Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Září je noční můrou pro akciové trhy: Čeká nás opět propad? Historie naznačuje ano!

Historická data ukazují, že září bývá pro americké akciové trhy nejhorším měsícem roku. Očekávaná volatilita a sezónní slabost mohou investory postavit před těžká rozhodnutí.

Září je noční můrou pro akciové trhy: Čeká nás opět propad? Historie naznačuje ano!
Zdroj: depositphotos.com

Americký akciový trh zakončil turbulentní měsíc srpen pozitivně poté, co se vzpamatoval ze záchvatu silných výprodejů z 5. srpna, které Wall Street srazily na nejhorší úroveň za téměř dva roky.

Pokud je však minulost vodítkem, mohla by sezónní slabost v září zkazit dynamiku prostřednictvím zvýšené úrovně volatility na finančních trzích.

Historie naznačuje, že září je z hlediska výkonnosti akciových trhů nejhorším měsícem v roce. Podle Dow Jones Market Data vygeneroval index S&P 500 průměrný měsíční pokles o 1,2 % a skončil výše pouze ve 44,3 % případů od roku 1928.

Historická výkonnost indexů Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite rovněž naznačuje, že by akcie mohly v září zažít nevýrazné období, neboť oba indexy vykázaly průměrný měsíční pokles o 1,1 %, respektive 0,9 %.

Podle údajů Dow Jones Market Data zaznamenal Dow v září kladný výnos pouze v 41,7 % případů od roku 1897, zatímco Nasdaq skončil od roku 1971 výše v 54,1 % případů.

Průměrný měsíční výkon jednotlivých amerických indexů
Měsíc Dow Jones S&P 500 Nasdaq Composite Russell 2000
Leden 0,9 1,2 2,5 0,9
Únor -0,2 -0,1 0,6 1,4
Březen 0,8 0,6 0,8 0,8
Duben 1,2 1,3 1,3 0,9
Květen -0,1 -0,1 1,1 1,1
Červen 0,3 0,8 1 0,6
Červenec 1,5 1,7 0,9 0,6
Srpen 1 0,6 0,3 -0,4
Září -1,1 -1,2 -0,9 -0,6
Říjen 0,5 0,5 0,7 -0,6
Listopad 1,2 1 2 2
Prosinec 1,4 1,3 1,6 2,8
Zdroj dat: Dow Jones Market Data
Poznámka: Záporné měsíční výkony jsou označeny tučně

Co způsobuje negativní výkonnost amerických akcií během září?

Cyklus letních dovolených v září končí a lidé se vracejí ke svým stolům, aby opět obchodovali s akciemi. Září tak je druhým nejvyšším měsícem z hlediska objemu obchodování za celý rok.

Podle údajů společnosti FactSet zůstává objem obchodů v letních měsících obvykle nízký, přičemž v červenci a srpnu na newyorské burze NYSE mění majitele v průměru nejméně akcií.

Větší obchodní aktivita v září tak může vést k větší volatilitě na akciovém trhu.

Silné zisky indexu S&P 500 v letních měsících roku 2024, stejně jako jeho rychlé zotavení po propadu z 5. srpna, pak mohou investory přimět k rebalancování jejich portfolií po období výnosů, které bylo možná trochu nadsazené.

Jiná teorie předpokládá, že v září, kdy končí letní prázdniny, se zvyšuje nabídka dluhopisů – tyto prodeje dluhopisů přitahují peníze, které by jinak podpořily ceny akcií.

Další teorie viní podílové fondy, jejichž fiskální roky obvykle končí 31. října. Podle této teorie fondy v posledních měsících svého fiskálního roku uzavírají ztrátové pozice z daňových důvodů.

Žádné z těchto vysvětlení není neprůstřelné.

Ačkoli obchodní aktivita má tendenci klesat během hlavních prázdninových měsíců, algoritmické obchodování a mobilita práce v době chytrých telefonů poněkud otupily dopad letních prázdnin na akcie.

Mezitím toto září přináší něco, co by mohlo být začátkem cyklu snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému – pokud údaje o inflaci a trhu práce do zasedáním Fedu 17. a 18. září stále ponechají otevřené dveře pro snížení sazeb.

Podle nástroje CME FedWatch Tool se zdá, že je Fed na cestě k tomu, aby letos třikrát snížil sazby vždy o 25 bazických bodů. Investoři však nevylučují ani možnost agresivnějšího snížení sazeb o 50 bazických bodů.

Září je nejhorším měsícem pro akcie, ale měli byste prodávat?

Zdá se, že špatná pověst září pramení spíše z několika nešťastných let než z konkrétní příčiny. V září 1931, na vrcholu Velké hospodářské krize, ztratil předchůdce indexu S&P 500 29,6 %, což byl jeho nejhorší měsíc v historii.

Další špatné září přišlo v roce 2008, kdy referenční index ztratil téměř 9 % v důsledku pádu banky Lehman Brothers.

Vzhledem k anomální povaze zářijových výnosů existuje spousta důvodů, proč zůstat na trhu.

V průběhu minulého století akcie v září o něco častěji rostly, než klesaly (51 % oproti 49 %), což znamená, že vynechání tohoto měsíce je jen stěží zárukou úspěchu.

Ve skutečnosti je medián výnosu v září, který neutralizuje kladné a záporné výkyvy za posledních 98 let přesně 0 %.

Zářijový efekt ve volebních letech

Letos mohou být investoři zářím ještě více znepokojeni kvůli nadcházejícím prezidentským volbám. Nejistota ohledně jejich výsledku by mohla viset nad akciemi po následující dva měsíce.

Historicky však prezidentské volby září pro akcie nezhoršovaly. V téměř třetině (62,5 %) září směřujících k prezidentským volbám akcie rostly (15 z 24 voleb od roku 1925).

To je podstatně lepší než jeho celkový průměr a jen o jeden procentní bod pod celoměsíčním průměrem. Medián výnosu v září v letech prezidentských voleb činí 0,3 %.

Přesto trhy denně reagují na názory na stav ekonomiky a očekávání investorů, nikoli na historické vzorce. Hodnocení tohoto konkrétního volebního cyklu investory a vnímané důsledky ekonomických návrhů jednotlivých kandidátů by mohly ovlivnit výkonnost akcií v tomto měsíci.

Vedle voleb se objevuje několik dalších nejistot. Zdraví trhu práce, inflace a další kroky Federálního rezervního systému budou tento měsíc mnohem pravděpodobněji určovat akciové dění než představa zářijového efektu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.