Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Qualcomm má za sebou excelentní hospodářská čísla, cena v parabolickém růstu

Akcie Qualcomm má za sebou excelentní hospodářská čísla, cena v parabolickém růstu

Akcie Qualcomm má za sebou excelentní hospodářská čísla, cena v parabolickém růstu
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Qualcomm (QCOM) jsou hned vedle akcie AMD tím nejsilnějším titulem současnosti. Firma před pár dny zveřejnila hospodářská čísla za účetní rok a kvartál, která jsou vážně výborná. Titul si tedy v rámci fundamentální analýzy zevrubně rozebereme.

Co se týká cenové expanze, ta je parabolická. V grafu se vytvořil i mohutný gap, což si v technické analýze ukážeme. Ještě předtím si ale uvedeme pár důležitých informací týkající se Qualcomm.

Graf
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Qualcomm odkoupilo firmu Veoneer

veoneer-logo-spolecnosti
Zdroj: telematicswire.net
Qualcomm iniciativně bojoval o koupi Veoneeru. A aby toho bylo dosaženo, Qualcomm přeplatil konkurenční nabídku od společnosti Magna International. Vzhledem k tomu, že Veoneer a Magna International byly už v pokročilejší fázi obchodního jednání, nabídka Qualcomm musela výrazně převýšit částku Magna International.

Je třeba si uvědomit, že pro Veoneer bude takový obrat finančně a administrativně nákladnou operací. Mimo jiné je i dost zřejmé, že Veoneer bude muset něco zaplatit i původnímu zájemci – záleží na tom, co vše už měli nasmlouvané. Momentálně se mluví o 110 milionech USD, což není vůbec malá částka.

Ale evidentně jim to za to stojí, protože Qualcomm nabídl 37 dolarů za akcii. To dělá asi 18% premium nad nabídkou Magna International. Docela velký a pochopitelný rozdíl. Proč vlastně Qualcomm tak strašně chtěl Veoneer koupit? Veoneer je švédský výrobce automobilových technologií. Specializují se na design, vyvíjí a vyrábí inovativní software, hardware a systémy pro vozidla. Mezi to patří řídící asistent a spolupracující, či zcela automatizované řízení vozidla.

Qualcomm si díky této transakci přidal do portfolia producenta komplementárních technologií do automobilového průmyslu. Mají totiž nemalé ambice, co se týče automatizovaného řízení vozidel. A tento krok jim vstup do trhu velmi usnadnil. Vlastně jsou z nich lídři oboru.

Kromě toho se dá říct, že Qualcomm vstoupil do automobilového průmyslu. Mohou vyrábět produkty na míru a dle svého vlastního uvážení. A především získají mnohem větší podíl z celkového produktu. Odpadnou totiž nejrůznější prostředníci (dodavatelé). Každý rok se prodají desítky milionů vozů a podíl elektroniky a nejrůznějších systémů neustále stoupá.

Pokud bude tento trend i nadále pokračovat, a on pravděpodobně bude, nejdražším dílem ve voze již nebude motor nebo podvozek. Ale právě ty technologie.

Mimo jiné na sjednocené výrobě budou profitovat i zákazníci Qualcomm. Jak jsem již říkal, prostředníci z řetězce odpadnou. Tím si zajistí mnohem větší marže, o které by se jinak museli dělit s dodavatelem. A hlavně nebudou muset objednávky rozdělovat mezi vícero dodavatelů, ale udělají pouze jednu velkou. Zase se dostáváme k často opakovanému pojmu – výnosy z rozsahu.

Fundamentální analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Roční výsledky

Jak bylo v úvodu řečeno, Qualcomm ukončuje fiskální účetní období třetím kalendářním kvartálem. Tudíž si dnes rozebereme i výsledky za celý účetní fiskální rok.

Výnosy jsou za posledních sedm let na vůbec nejvyšší úrovni. Meziročně výnosy stouply o 42,65 % na 33,57 miliardy USD. V tomto ohledu se jedná o nejlepší období, protože výnosová položka dlouhá léta víceméně stagnovala. Hrubá zisková marže je vyjma jednoho roku překvapivě nižší, než za předešlých sedm let – 57,51 %. Provozní marže je zase na oplátku vyjma jednoho roku největší – 29,16 %. Zatímco čistá zisková marže je rekordních 27 %.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zdroj: tradingview.com

Díky růstu výnosů a čisté marži dosáhl Qualcomm zisku 9 miliard USD. Meziročně je to růst o 74 %. Provozní výnos vzrostl o 57 % na 9,79 miliardy USD. EBITDA šla nahoru o 49,23 % na 11,37 miliardy USD. Ukazatel P/E dosahuje 17 bodů, což je skvělé číslo.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je neuvěřitelných 94,63 %. Vlastně poslední léta údaj dost fluktuuje. V roce 2015 činil 15 %, v roce 2020 150 %. Přitom rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je „jenom“ 39,43 %. Zapamatujte si, že když je ROIC výrazně nižší než ROE, firma zcela určitě používá větší finanční páku.

