Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zapomeňte na Čínu, teď letí indické akcie – jak do nich můžete investovat i vy?

Indický akciový trh se stal čtvrtým největším na světě. Přeskočil tak Čínu, ke které se investoři obrací zády. Jak investovat do indických akcií?

Zapomeňte na Čínu, teď letí indické akcie – jak do nich můžete investovat i vy?
Zdroj: depositphotos.com

V poslední době se překvapivě velké oblibě těší indické akcie. Investoři si je zamilovali mnohem více než často zmiňované čínské akcie. Indický akciový trh v současnosti dosahuje hodnoty 4 bilionů dolarů, díky čemuž láká zahraniční investory ze všech koutů světa.

Analytici indický trh hodnotí jako jeden z nejatraktivnějších, ale hlavně nejdynamičtějších. Oblibě se těší zejména kvůli nestabilní čínské ekonomice, která v současnosti prochází pořádnými turbulencemi.

Indický akciový trh se stal čtvrtým největším trhem na světě. V současnosti dosahuje hodnoty 4 bilionů dolarů.

Právě proto nemalá část investorů hledá v Indii alternativy k čínským společnostem. Na druhou stranu na povrch vyplouvají i obavy z politického vývoje v zemi. Navíc investice do indických akcií nejsou tak dostupné jako například americké nebo britské akcie.

Investoři se musí buď zaregistrovat u indického regulačního úřadu, nebo investovat do investičních instrumentů dostupných v zahraničí – možnosti investování do indických akcií si představíme na konci článku.

Index Nifty 50 vzrostl za poslední měsíce o třetinu

O oblibě indických akcií vypovídá mimo jiné i benchmarkový index Nifty 50, který za posledních deset měsíců vzrostl o třetinu. Zahraniční kapitál zde přitom tvořil více než 20 miliard dolarů. Důvodem je především strach investorů z vývoje v Číně.

V souvislosti s tím pravděpodobně hledají alternativy na indickém trhu, kde lze najít řadu zajímavých společností z různých odvětví. Goldman Sachs předpokládá, že index Nifty 50 ke konci roku dosáhne 23 500 bodů – aktuálně je na úrovni 22 000 bodů.

Indický trh se rychle stal čtvrtým největším na světě. V současnosti dvanáctiměsíční forward P/E indexu Nifty 50 dosahuje 22,8 – u amerického S&P 500 činí 20,23. Naopak čínský index Hang Seng koncem prosince minulého roku klesl o 17 %, čímž se zařadil jak za USA, tak i za Indii.

HDP Indie by mělo v letošním roce vzrůst o 6,5 %. Čínské HDP pravděpodobně vzroste pouze o 4,6 %.

I indický akciový trh s sebou nese rizika

I když většina průzkumů připisuje výhru ve volbách současnému premiérovi Narendru Modimu, není jisté, že tomu tak opravdu bude.

Výhra kohokoliv jiného by přitom mohla vést k politické nestabilitě země, což by samozřejmě mělo vliv na celý akciový trh. Podle všeho lze očekávat také krátkodobou volatilitu trhu.

Přestože indický akciový trh roste, stále nemá vyhráno. Někteří analytikové předpokládají, že by se investoři mohli opět zaměřit na čínské akcie. Předpokladem je stabilizace čínské ekonomiky, což není vůbec nereálné.

Toho si je vědom i indický regulační orgán SEBI, který je k rekordnímu přílivu kapitálu skeptický.

Právě proto indický správce aktiv poručil, aby se u fondů se střední a menší kapitalizací provedlo stresové testování. Díky tomu si ověří, jak moc jsou fondy připravené na potenciální odliv investorů.

Investice do indických akcií není zas tak jednoduchá

Pokud se investoři rozhodnou investovat do indických společností, mohou tak učinit hned několika způsoby. Tím prvním je investice do zahraničního portfolia (označované jako FPI).

V takovém případě musí být investoři, a to jednotlivci i firmy, registrováni u indického regulačního úřadu SEBI.

Většina FPI má formu fondů, přičemž neexistují žádné restrikce, které by omezovaly investice do indických společností. Výjimkou jsou situace, kdy se investor rozhodne v jedné ze společností zakoupit podíl vyšší než 10 %.

V takovou chvíli se automaticky jedná o přímou zahraniční investici, pro kterou jsou v určitých odvětvích nastaveny limity.

Všechny investice skrze FPI jsou daněny 15% sazbou u krátkodobých investic a 10% sazbou u dlouhodobých investic. Pokud se zahraniční investoři nechtějí přímo registrovat u SEBI, mohou investovat do indických akcií skrze offshore deriváty nebo takzvané Participatory Notes (P-notes).

Pokud se indické akcie rozhodnou shortovat, musí i přesto poskytnout potřebné informace regulačnímu orgánu. Této povinnosti se lze vyhnout využitím P-notes. Pohodlnější možností je investice skrze americké depozitní certifikáty (ADR) a globální depozitní certifikáty (GDR) – v současnosti jich je k dispozici zhruba 150.

Poslední možností pak jsou ETF (burzovně obchodované fondy), které se zaměřují na indický trh jako celek.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.