Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak a kde koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem v roce 2024

Jak a kde nejlépe koupit Bitcoin? S touto otázkou se na nás obrací řada z vás, a právem. A proto jsme pro vás připravili souhrnný seznam možností pro nákup Bitcoinu i s návodem.

Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Návod: Jak a kde koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem v roce 2024

Na internetu existuje velké množství špatných rad i kryptoměnových podvodů, které vás při nákupu Bitcoinu (BTC) akorát tak připraví o peníze.

Nákup kryptoměn přitom není nic složitého a po přečtení tohoto článku budete dobře vědět, na to. A jestliže se i tak najde nějaké téma či otázka, kterou byste chtěli vysvětlit o něco lépe, nebojte se nás zeptat v sekci komentářů pod článkem.

Návod pro rychlíky: Kde koupit Bitcoin

Pokud se rozhodnete investovat do Bitcoinu, máte v dnešní době několik možností, jak tak učinit. Mezi ty nejpopulárnější patří nákup na kryptoměnových burzách, ten však vyžaduje mírně pokročilejší znalosti odvětví, často anglický jazyk a platbu v cizí měně. Burzy jako Binance nebo Bybit se vám však odmění nejnižšími poplatky.

Kdo dává přednost jednoduchosti a pohodlí, pro toho jsou tady české směnárny jako např. Anycoin nebo Finex.cz. Fungují kompletně v češtině s českou zákaznickou podporou a nabízí nákup za české koruny. Na poplatku si u nich oproti burzám ale mírně připlatíte.

Další oblíbenou možností je nákup bitcoinů v bitcoinovém automatu, tzv. bitcoinmatu. Těch stojí po nákupních centrech celá řada. Nakoupit lze u nich i anonymně, avšak jen do určité částky. Poplatky, resp. spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, je zde však ze všech 3 možností zdaleka nejvyšší.

Poslední možností je nákup u veksláků –⁠⁠⁠⁠⁠ ty lze najít ve facebookových skupinách nebo v aplikaci Vexl.

Obsah článku – Jak a kde koupit Bitcoin?

Než začnete – Máte kryptoměny kam uschovat?

Ještě před provedením samotného nákupu Bitcoinu je potřeba mít rozmyšleno, kde kryptoměny vlastně uschováte. Možností je hned několik.

1. Nechat kryptoměny na burze či směnárně

Snad všechny burzy a některé směnárny mají možnost ponechat kryptoměny přímo u nich, na vašem registrovaném účtu. Ke kryptoměnám máte samozřejmě přístup a můžete si je kdykoliv vybrat jinam.

Jedná se o nejsnazší možnost ze všech, bohužel ale také o nejméně bezpečnou. Sice se nemusíte bát, že byste při správě kryptoměn udělali nějakou fatální začátečnickou chybu, ale vystavujete se problémům, které mohou třetí stranu potkat, jako například:

  • hacknutí burzy,
  • krach a insolvence burzy,
  • nebo zmrazení účtu či zabavení kryptoměn.

Pro naprosté začátečníky to může být dobrá volba. Nejlépe však uděláte, když se budete nejdříve učit. Až po zvládnutí základů investujte skutečné peníze.

Poznámka

Na naší směnárně Finex.cz můžete nakupovat i bez peněženky. Stačí nám vaše telefonní číslo. Díky tomu můžete nakoupit ihned a my vám bitcoiny na vaši peněženku pošleme později, až si ji založíte.

2. Využít softwarovou peněženku

Často se jedná o jednoduchou aplikaci do chytrého telefonu. Program si stáhnete a založíte si v něm novou peněženku (většinou mají aplikace velice intuitivní a jednoduchý postup spojený s návodem přímo v aplikaci), na kterou si můžete ihned zaslat své nově nakoupené kryptoměny. Softwarové peněženky jsou zdarma.

Jakou software peněženku vybrat?

Ideální peněženkou je Coinomi. Je v češtině a založení trvá jen několik málo minut. Více se dozvíte v našem podrobném návodě zde.

Výhody a nevýhody jsou v podstatě přesně opačné oproti první možnosti. Je větší šance, že vy sami uděláte nějakou vlastní chybu, na druhou stranu nejste závislí na třetí straně.

Jakmile máte svou vlastní peněženku, je nutné si dávat pozor hlavně na vytvořenou obnovovací frázi (seed), která slouží pro obnovu vaší peněženky v případě ztráty hesla a je tím nejcitlivějším přístupovým údajem, o nějž nikdy nesmíte přijít.

Při založení peněženky vám ji program vždy ukáže. Zapište si ji na kus papíru nebo ho vygravírujte na kovovou destičku a uschovejte tak, abyste ji v případě nouze mohli najít.

Bez seedu se přístup k peněžence nedá obnovit, což znamená, že o kryptoměny nenávratně přijdete.

3. Využít hardwarovou peněženku

Hardwarová peněženka je bezesporu tou nejbezpečnější možnou cestou k uložení vašich kryptoměn. Jedná se prakticky o malý počítač, který po připojení k PC vyřizuje veškeré záležitosti ohledně kryptoměnových transakcí.

Z toho plyne hlavní výhoda hardwarových peněženek – veškeré citlivé činnosti, k nimž se využívají privátní klíče vaší peněženky, jsou izolovány mimo prostředí stolního počítače, což útočníkům radikálně snižuje dostupné možnosti.

Jakou hardware peněženku vybrat?

Česká republika je v tomto směru naprostý průkopník a hardwarová peněženka Trezor je špička doporučovaná po celém světě. Další možností je i světově proslulý a vysoce spolehlivý Ledger.

Nevýhodou je, že hardwarové peněženky jakožto fyzické zařízení něco stojí. Základní verze stojí kolem 1 500 Kč, prémiové pak téměř 5 000 Kč. Nicméně se jedná o investici do maximální bezpečnosti, což se zejména v neregulovaném světě kryptoměn vyplatí.

Jakmile máte kryptoměnovou peněženku připravenou či zatím zvolíte možnost úschovy na směnárně nebo burze, nezbývá, než se vrhnout na samotný nákup Bitcoinu skrze jeden z následujících způsobů.

A) Nákup Bitcoinu přes kryptoměnovou směnárnu

Pravděpodobně nejlepší možností pro úplné začátečníky jsou internetové směnárny. Umožňují nákup kryptoměn snadno a rychle.

Tou největší výhodou však je, že pokud nakupujete za menší částky, nemusíte směnárně poskytovat informace o své totožnosti či se registrovat. Proces je zhruba následující:

  1. Na vybrané směnárně zvolíte nákup Bitcoinu a jeho množství.
  2. Svou objednávku včetně všech poplatků směnárně zaplatíte.
  3. Po obdržení platby směnárna vaši objednávku vypořádá skrze nákup bitcoinů na své partnerské burze.
  4. Když směnárna za vaše peníze bitcoiny nakoupí, může vám je odeslat na vámi zvolenou peněženku, či je (v případě některých směnáren) ponechat na vašem zákaznickém účtu u dané směnárny.
TIP

Pro ten nejjednodušší nákup Bitcoinu můžete využít naší vlastní Finex směnárnu. Bitcoiny tak můžete nakoupit přímo na našem kryptoměnovém portálu, v následujících odstavcích vám ukážeme, jak na to.

Jak koupit Bitcoin na směnárně Finex.cz?

Nákup bitcoinů je na naší směnárně opravdu snadný, zabere vám pouze pár minut. Avšak než se do nákupu bitcoinu pustíme, ještě jednou vám v návaznosti na první kapitolu článku doporučíme založení vaší vlastní kryptoměnové peněženky.

Pokud ještě nemáte svůj vlastní Trezor či Ledger, vyplatí se založení alespoň softwarové peněženky, např. Coinomi (kompletně v češtině).

Níže naleznete video návod pro nákup kryptoměn na směnárně Finex.cz. Pokud preferujete spíše textovou formu, naleznete ji přímo pod videem.

Poznámka

Ve videu naleznete pouze možnost nákupu kryptoměn s odesláním na vaší vlastní kryptoměnovou peněženku. Nákup s možností úschovy kryptoměn na naší směnárně vysvětlujeme v textu níže.

Krok 1: Vytvořte objednávku na Finex.cz

Přejděte na stránku naší směnárny skrze tlačítko níže:

Jako první se vás směnárna zeptá na platební metodu, tedy jak budete za bitcoiny platit. Zvolte bankovní převod.

Zdroj: finex.cz
Finex.cz směnárna, obrazovka 1
Nákup BTC bankovním převodem trvá 1-48 hodin, avšak je s velmi nízkým poplatkem

Jako další se vám zobrazí objednávkový formulář, zde stačí vyplnit pouze počet BTC, které chcete nakoupit nebo celkovou částku, za kterou chcete nakoupit. Druhá částka se vám automaticky okamžitě spočítá.

Minimální částka pro nákup BTC je na směnárně Finex stanovena na 0,0025 BTC, což se v době psaní článku (únor 2024) pohybuje kolem 3 300 Kč.

V dalším kroku zadáte váš e-mail, na nějž obdržíte pokyny k platbě. Pokud máte na Finexu účet, e-mail se vyplní automaticky.

Dále zvolíte, zda máte či nemáte založenou bitcoinovou peněženku. Pokud máte, vložíte její adresu, pokud nikoli, zadáte vaše telefonní číslo.

Při dokončení nákupu bude telefonní číslo ověřeno pomocí SMS kódu, jenž pouze stačí opsat. Finex v tomto případě bezpečně uschová kryptoměny za vás na vašem zákaznickém účtu, než je budete chtít prodat nebo než si peněženku založíte.

Jako poslední vyjádříte váš případný souhlas s obchodními podmínkami a zásadami zpracování osobních údajů. Zároveň musíte potvrdit, že jste si vědomi různých podvodných nástrah a dobře víte, jak se jim vyvarovat.

Apelujeme zde na váš zdravý rozum a doporučujeme vám mít se ostře na pozoru – kryptoměny jsou téměř neregulovanou oblastí a nebezpečí číhá na každém rohu.

A nyní už můžete kliknout na “Pokračovat k platbě”.

