Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Extrémní strach na trzích nepolevuje!

Publikováno
Finex Coin Week – Extrémní strach na trzích nepolevuje!
Zdroj: Depositphotos.com

Je tady nový týden a na jeho začátku vám pravidelně přinášíme ohlédnutí se za nejzajímavějšími událostmi ze světa kryptoměn. Tentokrát jsme pro vás vybrali tato témata.

Obsah článku

SEC vyšetřuje Binance kvůli vzniku BNB v roce 2017

Začátkem minulého týdne zveřejnily zpravodajské agentury Reuters a Bloomberg zprávu, která vyvolává pochybnosti o vzniku BNB, hlavním utility tokenu nejoblíbenější kryptoměnové burzy Binance.

Ve zprávě se uvádí, že Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) přezkoumává vznik Binance a jejího tokenu BNB kvůli možnému porušení předpisů o cenných papírech. Vše se odehrálo už v roce 2017 a od té doby se Binance stala největší kryptoměnovou burzou na světě podle objemu obchodů.

Zpráva ohledně vyšetřování Binance regulačními úřady přichází v době, kdy agentura Reuters zveřejnila výsledky nezávislého vyšetřování, v němž tvrdí, že v letech 2017 až 2021 bylo prostřednictvím Binance vypráno nejméně 2,35 miliardy dolarů pocházejících z nelegálních činností.

Poznámka

Poznámka: BNB (tehdy ještě Binance Coin) byl vytvořen v červenci roku 2017 jako ERC-20 token na blockchainu Etherea. Následně se přesunul na samostatný blockchain Binance. Prvotní nabídka byla 100 milionů tokenů po 15 centech za token, to znamená, že prvotní ICO vyneslo 15 milionů dolarů. Nyní je BNB nativní měnou na burze Binance, lze s ní přímo obchodovat, používat ji k nákupům a platbám.

V březnu tohoto roku navíc Binance Coin změnil název čistě na BNB. Přejmenovaly se i oba jeho blockchainy – jak BNB Chain pro tokeny BEP-2 (dříve Binance Chain), tak BNB Smart Chain pro tokeny BEP-20 (dříve Binance Smart Chain)

Agentura Bloomberg uvádí, že SEC podrobně zkoumá vznik BNB. Nejedná se o jedinou kryptoměnu, o níž se SEC zajímá v souvislosti s jejím vznikem pomocí prvotní nabídky mincí. Pokud jde o tuto problematiku, tak v této souvislosti probíhá soud se společností Ripple, která údajně prodávala neregistrované cenné papíry v podobě kryptoměny XRP.

Pokud by se ukázalo, že je nějaká kryptoměna neregistrovaným cenným papírem, znamenalo by to, že byla vytvořena v rozporu se zákonem.

Šéf SEC Gary Gensler nedávno naznačil, že s výjimkou Bitcoinu může být většina kryptoměn skutečně neregistrovanými cennými papíry, což by se teoreticky mohlo týkat i Etherea.

Nejedná se o první podobné spory v souvislosti s burzou Binance. Například v březnu letošního roku byla na burzu podána hromadná žaloba ve výši 5 milionů dolarů, v níž uživatelé tvrdili, že jim prodala 79 různých kryptoměn (včetně Dogecoinu, Solany a Cardana), s nimiž mělo být nakládáno jako s licencovanými cennými papíry.

Americké senátorky Cynthia Lummisová z Wyomingu a Kirsten Gillibrandová z New Yorku představily dlouho očekávaný zákon o “Odpovědných finančních inovacích”. Návrh zákona má 69 stran a jeho snahou je vytvořit regulační rámec pro digitální aktiva. Měl by řešit daně, dopad těžby na životní prostředí, bezpečnost a další důležité otázky týkající se toho sektoru.

Návrh zákona pochází od amerických političek zastupujících jak vládnoucí stranu demokratů, tak republikány. Tato skutečnost mu dává větší šance na jeho schválení. Cynthia Lummisová patří mezi známé podporovatele Bitcoinu a již několikrát ho zmínila ve svých projevech ohledně regulací kryptoměn.

Jedním z hlavních bodů návrhu zákona je požadavek, aby regulaci kryptoměn měla na starosti v USA především Americká komise pro komoditní futures CFTC a ne Americká komise pro cenné papíry a burzu SEC.

“Vzhledem k tomu, že se většina digitálních aktiv podobá mnohem více komoditám než cenným papírům, návrh zákona dává CFTC jasnou pravomoc nad příslušnými spotovými trhy s digitálními aktivy,” stojí v návrhu.

Senátorky představily svůj návrh v televizním pořadu na CNBC a velká část rozhovoru se točila kolem rozdělení odpovědnosti mezi SEC a CFTC. Lummisová uvedla, že vše pečlivě konzultovaly s předsedou SEC Garym Genslerem.

“Snažíme se vměstnat svět digitálních aktiv do našeho současného regulačního rámce,” uvedla Lummisová, “hodně času jsme strávily definicí moderního Howeyova testu.”

Poznámka

Poznámka: Howeyův test je precedentem v soudní historii USA z roku 1946. Stanovuje, že se daná transakce dá považovat za investici (investiční smlouvu), pokud se jedná o investici peněz do společného podniku za účelem zisku pramenícího ze snahy třetí strany. SEC jej v dnešní době využívá jako prostředek ke zjištění, jestli se daná kryptoměna dá považovat za cenný papír či nikoliv.

Součástí návrhu je i osvobození od daní transakce, které nepřesahují 200 dolarů. V podstatě to znamená, že když zaplatíte za zboží nebo službu 150 dolarů, nemuseli byste řešit, za jakou sumu jste v minulosti kryptoměnu nakoupili.

Návrh zákona se zabývá řadou otázek týkajících se kryptoměn. Zadává vypracování studie o dopadu digitálních aktiv na životní prostředí, zřizuje poradní výbor pro inovace a nařizuje vypracování pokynů pro kybernetickou bezpečnost. Vytváří také daňovou strukturu a nařizuje analýzu využití digitálních aktiv v důchodovém spoření.

Trh s BTC se nachází už celý měsíc ve strachu

Oblíbený index Fear and Greed nám ukazuje, že trh s bitcoiny uvízl v zóně extrémního strachu od 5. května, což znamená, že tento negativní sentiment trvá již více než celý měsíc.

Dokazuje to i nejnovější analýza společnosti Arcane Research, která uvádí, že kryptoměnový trh prochází v současné době nejdelším obdobím extrémního strachu od krachu v roce 2020 způsobeného pandemií COVID-19.

Poznámka

Vysvětlení: “Index strachu a chamtivosti” je ukazatel, který vypovídá o obecné náladě investorů na kryptoměnovém a především na bitcoinovém trhu. Metrika používá pro zobrazení sentimentu číselnou stupnici škálovanou od jedné do sta. Pokud je hodnota indexu nižší než padesát, znamená to, že investoři mají v současné době strach. Na druhou stranu, pokud se hodnota tohoto ukazatele pohybuje nad polovinou, znamená to, že investoři sdílejí sentiment chamtivosti.

V době psaní článku se index Fear and Greed nachází na 11, v této oblasti se pohybuje už déle než měsíc.

Zdroj: alternative.me
graf fear and greed
Průběh indexu Fear and Greed v čase

Takto dlouhá série negativního sentimentu se naposledy objevila v době vypuknutí pandemie COVID-19 před dvěma lety. Tehdy trvalo dlouhých 48 dní, než došlo ke zlepšení sentimentu.

Z historického hlediska je známo, že v období extrémního strachu se vytváří potenciální lokální dna, zatímco vrcholy se objevují během extrémní chamtivosti. Z tohoto důvodu se někteří investoři domnívají, že je nyní ideální příležitost k nákupu.

Obchodní technika řídící se touto myšlenkou se nazývá “contrarian investing”. Nejlépe ji vystihuje slavný citát Warrena Buffeta:

“Be fearful when others are greedy, and greedy when others are fearful.”

V tuto chvíli není jasné, jak dlouho období extrémního strachu potrvá. Mohlo by být stejně dlouhé nebo ještě delší než to minulé. Situace se však může rychle změnit a může dojít ke zlepšení sentimentu.

Litecoin v problémech kvůli novým prvkům anonymity

Kryptoměna Litecoin patřila v minulosti do první trojky nejhodnotnějších kryptoměn podle tržní kapitalizace. Nyní se nachází na 20. pozici a kvůli implementaci nové funkce anonymity Mimblewimble bude delistovaná z jihokorejských burz Bithumb a Upbit.

Dvě přední burzy v Jižní Koreji uvedly, že Litecoin vyřadí z obchodování kvůli jeho novým funkcím ochrany soukromí. Nově aktivovaná aktualizace sítě Mimblewimble Extension Blocks (MWEB) je podle nich v rozporu s jihokorejskou regulací proti praní špinavých peněz (AML).

