dividendou. Část zisků sice byla poslední korekcí umazána, ale nic to nemění na tom, že struktura trhu se na první pohled zlepšila.

Akcie Erste Group Bank
Týdenní graf akcie Erste Group Bank. Zdroj: lynxbroker.cz

V minulé analýze jsem právě podotkl, že aby trh mohl s jistotou pokračovat v dlouhodobém růstu, musí dojít k prolomení medvědi struktury trhu, která zde platila od první poloviny roku 2018. Řečená struktura byla podmíněná zakreslenou rezistenční diagonálou a bylo tudíž nutné ji prorazit. Během května k prolomení diagonály skutečně došlo, což je vcelku pěkné překvapení.

Titul tím v každém případě učinil první důležitý krok, protože samotným průrazem se trh zcela nedostal z rizika, ve kterém je. Stále je vysoká šance, že expanze selže a dojde k návratu kurzu do medvědí struktury. Trh by posléze průraz považoval za býčí past, což by asi způsobilo další výprodeje.

Co se tedy týká posledního vývoje, kurz za květen rostl vážně pěkně, díky čemuž můžeme v grafu pozorovat hned čtyři impulsní svíce v řadě. Něco takového není na týdenním grafu zrovna často. Nakupující kromě zmiňované diagonály prorazili i klíčové S/R pásmo 31,3 EUR a povedlo se otestovat i následující hladinu 34,5 EUR. Zde ovšem po několikatýdenním boji býci selhali a stáhli se po předešlou úroveň.

Nyní kurz konsoliduje na klíčovém levelu 31,3 EUR a v těsné blízkosti máme i původně rezistenční diagonálu. Uvedené nám v podstatě implikuje slabší konfluenci, která zvyšuje šance na odraz. Musím ještě jednou upozornit, že kurz se nesmí pod diagonálu vrátit, takže aktuální support musí vydržet.

Jinak sledovaný indikátor RSI je též pořád dosti býčí, neboť uptrendová struktura pořád platí. Mimo jiné indikátor dosáhl horentních 82,45 bodů, což dokáže pouze silný trh. Má to ovšem i svou stinnou stránku, protože tím větší je pak riziko hlubší korekce, ke které již však došlo a znehodnocení čítalo asi 11 %. Křivka RSI v současnosti testuje zakreslenou trendovku, díky čemuž se také zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odrazu.

Závěrem

Akcie Erste Group Bank se od počátku dubna 2020 zhodnotily o více jak 128 %, což je přirozeně slušný výsledek. Mimo jiné tu máme z technického hlediska dobrý progres, a pokud trh udrží kurz nad S/R levelem 31,3 EUR, bude náběh na pokračování v uptrendu.

Z fundamentálního pohledu se situace Erste Group viditelně zlepšuje a dá se říct, že se z toho negativního šoku postupně dostává. Leč jedná se pouze o první kvartál. Uvidíme, jak dynamický bude další vývoj. Pokud společnost splní svůj slib a vyplatí i dodatečnou dividendu, akcie Erste Group Bank pravděpodobně zůstanou v popředí zájmu.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo