Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Indický akciový trh pokračuje v raketovém vzestupu! Vyplatí se do něj investovat?

Indický akciový trh je na vzestupu - má za sebou již 8 ziskových let v řadě. Jedná se o žhavou investiční příležitost, nebo bude lepší dát přednost tradičnějším aktivům?

Publikováno
Indický akciový trh pokračuje v raketovém vzestupu! Vyplatí se do něj investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Čínskému století hrozí, že se stane stoletím indickým, pokud se v Číně nezačnou věci hýbat správným směrem. Zatímco Čína zvažuje balíček ve výši 278 miliard dolarů na oživení svého churavějícího akciového trhu, její soused přeskočil Hongkong a stal se čtvrtým největším akciovým trhem na světě.

Indická národní burza cenných papírů (NSE) je nyní s hodnotou 4,33 bilionu dolarů na čtvrtém místě na světě a zaostává pouze za Japonskem, Čínou a USA.

Vzestup Indie nezpomaluje

Indie v loňském roce nejen předstihla Čínu jako nejlidnatější země světa, ale také se zbavila pověsti země, kde jsou tržní a telefonické podvody zcela běžnou součástí finančního prostředí. Zároveň se stala klíčovou hnací silou globálního růstu.

Rychle rostoucí počet obyvatel této země, stoupající HDP a zvýšené vládní výdaje se promítly do prosperujícího akciového trhu, který byl svědkem osmi po sobě jdoucích let kladných výnosů – přičemž více než polovina jeho zisků připadá na pouhé poslední čtyři roky.

  • Zisky místních společností velmi rychle rostou, zejména v bankovním, zdravotnickém a energetickém sektoru. Banka HSBC předpovídá na letošní rok indickým akciím růst zisků o 17,8 %, což je jedno z nejrychlejších temp v Asii i globálně.
  • Klíčovou roli sehráli drobní místní investoři. Objemy jejich obchodů zaznamenaly rekordy a překonaly zahraniční investice, což pomohlo společnostem v indickém indexu Nifty 500 (index 500 největších indických společností) v loňském roce vzrůst o více než 25 % a překonat tak index S&P 500.

A analytici se domnívají, že růst bude ještě pokračovat, i když se Indie blíží k významnému volebnímu roku. Stratégové Goldman Sachs označili Indii za nejlepší dlouhodobou investiční příležitost, zatímco generální ředitel Global X ETF Evan Metcalf ji vyzdvihuje jako nejlepší příběh strukturálního růstu.

Vyplatí se do indických akcií investovat?

Navzdory dynamice indického trhu přímé zahraniční investice od roku 2022 klesají. Zahraniční investoři dávají přednost rychle rostoucím startupům v rané fázi před drahými indickými akciemi.

Místní index index Nifty 500 se obchoduje s 23násobným poměrem ceny k zisku za rok 2024 – je tedy dražší než 21násobek indexu S&P 500. Z hlediska tradičních oceňovacích měřítek tak jsou indické akcie již poměrně drahé a lepší investiční příležitosti pravděpodobně naleznete na tradičnějších místech – britský akciový trh, čínský akciový trh, případě americké akcie s malou tržní kapitalizací.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
2

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