Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza indexu S&P 500 – Akcie začínají oslabovat, dává investice do akcií ekonomicky smysl?

Analýza indexu S&P 500 – Akcie začínají oslabovat, dává investice do akcií ekonomicky smysl?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové kurzy v tomto týdnu začaly dynamičtěji klesat, což jsme tu neměli dva měsíce. Akcioví investoři a spekulanti zřejmě začínají dávat váhu tomu, co avizuje americká centrální banka. Přestože Fed opakovaně dává najevo, že restrikce nejsou ani náhodou u konce, akcie, Bitcoin a dluhopisový trh stejně kurzově rostl. Na trzích ale dost možná dochází k většímu obratu. Ukážeme si proto akciový index S&P 500 a vysvětlíme si stručně i důležitý kontext.

Výnosy na státních dluhopisech trhají rekordy

Začalo to asi před dvěma týdny na dluhopisovém trhu. Díky tomu výnos na 1letých federálních dluhopisech překročil magických 5 %. Takové úrovně totiž naposledy pamatujeme z roku 2007. Tedy z období těsně před vypuknutím finanční krize. Nám to říká, že dluhopisový trh čím dál více začíná reflektovat plynoucí informace z Fed.

Bere na vědomí, že růst úrokových sazeb ještě bude jistou dobu pokračovat. Zároveň si trh uvědomuje, že inflace není pryč. A může zůstat po celý letošní rok znatelně nad 2 %. Takže se dluhopisový trh snaží s jistým předstihem utahovat měnové prostředí.

Zdroj: fred.org
Výnosy na 1letých státních dluhopisech
Výnosy na 1letých státních dluhopisech

Chování dluhopisového trhu je pro nás klíčový signál. Signál, že investoři se začali houfně zbavovat svých dluhových cenných papírů. Jelikož počítají s tím, že základní úroková sazba i nadále poroste. A nejspíš poroste výrazně nad 5 %. Potom je ekonomický nesmysl držet státní dluhopis s krátkodobou splatností, jehož úrok mi nese méně než úrok z likvidity “zaparkované” u Fed. Proto svým počínáním tito investoři utahují měnové prostředí.

Akciový trh je v reakci mnohem pomalejší a v tomto ohledu zaznívá vícero názorů, proč tomu tak je. Obecně vzato se tvrdí, že na dluhopisovém trhu operují mnohem informovanější subjekty než na akciovém trhu. Je totiž pravda, že na akciích je stádovitost běžnějším jevem. Důvodem je mnohem větší zastoupení malých investorů. Pravda je taková, že růst úrokových sazeb má vliv na investice do dluhopisů prakticky okamžitě. Jak jsme si právě vysvětlili ten mechanismus v předešlém odstavci.

Investice do akciového trhu nedává ekonomicky smysl

Nicméně i akcioví investoři časem zjistí, že je něco špatně. Na přiloženém grafu máme vývoj základní úrokové sazby a earnings yield. Což lze přeložit jako ukazatel ziskové výnosnosti. V tomto případě jde o EY amerického akciového indexu Russell. Tento ukazatel není nic světoborného. Je to akorát převrácená hodnota P/E, tedy E/P. Kdy zisk na akcii vydělíme tržní cenou. A tím zjistíme, jaký máme výnos z našich vynaložených peněz na jednu akcii.

Zdroj: bloomberg.com
Earnings yield a dividend yield
Earnings yield a dividend yield

Poměr se právě používá pro srovnání s výnosy u jiných aktiv, jako jsou dluhopisy nebo jiné instrumenty peněžního trh. Ukazatel ziskové výnosnosti indexu Russell je zhruba na úrovni základní úrokové sazby. To je něco tragického. Akcie ze své podstaty musí nést mnohem vyšší výnos než zcela bezriziková základní sazba. Protože každá investice do akcií je riziková. Když je bezriziková sazba na stejné úrovni jako ukazatel ziskové výnosnosti akciového trhu, nedává žádný ekonomický smysl na tomto trhu setrvat.

Index S&P 500 zaznamenal nemalé ztráty

Kurz akciového indexu S&P 500 má vrchol pod S/R pásmem 4 230 bodů. Poté následoval stranový vývoj v doprovodu nemalé volatility. Kurz se držel nad S/R levelem 4 100 bodů. Nicméně tento týden zvýšený prodejní tlak dotlačil kurz indexu pod support. A nyní se kurz dotýká zakreslené supportní diagonály. Index tak od konce minulého týdne ztratil nejvíce hodnoty od prosince. Proto bych ty kurzové propady rozhodně nebral na lehkou váhu.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Mimo jiné se kurz indexů vrátil zpátky do toho stranového pásma. To lze též považovat za velmi negativní signál. Jelikož nejsou poptávající schopni pokračovat v další kurzové expanzi. Technicky vzato ale trh drží krátkodobý uptrend. Uptrend, který má počátek z poloviny října. Stále se v grafu tvoří vyšší tržní minima a tržní maxima. Do té doby jsou býci vlastně ve vedení. Jestli však dojde k průlomu diagonály a S/R pásma okolo 3 950 bodů, býci mají problém.

Závěrem

Osobně nejvíce kalkuluji s variantou, že Fed bude zvyšovat úrokové sazby, nebo je ponechá vysoko, tak dlouho, dokud se něco ve finančním systému nerozbije. V historii to tak vždy bylo a nevidím důvod, proč by to tentokrát mělo být jinak. Proto je nesmysl propadat jakémukoliv pocitu, že vám ujíždí vlak. Ten vlak se totiž nejspíš ještě nerozjel.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
31
3

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.