Zdroj: finex.cz
Finex.cz směnárna, obrazovka 2
Jednoduchý objednávkový formulář máte vyplněný za pár minutek

Shrnutí vaší objednávky s pokyny k platbě právě míří na váš mail. Na Finexu se vám objeví potvrzovací obrazovka. Teď už stačí jen zaplatit.

Zdroj: finex.cz
Finex.cz směnárna, obrazovka 3
Potvrzovací obrazovka na závěr procesu

Krok 2: Zaplaťte za objednávku dle instrukcí v mailu

Na email, který jste uvedli v minulém kroku, obdržíte přehled o objednávce a budete postupně informováni o jejím stavu.

Naleznete zde veškeré údaje pro platbu, nejpohodlnějším a zároveň nejspolehlivějším řešením je však využití QR kódu v dolní části zprávy

Nákup Bitcoinu na směnárně Finex s platbou bankovním převodem
Nákup Bitcoinu na směnárně Finex s platbou bankovním převodem
Upozornění

Pokud k platbě objednávky přiložený QR kód nevyužijete, ověřte si, že máte veškeré údaje správně napsané. Tedy správné číslo účtu, variabilní symbol, placenou částku a také zprávu pro příjemce, která v našem případě musí obsahovat text “Kupuji Bitcoin na webu finex.cz“.

Pokud text do zprávy pro příjemce nezahrnete, bude vaše platba vrácena.

A to je vše – nákup Bitcoinu je hotový. Jednoduché, že? Máte ohledně nákupu BTC za české koruny nějaké dotazy? Ozvěte se do komentářů pod článkem a my vám rádi pomůžeme!

Neočekávaná změna kurzu

Kdyby mezi vytvořením vaší objednávky a přijetím platby došlo k výrazné změně kurzu Bitcoinu, bude vaše objednávka pozastavena a bude po vás směnárna vyžadovat potvrzení a akceptaci nového kurzu.

Plusy nákupu kryptoměn u směnárny

  • Rychlý a jednoduchý nákup pro začátečníky: Nákup kryptoměn na směnárnách vyžaduje většinou jen pár kroků a zvládne ho naprosto každý.
  • U menších nákupů není třeba registrace ani ověření: Toto může být pro spoustu zákazníků velkou výhodou. Standardně není potřeba ověření pro platby nepřesahující 25 000 Kč.
  • U některých směnáren můžete nakupovat i za české koruny.
  • Rychlost nákupu: Při využití nákupu pomocí platební karty vám kryptoměny přijdou doslova během pár desítek minut, nevýhodou je mírně vyšší poplatek.

Mínusy nákupu u směnárny

  • Některé směnárny nenabízejí uchování kryptoměn: Při nákupu na některých směnárnách nemáte na výběr – kryptoměny si budete muset nechat poslat na vaší vlastní krptoměnovou peněženku.
  • U větších nákupů je nutné ověřit identitu: Pokud nakupujete za více než 25 000 Kč, budete vyzváni k ověření identity. Velikost nákupu však není jedinou podmínkou!
  • Nákup bankovním převodem může trvat dlouho: Zde záleží na tom, jakou banku používá směnárna a jakou používáte vy. V některých případech se platba může vypořádat i za pár dní.
  • Vyšší poplatky než na burzách: I směnárny musejí z něčeho žít, a jelikož prakticky jen usnadňují prostým uživatelům nákup kryptoměn přes burzy, musejí zavést vyšší poplatky, aby byly v zisku.

B) Nákup Bitcoinu přes kryptoměnovou burzu

Na těch největších a nejznámějších kryptoměnových burzách se obchodují ohromné objemy peněz. Pro představu, přes největší kryptoměnovou burzu na světě, Binance, protečou každý den nižší desítky miliard USD.

Výhodou burzy jsou především nízké poplatky a opravdu profesionální nástroje pro obchodování. Většina burz má poplatky okolo 0,1 až 0,5 %, zatímco např. většina směnáren i přes 3 % za vykonané transakce.

Nevýhodou je trochu zdlouhavější postup registrace. Práce je to reálně na pár minut, avšak velmi často je nutné i ověření totožnosti (KYC), na které se může čekat i několik hodin.

Burzy nabízejí často mnoho funkcí, které využívají zejména profesionální obchodníci, kvůli tomu je jejich rozhraní mnohdy velmi obsáhlé a pro nováčka matoucí. To je další nevýhodou oproti směnárnám, které většinou poskytují pouze informace o ceně a jednoduchý formulář pro nákup či prodej kryptoměn.

Další skutečnost, kterou je pro řadu kryptoměnových investorů nutné míti na paměti, je prostředí v angličtině.

Největší burzy jsou mezinárodní firmy, které sice mají několik jazykových mutací, čeština mezi ně ale ve většině případů nepatří. Naleznete ji jen na Binance nebo Coinmate, kryptoměnové burze založené v Česku.

Jak vybrat tu správnou burzu?

Velká část příspěvků na různých kryptoměnových fórech se zabývá tím, že někdo našel extrémně levnou, uživatelsky neověřenou a naprosto neznámou burzu. Podobné příběhy končí velice často ztrátou peněz. Dá se tomu ale snadno vyvarovat.