Poměr dluhu vůči kapitálu (D/E) je za celý rok 1,64 bodů, předešlé dva roky se hodnota pohybovala kolem 2 bodů. Stará škola tvrdí, že cokoliv nad 0,5 bodů je příliš. Já myslím, že je cokoliv nad 1 bod už dost, protože to znamená, že firma je závislá na objemu dluhu, který převyšuje její kapitál.

Kvartální výsledky

Nyní se přesouváme ke kvartálním výsledkům, které jsou opravdu výjimečné. Za poslední kvartál bylo dosaženo výnosů o 9,34 miliardách USD. Což je vážně dobrý výsledek v kontrastu s předešlými čtvrtletími. Mezikvartálně výnos vzrostl o téměř 16 %.

Hrubá marže je skoro 58 %. Oproti předchozím kvartálům žádná velká změna. Provozní marže je 31 %, což patří mezi ty lepší výsledky za předcházející období. Čistá zisková marže je skoro 30 %, což je velmi dobré. Poslední kvartály se čistá marže drží v rozmezí 20-30 %.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Díky dobrým maržím a růstu výnosů dělá zisk 2,8 miliardy USD. Mezikvartálně číslo vzrostlo o horentních 38 %. Provozní výnos je 2,9 miliardy USD, mezikvartálně +32,21 %. EBITDA šla nahoru o 28 % na 3,33 miliardy USD. Co se týká ROE, ROIC, P/E a atd., jsou stejné jako u ročních výsledků – kalkulují se totiž za posledních dvanáct měsíců.

Technická analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Akcie Qualcomm mají za sebou neskutečnou jízdu.

Po posledním odrazu od S/R levelu 123 USD vzrostla cena titulu skoro o 40 %. A to v podstatě za pouhých několik dní. Že dojde na těch 123 USD k odrazu se dalo čekat, protože úroveň je velmi silná. To víme z předchozího price action.

Jakmile kurz útočil na S/R hladinu 140 USD, dalo se předpokládat, že dojde ke zbrzdění. Na uvedené hladině byla totiž rezistenční konfluence v podobě cenového levelu a klouzavých průměrů – MA 100 a 200.

Denní graf akcie Qualcomm
Denní graf akcie Qualcomm
Zdroj: tradingview.com

Místo zastavení růstu ale došlo k mohutné pumpě v podobě býčího gapu. Tento gap je tedy obrovský, v relativních číslech činí přes 10 %. Něco takového je vskutku nestandardní. Gap byl samozřejmě způsobený působivými hospodářskými výsledky, které jste si přečetli výše. Mezera je v rozmezí 138 – 153 USD. Čili horní hranice je nad S/R levelem 151 USD.

Osobně gapy nemám rád, protože trhy mají tendenci je v průběhu času nakonec zaplnit. Většina těchto mezer bývá v budoucnu zaplněna. Někdy to ale může skutečně trvat i léta. Čím větší gap je, tím více funguje pro kurz jako magnet. Vlevo v grafu si všimněte gapu z konce července. Též tam pořád "straší".

Tím chci říct, že relativně čerstvě vytvořený gap nemusí být hned zaplněný. Stačí, aby S/R level 151 USD vydržel prodejní tlak. Je ale pravda, že bych se brzkému zaplnění až tolik nedivil. Když se podíváme na denní RSI, vrchol je až na 88 bodech – to je extrém. Trh je bezesporu velmi silný, ale už dost přepálený. A když je trh přepálený, chce to pročištění.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska má Qualcomm vroubek díky té větší zadluženosti. Není to sice nic extrémního, ale dluhy mají. Ten dluh byl však mnohem větší a vznikl v roce 2018. Tehdy bylo D/E dokonce 20 bodů. Netuším ovšem, co se tehdy stalo. To by potřebovalo mnohem hlubší analýzu. Jinak všeobecně jsou čísla skvělá.

Z toho technického hlediska je trh nanejvýš silný, ale již příliš přepálený. Určitě se trh brzy zchladí, takže není moc moudré naskakovat do rozjetého vlaku. Přinejmenším to není nic dobrého pro váš kapitál.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy zahraničních akcií:

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo