Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ideální 3 kroky, jak získat Bitcoin!

Publikováno
Ideální 3 kroky, jak získat Bitcoin!

Bitcoin je v posledních letech horkým zbožím. Koncem listopadu 2017 překonala hodnota jednoho kusu této kryptoměny hranici deseti tisíc dolarů, o dva týdny později se jeho cena vyšplhala na 20 000 dolarů. O rok předtím jste jej přitom mohli pořídit zhruba 21krát levněji.

Za enormním zhodnocením vlajkové digitální měny stojí celá řada faktorů. Tím nejzásadnějším je posun ve vnímání veřejnosti; to, co před několika lety lidé považovali za dětskou hru několika počítačových nadšenců, je dnes regulérní investiční příležitost.

Stoupající zájem žene cenu bitcoinu vzhůru. A o jeho nákup se začínají zajímat i ti, kteří o jeho existenci ještě nedávno neměli ani ponětí. Faktem je, že v prosinci 2017 zadalo do vyhledavače Google slovo “bitcoin” zhruba 180 000 čechů.

Poznámka

TIP: Přesný návod, jak nakoupit bitcoiny u CoinBase během pár minut nalezenete zde: Nákup kryptoměn u Coinbase.

Těžba se už nevyplatí

K vlastnictví virtuální měny bitcoin existuje několik cest, jak už jsme popsali ve článcích dříve. Hlavním způsobem, jak se bitcoiny tvoří, je „těžba“ (mining). Těžení bitcoinu se dnes už vyplatí jen velikým společnostem a sdružením, čítajícím tisíce těžařů.

Těžení bitcoinů (mining) je výpočetně čím dál náročnější a žádá si stotisícové až milionové náklady na techniku a elektrickou energii. Existují dokonce země, kde je těžba bitcoinu ztrátová i s vhodným vybavením.

Info

Více na toto téma ve článku zde: Vyplatí se ještě těžit Bitcoin? Schůdnější řešení představuje nákup kryptoměny.

Po boku silných hráčů

Na otázku, zda se investice do bitcoinu skutečně vyplatí, odpovídají nadnárodní koncerny svým konáním. Do nejstarší digitální měny pumpuje peníze např. výrobce elektromobilů Tesla; jedním z největších držitelů bitcoinů je také americká FBI, která se uzavřením tzv. Silk Road (sítě pro nelegální obchodování se zbraněmi, drogami a dalšími komoditami) dostala ke 144 tisícům bitcoinů.

V prosinci 2017 bitcoinovou horečku navíc přiživil vstup kryptoměny na “opravdovou” burzu. Investoři si od tohoto kroku slibují další zhodnocení – ozývají se ale i hlasy varující před finanční bublinou, která co nevidět splaskne. Ty jsou ovšem v menšině. Úplnému pádu bitcoinu v nejbližších měsících nic nenapovídá.

Graf ceny bitcoinu

Více informací naleznete zde: Cena bitcoinu

Hlavní způsob získání bitcoinu: Nákup

Zde platí známé pořekadlo “důvěřuj, ale prověřuj.” Prodej bitcoinů nabízejí stovky stránek a aplikací, důvěře se ovšem těší jen menšina. Obrovská poptávka po digitálních měnách je vodou na mlýn pro různé nepoctivé subjekty a společnosti, snažící se na zlaté horečce stůj co stůj přiživit.

Při výběru obchodního partnera buďte obezřetní. Zajímejte se o bezpečnostní protokoly daných stránek, doporučení renomovaných serverů a recenze známých investorů. Proveďte důkladný průzkum. Tvrzení, že čas jsou peníze, platí v tomto případě dvojnásobně.

Osobně doporučujeme následující trojku prověřených firem:

Návod na to, jak bitcoin koupit, naleznete zde: Jak a kde koupit bitcoin.

Nákup bitcoinu

Nákup kryptoměny na zmíněných serverech začíná registrací. Stačí zadat uživatelské jméno, heslo a email. Po registraci je často třeba účet ověřit ať už kliknutím na odkaz v emailu, provedením provního vkladu, nebo video-chatem s operátorkou, která si ověří, že opravdu jako osoba existujete.

bitcoinovy automat
Bitcoinový automat v prodejně Alzy

Platba standardně probíhá bankovním převodem, ale např. směnárna Coinbase nabízí i nákup pomocí platební karty, kterou jistě máte v zadní kapse kalhot.

Nějaké firmy ale provozují i tzv. Bitcoinomaty (Bitcoinové automaty), které ve vybraných českých městech (Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary) umožňují i nákup kryptoměn platbou v hotovosti.

Počítejte s tím, že při nákupu za větší částky (zpravidla od 20 000 Kč výše) po vás provozovatel bude chtít prokázání totožnosti.

…a nezapomeňte na peněženku

Pro uchování digitálních měn slouží již zmíněné peněženky. Jde o programy, které generují adresy – tzv. hashové klíče, unikátní řetězec písmen a čísel, sloužící k odeslání nebo příjem určitého obnosu. Hashový klíč funguje pouze v součinnosti se soukromým klíčem dané peněženky. Tím je zajištěno, že převáděný obnos nepovolaná osoba nezcizí.

O bitcoiny ale přesto můžete přijít. Zatímco technologie převodu je takřka dokonalá, ve hře je také lidský faktor. Případů, kdy se třetí straně povedlo zcizit bitcoinové peněženky, je nepočítaně; jednu z největších krádeží bitcoinu řešil dokonce brněnský soud. Případ mj. ukazuje, jak nebezpečné je uchovávání nezašifrovaných peněženek v cloudu.

Při nákupu bitcoinu peněženku zaheslujte – a především ji nezapomeňte zálohovat. Krádež telefonu nebo nefungující pevný disk připravili o pohádkové jmění už nejednoho těžaře či investora. Ideální je pro mít zálohu na papíře (kdy se k peněžence dostanete načtením QR kódu) nebo v bitcoinovém trezoru.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.