Abyste měli jistotu, že nenarazíte na podvod či burzu, která není spolehlivá, držte se následujících pravidel:

  • Společnost stojící za burzou musí své služby provozovat legálně v rámci platných licencí, to znamená, že musí své služby poskytovat českým zákazníkům dle platných pravidel. Pokud burza z nějakého důvodu v Česku nefunguje či své služby neposkytuje legálně, ruce pryč.
  • Na burze se obchoduje dostatečný objem a trh burzy je dosti likvidní. Dostatečná likvidita je základem pro zdravý trh odolný proti manipulaci a silným cenovým výkyvům. Vysoký obchodovaný objem značí, že burzu používá značné množství obchodníků.
  • Burza nemá na kontě žádné větší bezpečnostní pochybení či skandál.
  • Na burze naleznete vámi požadované kryptoměny. Některé burzy mají zalistovaný pouze užší výběr kryptoměn, nicméně se jedná většinou o ty největší a nejznámější, Bitcoin by měl být na každé dobré kryptoměnové burze.

1. krok – Registrace a KYC

Pokud už jste našli burzu, u níž chcete kryptoměnu nakoupit, pak přichází řada na samotné založení účtu a všechny s tím spojené záležitosti.

Registrace vám většinou zabere pár minut, co vás však může zbrzdit a spoustu uživatelů i odradit, je proces ověření totožnosti neboli KYC (Know Your Customer).

Info

Důvodem pro ověřování totožnosti zákazníků je povinnost burz vyhovět předpisům proti praní špinavých peněz, podpoře terorismu a daňovým únikům.

Jistě se ale ptáte na to, jak něco takového probíhá.

V průběhu přihlášení bude burza vyžadovat oskenovaný nebo ofocený obrázek obou stran jednoho či dvou dokladů totožnosti. V nabídce je občanský průkaz, řidičský průkaz a pas. Je většinou jedno, co si člověk vybere.

Dále je většinou nutné poskytnout svou fotku buď s oskenovaným dokumentem ruce, či bez něho.

To pro základní ověření totožnosti na většině burz stačí. Pokud se chcete ověřit vyšším stupněm ověření, je na řadě skenování dalšího dokumentu, na kterém je vaše jméno a adresa bydliště zároveň. Dá se využít například výpis z bankovního účtu.

Jakmile tak učiníte, budete muset vyčkat, než společnost vaše dokumenty prohlédne a dokončí ověření. Pak už jen stačí poslat na burzu své peníze pomocí karty či bankovního převodu a můžete vesele nakupovat.

V případě zahraničních burz může nastat ještě jeden problém – nepřijímají české koruny. Na to narazíte i u známých a časem prověřených burz jako Bitstamp či Kraken. Nezbyde vám tedy nic jiného, než si koruny na eura směnit.

Můžete to udělat buď přímo v bance, avšak kurzy pro běžné klienty jsou naprosto otřesné a při vyšších částkách se mohou velice prodražit. Pokud máte čas, využijte nějakou z online směnárenských služeb jako Revolut nebo Wise.

Na desetitisícové částce se už dá ušetřit pěkných několik set korun. Mějte také na paměti, že si banka může účtovat poplatky za samotnou SEPA platbu.

2. krok – Samotný nákup

Jakmile si účet na burze založíte a úspěšně ověříte, můžete s nákupem kryptoměn ihned začít. Možností je několik.

Většina velkých kryptoměnových burz vám samotný nákup kryptoměn umožní skrze platební kartu, podobně jako na směnárně.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Pro nákup Bitcoinu skrze platební kartu na burze Binance stačí po úspěšném ověření účtu kliknout na Nakoupit kryptoměnu na horní liště a zvolit možnost platební karty či bankovního převodu.

Zdroj: binance.com
Nákup kryptoměn na Binance
Nákup kryptoměn na Binance

Poté už jen stačí, jako v případě směnárny, vyplnit počet EUR, za které chcete bitcoiny nakoupit, a transakci odeslat. Jakmile nákup proběhne, bitcoiny obdržíte na váš zákaznický účet.

V budoucnu si je pak můžete odeslat na vaší kryptoměnovou peněženku, např. na jeden z modelů Trezoru.

Zdroj: binance.com
Přímý nákup Bitcoinu za eura na Binance
Přímý nákup Bitcoinu za eura na Binance

Pokud vás nákup kreditní kartou stále odrazuje, nabízí se trochu složitější možnost vložení fiat měny (např. USD nebo EUR) přes bankovní převod (SEPA platbu) a za dané peníze pak nákup samotných bitcoinů na spotovém trhu. V tom případě stačí v záložce Nakoupit kryptoměnu zvolit možnost Bankovní vklad a nějaká eura vložit.

Zdroj: binance.com
Vklad fiat měny na burzu Binance, za níž je pak možné nakoupit Bitcoin
Vklad fiat měny na burzu Binance, za níž je pak možné nakoupit Bitcoin

Pak už jen stačí jít na spotový trh pro pár BTC/EUR a nějaké bitcoiny nakoupit. Nákup můžete provést pomocí klasických burzovních příkazů, jako je např. market order či limit order.

