Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » AMD exceluje i ve třetím kvartále – výnos a marže stoupají, technicky je trh silný

AMD exceluje i ve třetím kvartále – výnos a marže stoupají, technicky je trh silný

AMD exceluje i ve třetím kvartále – výnos a marže stoupají, technicky je trh silný
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Advanced Micro Devices (AMD) má za sebou další silný kvartál. V dnešní fundamentální analýze si tudíž ukážeme všechna hlavní hospodářská čísla. Pak bude následovat technická analýza trhu. Ještě předtím si ale v krátkosti rozebereme poslední důležité novinky, které mají s titulem spojitost.

Vývoj akcií AMD v posledních 12 měsících
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nedostatek čipů

Tématu nedostatku čipů jsme již věnovali dost času v samostatném článku. Nicméně tento problém není statický, takže si téma nějaké ty updaty jistě zaslouží. Jak jsem v dřívějších analýzách říkal, jsou tituly, které aktuálním nedostatkem čipů na trhu nanejvýš trpí.

Mezi strádající firmy patří například akcie Ford, akcie General Motors a další automobilové tituly. Právě díky zprávám z automobilového průmyslu lze konstatovat, že se situace spíše zhoršuje, než že by docházelo k zlepšení. I přesto, že Intel CEO Gelsinger před několika týdny avizoval, že na trhu s čipy se lidově řečeno odrazíme ode dna, zatím to tak nevypadá.

V obecné rovině se uvádí, že by mělo během roku 2022 dojít k nasycení poptávky. CEO Marvellu Matt Murphy (výrobce polovodičů) ovšem začíná varovat, že nabídka čipů na trhu může být omezená i po roce 2022. Nikdo sice nevidíme do budoucnosti, ale určité riziko tu skutečně je.

Výrobci čipů se sice snaží rychle navyšovat výrobní kapacity, Intel dokonce začal s výstavbou nové továrny. Je potřeba si ale uvědomit, že takřka celý automobilový průmysl byl nucen se začít zcela přeorientovávat na elektromobilitu. Jednoduše protože to dostali nařízeno. Poptávka po čipech tudíž během krátké doby stoupá.

Tím samozřejmě lépe pro akcie AMD, akcie Nvidia nebo akcie Intel. Všechny uvedené tituly z této situace přirozeně těží. Jenom za čtvrtý kvartál 2020 mělo AMD ziskovou marží 55 %. To je něco neuvěřitelného. A právě nedostatečná nabídka čipů táhne tenhle sektor rychle nahoru.

Datová centra

Společnost AMD oznámila, že se na vysokých výnosech výrazně podepsalo jejich směřování do výroby výrobků, které jsou určené pro datová centra. Prodeje data centrům vzrostly od začátku roku o více jak 100 %, což si firma logicky pochvaluje. I nadále v tomto odvětví očekávají silnou poptávku.

Fundamentální analýza akcie AMD

Společnost AMD reportovala naprosto rekordní výnosy. V relativních číslech došlo meziročně o 54% zlepšení. Mezikvartálně výnosy vzrostly o 12 % na 4,31 miliardy USD.

Hrubá marže zůstává přibližně stejná, 48 %. Předešlé kvartály byla hrubá marže v mírně nižších úrovní. Provozní zisková marže je 24 %, což je mezikvartálně mírné zlepšení. A to nejhlavnější, čistá zisková marže je kolem 20 %. Též jde mezikvartálně o mírné zlepšení.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: yahoo.com

Zisková marže však nijak horentně nestoupla. Proto neustále opakuji, že růst výnosů není všechno. Je potřeba se zaměřovat i na to, jaký podíl výnosů je vlastně zisk. Leč 20% zisková marže je dost, díky čemuž je čistý zisk 893 milionů USD. Mezikvartálně růst o 25 %.

Výnosový trend
Výnosový trend
Zdroj: amd.com

Společnost AMD ve svém reportu znatelně vyzdvihuje růst výnosů. A není divu, obrat jim skutečně rychle stoupá. Co se týká provozního výnosu, meziročně stoupl o 101 %. Mezikvartálně o 14 % na 1 055 milionů USD. Očištěná EBITDA je 1 152 milionů USD. Volné cash flow je 764 milionů USD.

Zisk na akcii AMD
Zisk na akcii AMD
Zdroj: amd.com

Zisk na akcii (EPS) je 0,73 bodů. Jak můžete z přiloženého grafu vidět, EPS mezikvartálně stabilně stoupá. Co se týká poměrového ukazatele P/E, ten je asi 33 bodů. Takový poměr je samozřejmě hodně vysoký, ale zas na druhou stranu, v rámci technologických titulů to prozatím není naprostý extrém. Dovolil bych si ale tvrdit, že P/E bude nadále růst.

Technická analýza akcie AMD

Technickou analýzu si zpracujeme na denním grafu. Od červencové analýzy na AMD došlo k výraznému pokroku. Trh překonal S/R level 98 USD, díky čemuž následovala velmi agresivní cenová expanze až nad 120 USD. Během relativně krátké doby došlo ke zhodnocení o 35 %.

Denní graf akcie AMD
Denní graf akcie AMD
Zdroj: tradingview.com

Nad těmi 120 USD se postup zastavil a nastalo korektivní období, které trvalo po několik týdnů. Na S/R levelu 98 USD se však cenový pokles zastavil, takže se bývalá rezistence potvrdila jako spolehlivý support. K definitivnímu odrazu nedošlo hned, nějakou dobu to trvalo.

Leč začátkem října se trh dal do pohybu. Následná cenová expanze byla zase dosti agresivní, za necelé tři týdny cena vzrostla o více jak 28 %. Jakmile však 26. října AMD reportovalo nové kvartální výsledky, došlo k zamítnutí ceny k S/R levelu 120 USD.

Denní svíce z 26. října tudíž nevypadá moc dobře. Sice se cena drží nad 120 USD, ale může to být signál k obratu. Mimo jiné je denní RSI na 78 bodech. To už je docela dost a kolem 80 bodů je racionální očekávat možný obrat. V případě, že S/R hladina 120 USD padne, asi je dobré se připravit na další otestování 98 USD. Nelze však vyloučit i možnost, že aktuální support se povede ubránit.

Závěrem

Z hospodářského hlediska je na tom AMD skvěle. Výnosy rychle stoupají, marže též postupně rostou. Tudíž zisk jde stabilně nahoru. Akcie AMD jsou na tom fundamentálně vážně nejlépe, co kdy byly. A dokud se problém s nedostatkem čipů nevyřeší, firma z toho bude i nadále maximálně těžit.

Co se týče té technické stránky, trh je opravdu silný. Dlouhodobou situaci nehodnotím, ale ze střednědobého hlediska je titul jaksi přepálený. Je proto dobré zůstávat opatrný, protože může přijít mnohem komplexnější korektivní vývoj.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy zahraničních akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo