Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Letní analýza akcie Moneta Money Bank – první kvartál očekávaně slabší, zatím zdravá korekce akcií

Publikováno
Letní analýza akcie Moneta Money Bank – první kvartál očekávaně slabší, zatím zdravá korekce akcií
Zdroj: lidovky.cz

Dnes budeme pokračovat v naší pravidelné technické analýze a fundamentální analýze na české akciové tituly, kde oprášíme akcie Moneta Money Bank. Máme nová hospodářská čísla za první kvartál roku 2021 a došlo i k nějakým zajímavým událostem, které si rozebereme.

Především dividendoví investoři mají smůlu, protože navzdory předešlým návrhům, banka dividendu již druhým rokem nevyplatí. Jinak, jestli vám předešlá analýza unikla, určitě to napravte. V podstatě na minulý příspěvek navážeme, takže je dobré znát kontext.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1) Výplata dividend neproběhne

V dubnové analýze bylo řečeno, že je jisté, že investoři získají za rok 2020 dividendu ve výši 3 korun na akcii, což tehdy znamenalo asi 3,75% výnos z dividendy. Návrh částky byl oficiální, a dokonce byl oznámen České národní bance, ale nakonec se valná hromada usnesla, že se prostě nic nevyplatí.

Takže již druhým rokem žádná dividenda pravděpodobně nebude. Upřímně, netuším, co se uvnitř společnosti stalo, že došlo k tomuto radikálnímu obratu. Z dostupných zdrojů vyplývá, že zisk se nakonec zahrne do kapitálu banky.

Hlavním argumentem pro nevyplacení dividendy je samozřejmě pandemie a doporučení ze strany ČNB.

Za rok 2020 byla čísla vcelku solidní, bankovní trh sice byl zasažen, ale netrpěl až tolik jako některá jiná odvětví. Tudíž osobně kroku příliš nerozumím, protože zisku na výplaty bylo dost. Alespoň část se mohla vyplatit. Otázkou ovšem je, jak moc do toho reálně zasahovala centrální banka.

Leč malinkatá šance tu ještě je, protože se o výplatách má ještě během roku jednat. Moc ale nevěřím tomu, že by zase došlo k tak výrazné změně v rozhodnutí.

Poznámka

TIP: Doufali jste, že Moneta dividendy vyplatí? Nezoufejte, v naší rubrice vám ukážeme, jak hledat a investovat do dividendových akcií.

2) Akvizice s Air bank

Jak bylo řečeno v dubnové analýze, Moneta Money Bank konečně podepsala plánovanou Rámcovou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a Benxy. Podepsání smlouvy bylo do jisté míry nejisté kvůli nečekanému úmrtí majoritního vlastníka skupiny PPF Petra Kellnera. Zatím se ovšem zdá, že vše probíhá bez problémů.

Leč rámcová smlouva ještě není konečná, protože samotná akvizice je podmíněná souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se má konat 22. června. Banka zveřejnila i všechny potřebné doplňující informace vztahující se k akvizici. Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliard korun.

3) Fundamentální analýza společnosti (Q1 2021)

V obecné rovině můžeme říct, že Moneta díky provozním výnosů a čistému zisku mírně překonala odhady, které byly z veřejných zdrojů dostupné. Za stávajících okolností můžeme tudíž výsledky považovat za lehce pozitivní.

Celkové provozní výnosy dosahují za první kvartál 2,682 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 8,3 %. Celkové výnosy především táhnou úrokové výnosy, které zaznamenaly meziročně mírný nárůst o 1,5 % na 2,074 miliardy korun. Retailové úvěry a hypotéky totiž během jednoho roku narostly o 71 %. Naopak ostatní výnosy meziročně klesly o 72,4 %, z 395 milionů korun na 109 milionů korun.

Provozní náklady meziročně vzrostly o 13,9 %, z 1,332 miliardy korun na 1,517 miliardy korun. Což bylo ovšem dáno akvizicí Wüstenrot a regulatorními položkami. Jak se dalo očekávat, čistý zisk meziročně též klesl, v relativních číslech o 18,2 %. Z 731 milionů korun na 598 milionů korun. Ukazatel EPS činí 1,17 bodů.

4) Technická analýza akcií Moneta

V rámci předešlé technické analýzy jsme konstatovali, že trh vypadá vcelku dobře. Však byly i hospodářské výsledky za rok 2020 dobré, což se přirozeně projeví do technického stavu trhu. Nicméně se nám postup nahoru definitivně zastavil v blízkosti S/R levelu 84,5 korun. Nedávno ještě byla jakási šance, že rezistenci alespoň podruhé otestujeme, ale trh ke konci dubna definitivně zarotoval dolů.

Akcie Moneta
Denní graf akcie Moneta. Zdroj: Lynxbroker.cz

Ani S/R level 79,5 korun nevydržel nápor prodávajících, takže proběhl průlom směrem dolů. Což si myslím, že bylo dáno právě zveřejněním hospodářských výsledků za první kvartál. I když se dalo dopředu očekávat, že uvidíme meziroční zhoršení, stejně přišel po zveřejnění výprodej, který trval několik dní v kuse.  Pokles se zastavil až na S/R levelu 75,5 korun, fakticky došlo ke dvěma otestování během pár dní.

Hladina ovšem nápor prodejců vydržela a situace naopak využili nakupující. Započal odraz od hladiny a postup se zastavil u S/R levelu 79,5 korun. Jak je z grafu vidno, o level se skoro měsíc bojuje a stále není znám vítěz. Leč, jestli bude trh respektovat zakreslený korekční pattern s býčím pozadím, měl by kurz zarotovat k blízkému supportu. 

Takže jsou dvě možnosti, buď se dočkáme průrazu v následujících dnech, nebo budeme sledovat pokles k řečené podpoře. Jestli půjdeme ještě dolů, není to problém. Zakreslená korekční struktura je zdravá a naopak bychom po jejím dokončení mohli kalkulovat s průrazem nahoru a pokračováním ve více jak ročním uptrendu.

Určitě můžeme kvitovat i fakt, že denní RSI nekleslo pod hraničních 30 bodů, což je technicky býčí znamení. Hraničních 30 bodů hraje v bull trendech svoji roli supportu. Interpretace je tedy taková, že trh skutečně věří, že býčí trend platí.

Závěrem

Na základě hospodářských výsledku lze objektivně konstatovat, že první kvartál byl horší. Ale jak bylo již řečeno, bylo to očekávané a v kontextu dnešní doby můžeme čísla považovat za mírně uspokojivá. Nicméně dividendoví investoři jsou určitě neradi, když druhým rokem nedostanou žádnou dividendu. I přesto, že kapitál na výplaty je. Zas na druhou, pokud si banka kapitál nechá a využije jej, může se tato politika zase v budoucnu vrátit na vyšších dividendách.

Co se týče techniky, trh zcela selhal u rezistence 84,5 korun, což byl počátek komplexnější korekce, která trvá doteď. Nicméně podoba korekce je ve skutečnosti bullish, protože má podobu tzv. klesajícího klínu. Pozadí čištění trhu je zkrátka býčí, po kterém by měl expanzivní trend pokračovat.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