Pro více informací o tom, jak obchodování a veškeré obchodní příkazy na burze Binance fungují, zavítejte na naši recenzi.

Plusy nákupu na burze

  • Možnost nákupu většího množství různých kryptoměn: Kryptoměnové burzy jsou místem, kde veškeré obchody s kryptoměnami probíhají. Např. na zmíněné burze Binance můžete obchodovat více než 400 kryptoměn!
  • Nižší poplatky: Pokud využijete možnost nákupu skrze kartu, což se v principu od směnárny moc neliší, poplatky budou v nějakých případech nižší, ale ne o tolik. Skutečně nižších poplatků dosáhnete při samotném nákupu kryptoměn na spotovém trhu burzy – např. u Binance je poplatek za obchod 0,1 %.
  • Možnost držet kryptoměny na burze: Jedná se o stejnou službu jako v případě směnáren. Stále však platí, že je to ta méně bezpečná varianta – mnohem více vám doporučujeme přeposlat si kryptoměny na některou z hardwarových peněženek.
  • Více nástrojů a možností nákupu: Směnárny vám většinou umožní nákup jen za současnou tržní cenu. Na burzách ale naleznete možnosti limitních nákupů, což je jinými slovy vytvoření požadavku na nákup kryptoměn při dosažení konkrétní ceny. Tyto možnosti však poskytují i některé směnárny, např. Anycoin.

Mínusy nákupu na burze

  • Je třeba plné ověření identity: Téměř na všech burzách je alespoň pro základní činnosti nutné provést ověření totožnosti.
  • Složitější rozhraní platformy: Směnárny jsou koncepčně jednoduché. burzy jsou mnohem komplexnější. V rámci spotového obchodování nabízejí různé varianty obchodních příkazů a k tomu navíc nabízejí i jiné formy trhů. např. futures kontrakty, které najdete na Binance Futures. Dále nabízejí úročící programy pro kryptoměny (varianty centralizovaného stakingu) či copy trading úspěšných obchodníků.
  • U většiny burz je nákup možný pouze přes EUR či USD: Kryptoměnové burzy jsou většinou zahraniční společnosti a proto je logické, že se na nich kryptoměny obchodují hlavně ve světových měnách, zejména tedy v USD a EUR.

C) Přímý nákup pomocí online platforem

Dalším způsobem nákupu Bitcoinu a jiných kryptoměn je přímý obchod s jinou fyzickou osobou. K tomu často slouží nějaký prostředník, například platforma Vexl.

Jak funguje Vexl?

Vexl funguje tak, že vás anonymně propojí s kontakty, které máte ve svém seznamu kontaktů + s kontakty, které mají vaše kontakty v seznamu kontaktů.

Pro fungování aplikace je tedy nutné jí povolit přístup do adresáře a ideálně v něm pro zobrazení co nejvíce inzerátů mít co nejvíce bitcoinerů.

Oproti způsobům zmíněným výše se jedná o nejzdlouhavější proces a musíte vzít v potaz nástrahy reálného světa. Výhodou je, že se někdy domluvíte i na obchodu za středový kurz a obchodování může i nemusí být anonymní, záleží jen na vás.

Po stažení aplikace se dostanete k seznamu jednotlivých nabídek a poptávek. Každý uživatel má možnost vytvořit svůj inzerát a stejně tak ho může kdokoliv přijmout.

Zdroj: vexl.it
Ukázka aplikace VEXL
Ukázka aplikace VEXL

Do inzerátu napíšete kolik BTC chcete nakoupit, za jakou cenu, zda jste ochotni zaplatit menší poplatek, z jakého města jste a kde chcete, aby proběhla směna. Dále jak budete platit (hotově/převodem, koruny/cizí měna) a jaký jazykem hovoříte.

Pokud jste v roli příjemce a nějaký inzerát vás zaujme, oslovíte ho přímo v aplikaci. Od této chvíle komunikujete pouze a jen s prodejcem, své identity si můžete, ale nemusíte odhalit.

V každém případě se ale ujistěte, že máte na tento způsob čas a trpělivost. Přeci jenom je to komunikace s lidmi a ta je občas dost komplikovaná.

D) Fyzický nákup bitcoinů

Další způsob, jak koupit bitcoiny, je starý dobrý fyzický obchod. Bitcoiny si můžete za peníze směnit s vašimi přáteli, o kterých víte, že se v kryptoměnách pohybují.

Další možností je směna s lidmi z internetu, např. z Facebooku. Mějte však na paměti, že s sebou tento způsob nese i určitá rizika.

V mnoha ohledech je osobní obchodování s digitální měnou zřejmě tím nejjednodušším způsobem ze všech.

Chcete-li koupit bitcoiny, stačí kamarádovi poslat QR kód s adresou vaší kryptoměnové peněženky a dát mu hotovost na místě. Za minutu máte hotovo.

V případě, že jednáte s cizí osobou, budete s největší pravděpodobností muset projít jednáním o ceně, místě setkání a dalších příslušných podmínkách.

Kromě toho musíte myslet na to, aby byla zajištěna vaše bezpečnost a bezpečnost vašich finančních prostředků.

Pojďme si tedy projít nějaké otázky, které vás jistě zajímají.

