Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 růstové akcie, které jako bonus vyplácejí i dividendu

3 růstové akcie, které jako bonus vyplácejí i dividendu

3 růstové akcie, které jako bonus vyplácejí i dividendu
Zdroj: u-traders.com

Společnosti s vysokým dividendovým výnosem mohou znamenat relativně vysoké riziko – dividenda nemusí být udržitelná. Společnosti, které v průběhu času zvyšují své dividendy, však obvykle dosahují fundamentálního růstu, který takové zvyšování dividend podporuje. To je hlavní důvod, proč byste mohli na svůj seznam sledovaných akcií zařadit růstové akcie vyplácející dividendy.

Tyto společnosti vyplácejí stabilní dividendy a zajišťují pravidelný tok příjmů v dobrých i špatných časech. Ty se silnými růstovými charakteristikami navíc mohou přinést i dlouhodobé zhodnocení kapitálu. To je kombinace celkového výnosu, která se investorům musí líbit.

Níže jsou uvedeny tři růstové akcie vyplácející dividendy, které rozhodně stojí za bližší zkoumání.

1. Occidental Petroleum

Vývoj ceny akcií Occidental Petroleum za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Mezi růstové akcie vyplácející dividendu, které byste neměli ignorovat, patří Occidental Petroleumkrom jiného také jedna z investic Warrena Buffetta.

Buffett samozřejmě není jediný, kdo má na tyto akcie pozitivní názor. V posledních týdnech společnost Occidental Petroleum těžila z pozitivního analytického zpravodajství, včetně zvýšení ratingu od Goldman Sachs. Analytici této banky navýšil cílovou cenu akcií na 81 dolarů.

Přestože má společnost za sebou pouhé dva roky po sobě jdoucích zvýšení dividend, její výplatní poměr je nižší než 12 %, což poskytuje dostatečný prostor pro další zvýšení nebo mimořádné dividendy. Současná čtvrtletní výplata ve výši 18 centů přináší výnos 1,2 %.

Buffett – jeden z investorů, kterému trpělivost rozhodně neschází – nedávno výrazně navýšil svou pozici ve společnosti. Podle regulačních dokumentů Berkshire Hathaway nakoupila v březnu téměř 5,8 milionu akcií, za které zaplatila 59,85 až 61,90 dolarů za akcii. Buffettův podíl v ropné společnosti se tak zvýšil na něco málo přes 22 %. Bez ohledu na Buffettovy plány, Occidental Petroleum patří k nejlevnějším těžařům ropy a zemního plynu (P/E poměr méně než 5), a proto ji můžeme zařadit mezi nejzajímavější růstové akcie vyplácející dividendu.

2. Restaurant Brands

Vývoj ceny akcií Restaurant Brands za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Restaurant Brands za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Restaurant Brands je krom jiného mateřská společnost Burger Kingu nebo kavárenského řetězce Tim Hortons. Společnost nedávno oznámila obstojné hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022.

Zatímco zisk na akcii ve výši 72 centů zaostal za odhady o 2 centy, tržby překonaly očekávání a meziročně vzrostly o 9 % na 1,69 miliardy dolarů. V rámci hovoru k výsledkům předseda představenstva Patrick Doyle uvedl, že se společnost připravuje na zrychlené tempo růstu v příštích pěti až deseti letech s nově jmenovaným generálním ředitelem Joshuou Kobzou v čele.

Společnost zvyšuje dividendu již osm let. Současná čtvrtletní dividenda ve výši 55 centů na akcii přináší zajímavý výnos 3,6 %. To je výrazně nad průměrným výnosem akcií z oblasti spotřebního zboží, který činí 0,9 %.

3. Fortis

Vývoj ceny akcií Fortis za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Fortis za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Tento seznam růstových akcií vyplácejících dividendy uzavírají akcie Fortis. Tato kanadská společnost ze sektoru veřejných služeb je investory často přehlížena, z velké části kvůli tomu, že je kanadská. Přesto existuje mnoho důvodů, proč by dlouhodobí investoři měli o této společnosti uvažovat.

Fortis se zabývá především podnikáním v oblasti energetické infrastruktury, přičemž přibližně 93 % jajích aktiv je alokováno do segmentu přenosu a distribuce, který je považován za nízkorizikový. Poskytuje služby v oblasti rozvodu elektřiny a zemního plynu přibližně 3,4 milionu zákazníků v Kanadě, Spojených státech a třech karibských zemích.

Finanční výkonnost společnosti je relativně stabilní díky nízkorizikovému, regulovanému podnikání, které ji činí méně zranitelnou vůči výkyvům na trhu. Tato stabilita umožňuje společnosti trvale zvyšovat dividendu. Pokud by byla členem indexu S&P 500 byla by dividendovým aristokratem, který zvyšuje svou výplatu již 48 let po sobě.

V tiskové zprávě, která doprovází výsledky společnosti Fortis za 4. čtvrtletí a celý rok 2022, generální ředitel David Hutchens uvedl: "Rok 2022 byl rokem s dobrými finančními a provozními výsledky. Investovali jsme více než 4 miliardy dolarů, dosáhli jsme silného růstu zisku na akcii a dále jsme snížili emise uhlíku. Společně se zaměřením na organický růst jsme také představili náš dosud největší pětiletý plán kapitálových výdajů ve výši 22,3 miliardy dolarů, který podporuje výhled růstu dividendy o 4-6 % ročně do roku 2027."

Tato rostoucí společnost s dividendovým výnosem 4,3 %, rozhodně rovněž stojí za bližší zkoumání.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo