Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Stojí akciový trh na okraji propasti? Podívejte se na scénáře, které by dle expertů z BNP Paribas mohly vést až k 40% propadu akcií! Přilétne za námi černá labuť?
Americkému akciovému indexu S&P 500 v současnosti dominuje exkluzivní klub technologických společností, jemuž se přezdívá tzv. Velkolepá sedmička.
Patří do něj Tesla (TSLA), Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Meta (FB) a Alphabet (GOOGL).
Big tech tvoří 33 % jeho celkové tržní kapitalizace, za čímž stojí zejména všeobecné nadšení z umělé inteligence (AI).
Stratégové BNP Paribas v čele s Viktorem Hjortem varují, že by obrovské množství kapitálu investovaného do těchto společností nemuselo přinést kýžený výnos.
Zklamání v této oblasti a/nebo pomalejší než očekávaný růst v odvětví AI by mohly způsobit, že by investoři přehodnotili vysokou valuaci lídrů.
Tato skutečnost by pak vyhnala jejich akcie až na daleký jih.
Stratégové BNP Paribas poukazují zejména na podobnosti s recesí v USA v roce 2001, kdy došlo k masivnímu výprodeji akcií, jenž trval od března 2000 do října 2002.
Investorům se doporučuje, aby vzhledem k možné hrozbě zvážili investici do ochranných opatření.
Jako jednu z možností jmenovali experti tzv. opční put spready na index NASDAQ-100, což ve zkratce zahrnuje otevření jak dlouhé, tak krátké pozice na stejné aktivum.
Tento přístup nabízí záchrannou síť během poklesu trhu a poskytuje ochranu před volatilitou.
Za jedno z rizik, jež by mohlo vypustit z klece černou labuť, považují experti z BNP Paribas možné politické zásahy do vedení Federálního rezervního systému.
Bezpečí by pak investoři hledali nejspíše ve zlatě, popřípadě v japonském jenu.
Riziko experti z BNP Paribas spatřují také ve způsobu, jakým USA dlouhodobě hospodaří se svými financemi.
Vrásky jim na čele dělá zejména otázka, zda je současný přístup dlouhodobě udržitelný.
A vysoké výnosy dluhopisů z historického hlediska šly ruku v ruce s tlakem na ocenění rizikových aktiv, kam spadají právě akcie, ale také třeba kryptoměny.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.