Jak si vyjednat dobrou cenu? Kde potenciálního prodejce či kupce najít?

Existuje celá řada webových stránek, fór a skupin na Facebooku, které obchodníkům pomáhají zajistit osobní setkání za účelem nákupu a prodeje bitcoinů a jiných kryptoměn. V ČR je známá např. skupina Krypto Veksl.

Jelikož kurz Bitcoinu neustále kolísá, je konečný směnný kurz obvykle dohodnut až během samotné schůzky. Většina obchodníků používá aktuální hodnoty z významných burz, nicméně alternativně lze použít služby jako třeba CoinMarketCap.

Veksláci si někdy účtují poplatek nad rámec aktuálního kurzu, ať už za vaše pohodlí, anonymitu či za pokrytí svých vlastních nákladů.

Pár rad ohledně bezpečnosti při prodeji kryptoměn

zabezpeceni kryptomenProdej bitcoinů mezi lidmi je perfektní možností obchodování pro ty, kteří si cení anonymity. Bezpečnostní aspekty, zejména při obchodování s úplným cizincem z internetu, jsou však velmi důležité.

Nejprve byste si měli pečlivě vybrat místo schůzky. Ideálně by mělo jít o veřejné místo s aktivním přístupem k internetu, protože minimálně odesílatel bude potřebovat přístup k síti. Můžete si také na schůzku pro jistotu přizvat svého známého, ovšem je důležité o tom předem informovat kupujícího.

V zásadě dodržujte stejná preventivní opatření, jaká byste použili při přenášení velkého množství hotovosti. Buďte opatrní a nikdy nesouhlaste se schůzkami v soukromých bytech či domech.

E) Kryptoměnové bankomaty (ATM)

Pokud si netroufáte sami obchodovat na burzách či směnárnách a nemáte žádného známého, který by vám mohl pomoci, můžete navštívit některý z “bitcoinmatů” neboli bitcoinových bankomatů, které se dnes již nachází po celém světě.

Najdete je i u nás. Jsou ve všech větších městech, nejčastěji v nákupních centrech nebo vestibulech metra.

Pro nákup vám postačí peněženka v mobilu, případně vám bitcoinmat může vytisknout “paper wallet” s privátním klíčem. Ze začátku to možná zní složitě, ale za chvíli zjistíte, že to není nic těžkého. Pojďme se podívat krok po kroku na průběh takového nákupu.

Video: Jak koupit bitcoiny v automatu od GB

Jak nakoupit bitcoiny v automatu?

  1. Na obrazovce bankomatu nejdříve zvolte kryptoměnu, kterou si chcete koupit. Ve videu výše se jedná o Bitcoin.
  2. Zvolte částku, kterou chcete na bitcoiny směnit.
  3. Následně vás bitcoinmat vyzve pro naskenování QR kódu vaší peněženky. Ta může být buď v mobilu nebo na papíře.
  4. V dalším kroku vložíte do bitcoinmatu hotovost, kterou chcete směnit a následně zvolíte tlačítko na obrazovce k potvrzení nákupu.
  5. Pokud je bitcoinmat vybaven tiskárnou, můžete si na požádání nechat vytisknout potvrzení o nákupu.
  6. Váš požadavek je odeslán na burzu a zakoupené bitcoiny (či altcoiny) se během několika minut objeví ve vaší peněžence.

Při nákupu většího množství kryptoměn je bohužel i u bitcoinmatů zapotřebí verifikace. Částka bez ověření totožnosti je obvykle omezena na 25 000 Kč nebo 1 000 eur. Proces verifikace se samozřejmě liší v závislosti na zařízení, a dokonce i podle různých společností, které bitcoinmaty provozují.

Plusy nákupu v bankomatech

  • Rychlá směna hotovosti na kryptoměny
  • Vysoká míra anonymity u menších částek: Podobně jako u směnáren, i zde jsou nákupy pod 25 000 Kč anonymní.

Mínusy nákupu v bankomatech

  • Ověření totožnosti v případě větších transakcí.
  • Vysoké poplatky: Poplatky za transakce mohou dosahovat i 10 %. Částky jsou tak většinou ještě vyšší než v případě směnáren.

Shrnutí – Jaký způsob nákupu je nejlepší?

Pokud jste článek dočetli až sem, dobře víte, že možností pro nákup bitcoinů existuje hodně. Abychom v tom udělali pořádek, sepsali jsme vám níže nejvhodnější možnosti pro nákup dle různých požadovaných vlastností. Je ale třeba počítat s tím, že se výhody konkrétních možností liší i v závislosti na vašich zkušenostech.

  • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte kryptoměnový automat nebo směnárnu.
  • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
  • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, využijte burzu nebo fyzický nákup (po domluvě).
  • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, využijte kryptoměnový bankomat či osobní prodej lidem z Vexlu nebo facebookové skupiny Krypto Veksl.

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé se nás mnohdy ptají na několik základních informací. Proto jsme se rozhodli odpovědi zpracovat přehledně a veřejně. Přečtěte si naše FAQ:

Kde se bitcoiny kupují?

Bitcoiny je nejjednodušší zakoupit na online kryptoměnových směnárnách. Můžeme doporučit např. naši směnárnu Finex.cz, ale i další české směnárny, jako třeba SimpleCoin nebo Anycoin. Bitcoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách. Ty ale požadují ověření totožnosti obchodníka např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazujícího totožnost. Hodí se spíše pro pokročilé obchodníky.

Kolik bitcoin stojí a kolik si jich mám koupit?

Momentálně je cena bitcoinu přibližně $2 262 382. Jeho cena se ale na různých směnárnách a postupem času liší z důvodu různých poplatků a jiné poptávce. Díky arbitráži mezi burzami se ceny kryptoměn většinou neliší ve velké míře, v případě směnáren však za odlišnosti může mnohdy vysoký spread. Nemusíte si samozřejmě kupovat jeden celý bitcoin za statisíce korun. Nákup můžete provést už s pár stovkami, což pro začátek naprosto stačí.

Je možné bitcoin i prodat?

Samozřejmě, že ano. K prodeji bitcoinů je stejně jako v případě jejich nákupu vhodné využít služeb kryptoměnových směnáren. Prodej bitcoinů je většinou ještě snazší než jejich nákup. Nemusíte totiž čekat na mezibankovní převod – rozhodující je zde rychlost převodu dané kryptoměny. Více info naleznete v návodu Jak prodat bitcoin.

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat do komentářů níže.

Další zajímavé odkazy

Líbil se vám tento článek?
54
5

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (36 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Josef Koukal

Dobrý den,
máte zkušenosti s COINMATE?

Chtěl jsem se zeptat, jestli funguje peněženka stejně jako trezor? Například Ledger Nano S a Trezor One.

Chápu správně, že je peněženka levnější variantou uložení kryptoměny jako je Bitcoin?

Děkuji. J.Koukal

Redakce Finex

Dobrý den, Josefe. Vezmeme to popořadě: CoinMate je burza, se kterou zkušenosti máme a popisujeme je v naší recenzi. Ve zkratce je to relativně dobrá cesta nákupu kryptoměn.

Peněženky jsou ale věc jiná. Jak Vámi zmiňovaný Trezor, tak i Ledger jsme recenzovali rovněž. Pokud máte v kryptoměnách větší obnos peněz nebo je nechcete svěřovat centralizované službě, jako je právě např. CoinMate, pak je dobré si hardware peněženku obstarat. Obě zmiňované svůj účel splní, my máme ale radši Trezor – přeci jen je to český produkt a na jeho používání jsme si už zvykli.

V případě dalších otázek jsme k dispozici. :-)

Ondřej Podešva

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu do peněženky Coinomi koupit Solanu, nevidím ji v nabídce, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Ondro, v tuto chvíli bohužel není možné tokeny SOL do peněženky Coinomi uložit.

Josef

Dobrý den, chci se zeptat, jestli z peněženky můžu kdykoliv převést finance na bankovní účet, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Josefe. V případě, že byste své kryptoměny prodal, pak ano, můžete. Návod na prodej bitcoinů a další důležité informace naleznete např. v tomto článku: kde a jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny.

David

Dobrý den, když si koupím hardware peněženku od Trezoru bude fungovat jako peněženka pro nákup z automatu? Děkuji David

Redakce Finex

Dobrý den, Davide. Ano, automatu je v zásadě jedno, zda máte peněženku na počítači, telefonu, nebo třeba hardwarovou. Hlavní je do něho pomocí QR kódu naskenovat adresu vaší peněženky. Tento QR kód by vám Trezor měl ukázat na počítači, odkud si ho můžete např. uložit do telefonu a tak ho na automat přenést.

Tomáš

Jaj, na to, ze je clanek celkem cerstvy (aktualizovany), je zde tech polopravd az nepravd ohledne burz docela dost. Chapu, ze je to promo clanek na Vasi smenarnu, ale zbytecne to mate lidi. Kdyz uvadite Binance, dobre vite, ze s poplatky, SEPA, identifikaci ap. je to trochu jinak;)

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Když nám napíšete, jaké konkrétní “polopravdy a nepravdy” máte namysli, rádi je opravíme. Právě jsme se na celý článek znovu dívali a žádné problémy jsme ve zmíněných informacích nenašli.

Pavel

Chtel bych koupit bitcoiny za vetsi castku tak 50000 a vice,kde bych mel nakoupit,poradil by ste mi.Ted je bitcoin skoro na 60000 dolarech,da se ocekavat po tomto vzestupu ze zase o neco spadne,jak tomu bylo pred tydny,kde spadl asi o 6000 dolaru?Diky za odpoved.

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Pokud chcete nakupovat “hezky česky”, tak musíme doporučit např. naší vlastní směnárnu, nebo třeba směnárnu Simplecoin. Pokud Vám nevadí angličtina, pak rozhodně využijte burzu Binance, na které zaplatíte nižší poplatky – to je však vykoupeno složitější platformou.

Martin S.

Dobrý den.
Mám dotaz k nakupování a prodávání kryptoměn.
Na každé burze je nějaký weekly limit. Jsou poměrně nízké. Pokud chce člověk obchodovat vyšší objemy, musí tedy používat více kryptoburz?
Moc předem děkuji za odpověď.
M.

