Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » GM a Alphabet (Google) válcují konkurenci na poli autonomních taxíků

GM a Alphabet (Google) válcují konkurenci na poli autonomních taxíků

GM a Alphabet (Google) válcují konkurenci na poli autonomních taxíků
Zdroj: Entrepreneur.com

Autonomní služba Cruise společnosti General Motors a projekt Waymo společnosti Alphabet se ve čtvrtek 30. 9. staly prvními společnostmi, které získaly povolení k provozování autonomních jízd s pasažéry v Kalifornii.

Cruise získalo od kalifornského úřadu pro motorová vozidla povolení nabízet v některých částech San Franciska noční jízdy cestujícím bez řidiče. Waymo získalo od regulačního orgánu povolení k nasazení autonomních vozidel, které by měly být zatím „jištěny“ lidským řidičem za volantem.

Úřad pro motorová vozidla uvedl, že společnostem povolí komerční služby, ale že budou muset získat další povolení od kalifornské komise pro veřejné služby, aby mohly začít za jízdu vybírat od cestujících poplatky.

Akcie GM dostaly výrazný růstový impulz

Již loni získala společnost Nuro podobné povolení k nasazení samořídících vozidel v Kalifornii, ale to se týkalo pouze doručování zboží, nikoli jízd s cestujícími.

Kalifornský úřad pro motorová vozidla uvedl, že nové povolení umožní společnosti Cruise provozovat svá vozidla ve vymezených částech San Francisca mezi 22:00 a 6:00 s maximální povolenou rychlostí 30 mil za hodinu (cca 50 km/h). Nutno říct, že zpráva měla velmi pozitivní dopad na akcie General Motors, které během následujících dnů zvýšily svou cenu o přibližně 10 %.

Vývoj ceny akcií General Motors za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Vozidla Waymo, která mají mít za volantem v této fázi z důvodu bezpečnosti i řidiče, jsou schválena k provozu na veřejných komunikacích v částech okresů San Francisco a San Mateo s omezením rychlosti na maximálně 65 mil za hodinu (cca 105 km/h).

Obě společnosti zintenzivnily testování své technologie v oblasti San Francisca, přičemž Cruise používá elektrická vozidla GM Bolt EV a Waymo provozuje plně elektrická SUV Jaguar I-PACE.

Waymo zahájilo veřejné testování v San Franciscu v srpnu zatím bez pasažérů, přičemž za volantem seděl záložní řidič. Stejně tak už poskytovalo placené jízdy bez řidiče přivolané prostřednictvím své aplikace v předměstských oblastech v Arizoně.

Waymo na svém Twitteru uvedlo, že nové povolení k rozšířenému provozu služby pomůže navázat společnosti na dosavadní úsilí a přiblíží technologii autonomního řízení obyvatelům Kalifornie mnohem více.

Waymo Twitter
Zdroj: twitter.com

Vzhledem k velikosti Alphabetu a široké řadě jeho podniků se nejnovější zpráva o uplatnění jeho autonomní technologie v praxi do ceny akcií Alphabet (na rozdíl od akcií GM) příliš výrazně neprojevila.

Vývoj ceny akcií Alphabet za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Do obou projektů investují nejenom mateřské společnosti

Oba startupy zabývající se samořídícími vozidly spěchají s komercializací této nákladné technologie a získávají nové finanční prostředky, když dřívější termíny pro nasazení autonomního řízení na silnici brzdily technologické překážky. Projekt Cruise, mezi jehož investory patří také Softbank a Honda, získal na začátku tohoto roku čerstvých 2,75 miliardy dolarů od investorů, mezi něž patří i Walmart.

Waymo pak v nejnovějším červnovém kole externího financování získalo 2,5 miliardy dolarů od celé řady investorů, mezi které patří například kanadský národní penzijní fond, Fidelity Management & Research Company nebo fondy Silver Lake a Tiger Global.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo