Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americké prezidentské volby mohou vést k další velké krizi!

Navrhované zvýšení daní demokratickým kandidátem a signály o budoucí recesi rozdmýchaly nervozitu mezi investory. Co nás čeká a jak se bránit?

Americké prezidentské volby mohou vést k další velké krizi!
Zdroj: depositphotos.com

V době, kdy se Spojené státy připravují na nadcházející prezidentské volby, se intenzivně spekuluje o jejich možném dopadu na Wall Street.

Historicky měly změny fiskální politiky ve Washingtonu významný vliv na zisky podniků a celkový stav americké ekonomiky.

Výsledek voleb by proto mohl hrát klíčovou roli při utváření místního finančního prostředí.

Dopad Bidenovy politiky

Prezident Biden předložil několik politických změn, které mohou mít na akcie dopad. Významný návrh se týká zejména zvýšení daně z odkupu akcií z 1 % na 4 %.

Vzhledem k tomu, že podle odhadů společnosti z indexu S&P 500 v roce 2023 odkoupily vlastní akcie v hodnotě přibližně 800 miliard USD, mohlo by toto zvýšení snížit atraktivitu programů zpětného odkupu akcií, které slouží jako prostředek ke zvýšení zisku na akcii a přilákání fundamentálně zaměřených investorů.

Investoři tak nyní zvažují, zda by případné druhé Bidenovo funkční období mohlo vyvolat pokles cen akcií i přes to, že první období bylo naopak plodné.

Od nástupu Bidena do funkce 20. ledna 2021 zaznamenal akciový trh výrazné zisky – průmyslový index Dow Jones Industrial Average, index S&P 500 i index Nasdaq 100 dosáhly rekordních maxim.

Vývoj hodnoty 3 hlavních amerických indexů od nástupu Joe Bidena do funkce

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Kromě vyššího zdanění zpětných odkupů nyní Biden navrhl zvýšit i alternativní minimální sazbu daně z příjmu právnických osob z 15 % na 21 % pro společnosti se ziskem přesahujícím miliardu USD a zvýšit maximální sazbu daně z příjmu právnických osob v USA z 21 % na 28 %.

Tato potenciální zvýšení daní by mohla omezit výdaje podniků na inovace, najímání zaměstnanců a akvizice.

Klesající peněžní zásoba M2

Nejsou to však jen politické návrhy prezidenta Bidena, které by mohly Wall Street zneklidnit. Několik ukazatelů založených na penězích a nástrojů předpovídajících recesi naznačuje, že druhé Bidenovo funkční období by mohlo znamenat výrazný pokles indexů Dow, S&P 500 a Nasdaq Composite.

Peněžní zásoba M2 zahrnující hotovost, běžné vklady, spořicí účty, účty peněžního trhu a depozitní certifikáty pod 100 000 USD, se oproti svému vrcholu snížila o více než 2 %.

Jedná se teprve o pátý případ takového poklesu za posledních 150 let, přičemž poslední případ předcházel Velké hospodářské krizi. Historicky výrazné poklesy peněžní zásoby M2 předznamenávaly deflační deprese a vysokou míru nezaměstnanosti.

Poznámka

Ekonomická deprese je v podstatě jen hlubší či rychlejší recese. Jde tedy o situaci, kdy roste nezaměstnanost a klesá reálný HDP. Aby byla recese nazývána depresí, měl by pokles HDP být víc než 10%

Na potenciální křehkost ekonomiky poukazují i další ukazatele, jako je předstihový ekonomický index Conference Board a ukazatel pravděpodobnosti recese Federální rezervní banky v New Yorku.

I když je nepravděpodobné, že by díky moderním fiskálním a měnovým nástrojům došlo k depresi, snížení peněžní zásoby M2 by mohlo vést ke snížení výdajů spotřebitelů a podniků na diskreční položky.

Dlouhodobá perspektiva

Od roku 1945 dosahoval akciový trh za vlády demokratických i republikánských prezidentů v průměru kladných ročních výnosů.

Za demokratických prezidentů dosáhl index S&P 500 ročního výnosu 11,2 % a překonal tak výnos 6,9 % za republikánských prezidentů.

Například během funkčních období Billa Clintona a Baracka Obamy zaznamenal trh anualizované zisky ve výši 15,2 %, resp. 13,8 %, čímž ovšem nechceme říci, že by se investoři měli více obávat návratu Trumpa.

Pro investory s dlouhodobým horizontem je jedno, kdo je zrovna u moci.

Studie společnosti Bespoke Investment Group zjistila, že medvědí trhy od Velké hospodářské krize trvaly v průměru 286 dní, zatímco býčí trhy vydržely 1 011 dní, což svědčí o delším trvání tržního optimismu.

Zkoumání klouzavých 20letých celkových výnosů (včetně dividend) indexu S&P 500 od roku 1900, které provedla společnost Crestmont Research, ukázalo, že všech 105 analyzovaných období přineslo kladné výnosy, přičemž více než polovina z těchto období dosáhla anualizovaných celkových výnosů mezi 9 % a 17,1 %.

Zdroj: crestmontresearch.com
Výsledky zkoumání Crestmont Research
Výsledky zkoumání Crestmont Research

Ať už tedy máte obavy ze znovuzvolení současného prezidenta Bidena, nebo z návratu bývalého prezidenta Trumpa, vězte, že dlouhodobá perspektiva a pravidelné investování jsou mocnější než oni dva dohromady.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.