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Po verifikování účtu na Binance se odemkne limit, tuším, až 100 BTC denně. To snad bude stačit. :-)

Lukáš Holeček

Dobrý den
Chci se zeptat
Nerozumím otevřenému oknu ověření indacoin ve kterém se píše:
Chystáte se odeslat citlivá data o Indacoin. Pokud jste tento odkaz získali z podezřelého zdroje, zavřete prosím stránku a okamžitě nás informujte.
Nechce se mi to potvrzovat, zní to podezřele.
Jedná se o platbu kartou.
Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den pane Holeček,

abyste mohl u Indacoin nakoupit, musíte ověřit svou identitu. A právě proto tam na vás vyskočila tato informace, abyste si byl vědom toho, že jim v následujících krocích budete poskytovat citlivé informace.

Pokud jste odkaz získal v průběhu nákupu přímo od Indacoin, mělo by být vše v pořádku a ničeho se nemusíte bát, je to standardní zákonný proces.

V případě platby kartou je ověření složitější a je třeba zaslat selfie, fotografii občanského či řidičského průkazu a fotografii/sken dokumentu, který není starší než 3 měsíce, a je na něm vidět Vaše adresa – tedy např. faktura za telefon, internet, vodu, nebo bankovní výpis.

Veškeré informace o nákupu v naši směnárně naleznete v této recenzi – https://finex.cz/recenze/smenarna-finex/. Je tam i krátký videonávod, který vás nákupem provede.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám se vším pomůžeme.

Přeji hezký zbytek dne.

Václav

Dobrý den, zajímá mě jaký je poplatek na vaší burze v případě nákupu přes platební bránu, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, děkujeme za váš zájem.

Veškeré potřebné informace k nákupu v naší směnárně (včetně výše poplatků), naleznete v této recenzi – https://finex.cz/recenze/smenarna-finex/

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte.

Přejeme hezký den.

Jakub

Dobrý den,
už pár dní u Vás nejde platit platební kartou online. Bohužel tak není možné zakoupit Etherum a Litecoin. Chtěl bych se zeptat, kdy orientačně bude tato možnost platby zase dostupná.
Pěkný den!
Jakub.

Redakce Finex

Dobrý den, Jakube. Děkujeme za Vaši důvěru. Máte pravdu, že momentálně máme problémy s platební bránou a proto občas není možné platbu kartou provést. Během několika dní či týdnů by snad problémy měly být vyřešeny.

Majo

Dobrý den,
provedl jsem dnes 12.1. platbu kartou. Je vidět v bance, že peníze jsou blokovány. Ale Ethereum se do mé peněženky nepřipsalo. Co mám dělat? Nebo kdy očekávat připsání kryptoměny? Máme peněženku Coinomi. Děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, v systému vidím, že byste již měl mít své ETH v peněžence.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Přeji hezký den.

Pavel

Dobry den, jaky je Vas osobni odhad % navyseni jak bude vypadat cena bitcoinu za rok?

Jachym

dekuji uz mam koupeno

Robert

Dobrý den,jaký mátete názor na směnárnu anycoin?Děkuji

Jan

Osobně jsem byl s jejich službami spokojen, nyní však se jejich přístup dramaticky změnil. Lustrují klienty i při nákupech a převodech v podstatě mizivých částek okolo 100 USD. Dávají klientům otázky, které jsou zcela za hranou jejich povinností vyplývajících ze zákona č. 253/2008 Sb. a také jim blokují převod kryptoměny na jinou peněženku. Takže velký palec dolů…

Redakce Finex

Dobrý den Roberte. O této směnárně jsem nikdy neslyšel, ale vypadá docela dobře. Mají nízké poplatky, příjemné uživatelské prostředí a nabízí i podržení kryptoměny a rychlý bankovní převod, podobně jako Bitbeli. Nikdy jsem s nimi ale neměl žádné zkušenosti, takže nemohu soudit ani doporučovat.
Vojtěch, Finex.cz

Ondrej

Dobrý den, jakou kryptoměnu doporučujete nakoupit jako začátečník?

Redakce Finex

Dobrý den Ondřeji, pokud jste si ještě nikdy žádné kryptoměny nekupoval, určitě doporučuji nakoupit první nějaký zlomek bitcoinu. Třeba za 500 Kč. Podle mě je důležité si to vše tak trochu “osahat” než začnete kupovat jiné měny, nebo obchodovat na burze.

Martin

Za 500 korun na spoustě míst dostanete ekvivalent za 300 nebo poslaní stojí 300 na peněženku, prostě hrůza.

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Máte pravdu, že v posledních dnech jsou poplatky velmi vysoké, a to zejména kvůli vytížení celé Bitcoinové sítě. Jakmile roste cena kryptoměn, spousta lidí chce co nejrychleji nakupovat či prodávat a proto se postupně zvedají poplatky v síti. Účastníci se totiž prakticky přehazují, kdo zaplatí více, aby jeho transakce byla rychlejší. Bohužel při menších nákupech jsou tyto poplatky mnohem znatelnější, než u nákupů větších.

Dobrý

Dobrý návod