Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 dividendové akcie za výhodnou cenu – Máte je ve svém portfoliu?

Publikováno
3 dividendové akcie za výhodnou cenu – Máte je ve svém portfoliu?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní nejisté době je budování dividendového portfolia možná ještě důležitější, než v období blahobytu a ekonomického růstu. Investoři jsou všeobecným zdražováním nuceni vyhledávat alternativní zdroje příjmů, kterými alespoň trochu dokáží kompenzovat dopady inflace. Proto se v dnešním článku podíváme na 3 dividendové akcie, která jsou navíc za dobrou cenu, a také nabízejí zajímavý růstový potenciál.

Dividendy jsou korporátní nástroj, kterým akciové společnosti lákají investory, aby do jejich společnosti investovali. Dividenda je obvykle proplácena poté, co společnost inkasuje zisky, které jsou nad očekávání, a které nebudou využity na rozvoj podnikání, nebo modernizaci. O vyplácení dividend a jejich výši rozhoduje představenstvo akciové společnosti.

Dividendy maximalizují výnosy z investice, případně minimalizují dopady cenového poklesu akcie.

Dividendy jsou investory využívány k maximalizaci výnosů z investice, případně k pokrytí části ztráty, vzniklé akciovým poklesem. Při tvorbě dividendového portfolia je také důležité počítat s tím, že bude-li akcie nakoupena na svém cenovém maximu, nebo rezistentní zóně, může investorovi ihned po jejím nákupu vzniknout ztráta. Aby se toto riziko cenového poklesu minimalizovalo, je potřeba provést technickou analýzu, která dokáže tyto cenové úrovně odhalit.

TIP: Stratégové Citygroup preferují evropské akcie – Proč se investoři odvrací k USA zády?
TIP: Stratégové Citygroup preferují evropské akcie – Proč se investoři odvrací k USA zády?

Nyní máme za sebou drobný úvod do dividendového investování, a tak se můžeme pustit dále, a podívat se na 3 zajímavé akcie, které kromě dividend investorům nabízejí také potenciál cenového růstu.

1) Medical Properties Trust

Tato společnost se specializuje na pronájem nemocničních zařízení a jedná se o jednoho z největších hráčů v tomto tržním segmentu. Tomuto výsostnému postavení ovšem neodpovídá akciový vývoj, který v roce 2022 vykázal střemhlavý pád, při kterém bylo odepsáno téměř 59 % původní hodnoty. Akcie Medical Properties Trust se obchodují na svých dlouhodobých minimech, kde vytvářejí konsolidační pohyb, který, jak by si investoři přáli, může naznačovat vyčerpání prodejců a začátek lepších časů.

TIP: 10 důvodů, proč většina obchodníků ztrácí peníze – Mějte se na pozoru, abyste tyto chyby nedělali také
TIP: 10 důvodů, proč většina obchodníků ztrácí peníze – Mějte se na pozoru, abyste tyto chyby nedělali také

Tato společnost očekává v letošním roce pokles svých tržeb o 300 milionů dolarů, což ovšem není tolik v porovnání s jejími příjmy přes 1,5 miliardy USD. Dividendový výnos této společnosti činní 9,36 %, což představuje roční dividendu pro investory 1,16 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties Trust
Měsíční akciový graf společnosti Medical Properties Trust

2) Chevron

Pokud chtějí investoři vidět akcie, která tvoří nová maxima, musí se chtě nechtě podívat do energetického segmentu, který v loňském roce zářil a prozatím to vypadá, že bude zářit i nadále. Akcie Chevron po testu supportní zóny z let 2015-2019 opět vyrazily směrem vzhůru. I přestože Chevron bude v Q4 zveřejňovat pozitivní data, investoři by neměli zapomínat na to, že se nákup akcií na samotném vrcholu nemusí vyplatit, a to ani u dividendových akcií. Vzpomeňme si například na bitcoin nebo Meta Platforms.

Společnost Chevron vykazuje meziroční nárůst tržeb 68,7 % s tím, že se po uzávěrce roku 2022 očekávají rekordní tržby a to téměř 240 miliard dolarů. Pro rok 2023 se ovšem počítá se snížením tržeb na 212 miliard USD. Díky oslnivým výsledkům v Q1 a Q2 rostlo kvartální EPS, což se investorům vrátilo v ročních dividendách v hodnotě 6,04 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Chevron
Měsíční akciový graf společnosti Chevron

3) Easterly Government Properties

Tato mladá společnost, která byla založena teprve v roce 2014, pořizuje a spravuje nemovitosti, pro účely vlády USA. Do jejího portfolia patří například budovy využívané americkou FBI. I když se jedná o REIT společnost, jsou v letošním roce očekávány rekordní tržby a to 291 milionu dolarů. Společnost nabízí investorům zajímavý dividendový výnos 6,72 %, tedy roční dividendu 1,06 USD za akcii.

TIP: 3 REIT s vysokými dividendami – Které společnosti nabízí rychlý růst dividend i během vysoké inflace?
TIP: 3 REIT s vysokými dividendami – Které společnosti nabízí rychlý růst dividend i během vysoké inflace?

Akcie Easterly Government Properties koncem loňského roku vytvořily na cenovém grafu své minimum, od kterého se odrazily a momentálně se obchodují na úrovni první rezistence. Ta je tvořena výrazným cenovým výběžkem z roku 2019. V případě akciového růstu bude mít trh další překážku až na ceně 18 USD, kde se začala vytvářet hrana volume profilu. Její překonání otevře akciím této společnosti cestu do hodnot dlouhodobé tržní konsolidace z let 2020 – 2022.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Easterly Government Properties
Měsíční akciový graf společnosti Easterly Government Properties

Závěr

Dividendové akcie by měly tvořit alespoň malou část investičního portfolia, protože dokáží stabilizovat, případně maximalizovat výnosy a chrání zůstatek portfolia před rizikem cenového poklesu alokovaných akcií. Výše uvedené 3 společnosti nabízejí kromě lákavých dividend také potenciál cenového zhodnocení a to v zajímavých tržních segmentech. Diverzifikace mezi více tržních segmentů je také velmi dobrý pomocník, při tvorbě investičního portfolia.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