Upbit poukázal na skutečnost, že nová funkcionalita Litecoinu umožňuje uživatelům “nezveřejňovat informace o transakcích”, což vyvolává obavy, že se výrazně zvýší její anonymita a konkrétní mince nebude možné v rámci blockchainu sledovat. Obchodování Litecoinu na burze Upbit bude ukončeno 20. června a uživatelé budou mít měsíc na to, aby si své prostředky vybrali.

Burza Bithumb přijala mnohem razantnější opatření. Ve svém oznámení o delistování LTC burza uvedla, že musí chránit své uživatele a zdůraznila svou odpovědnost za vybudování transparentního trhu s digitálními aktivy. Od 8. června ukončila možnost vkladů a do 25. července dá uživatelům čas, aby své mince z burzy stáhli.

Zprávy o delistování LTC ze zahraničních burz se zatím neobjevily. Litecoin je možné nadále obchodovat na většině hlavních kryptoměnových burz, včetně Coinbase, FTX, Kraken či Binance. Byla to také jedna z prvních kryptoměn, která se dala v roce 2018 obchodovat prostřednictvím společnosti Robinhood.

Vyšší anonymita by mohla Litecoinu přispět k jeho větší popularitě, na druhou stranu je ovšem nyní v rozporu s nastavenými regulacemi. Mezi nejrozšířenější anonymní kryptoměny patří Zcash a Monero. jejich celková tržní kapitalizace činí dohromady téměř 4,7 miliardy dolarů.

SEC začal vyšetřovat vznik a kolaps stablecoinu UST

Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) začala vyšetřovat algoritmický stablecoin UST, který stál za celkovým kolapsem kryptoměny LUNA. Americké zákonodárce zajímá především to, jestli společnost Terra neporušila federální předpisy na ochranu investorů a zda tento stablecoin nevznikl jako neregistrovaný cenný papír.

O vyšetřování informoval nejmenovaný zdroj, který sdělil agentuře Bloomberg, že se právníci zabývají tím, jakým způsobem společnost Terraform Labs uvedla na trh svůj algoritmický stablecoin UST a zda tím neporušila zákon.

Stablecoin UST společnosti Terraform měl udržovat fixaci na americký dolar. Na rozdíl od jiných stablecoinů však UST při udržování fixace spoléhal na algoritmus, nikoli na centrálního emitenta. Jakmile se cena vychýlila kvůli nerovnováze v nabídce mincí LUNA a UST, do hry vstoupila společnost Terraform Labs prostřednictvím nadace Luna Foundation Guard (LFG) za účelem poskytnutí podpory.

Poznámka

Poznámka: LFG k tomuto účelu nakupovala od února velké množství BTC a dalších kryptoměn. Ačkoliv se UST spoléhal na svůj algoritmus, LFG jej chtěla pojistit zároveň skrze držené rezervy.

Záchrana se bohužel nezdařila. V pátek 7. května došlo k prudkému poklesu ceny Bitcoinu v reakci na zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu americkým Federálním rezervním systémem a následující den ztratil UST svou vazbu na dolar. V pondělí 9. května se obchodoval za 0,79 dolaru. Na trhu začala panika a investoři se zbavovali jak UST, tak na něj navázané kryptoměny LUNA. V průběhu celého krachu obou kryptoměn přišel ekosystém Terra o několik miliard dolarů.

Pokud se SEC rozhodne ve vyšetřování pokračovat, čekají společnost Terraform Labs a jejího zakladatele Do Kwona nemalé problémy. Navíc se nejedná o jediné vyšetřování proti této společnosti a jejímu šéfovi. Americký okresní odvolací soud potvrdil příkaz, aby Do Kwon vyhověl předvolání SEC, předal dokumenty o projektu Mirror protocol, který byl spojený s projekty UST a LUNA a poskytl potřebná svědectví.

Závěr k aktuální situaci

Při pohledu na grafy je jasné v jaké situaci se momentálně nacházíme. Na trzích stále panuje extrémní strach. Většina altcoinů se propadla o více než 90 % od svých maxim. Bitcoin se v době psaní článku obchoduje pod 25 000 dolarů a Ethereum se dostalo pod hranici 1 300 dolarů za minci, což jsou hodnoty, které jsme viděli naposledy v březnu 2021.

Jsme v plnohodnotném bear marketu, trh se musí očistit a zbavit se slabých jedinců a projektů. Toto období bude pro mnoho investorů hodně těžké a může trvat několik měsíců i let. Přejeme pevné nervy a těšíme se u dalšího souhrnu událostí z krypto světa opět za týden.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.