Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínské akcie: Proč mohou být nejlepší investiční příležitostí tohoto roku?

Čínský akciový trh je nejlevnější za posledních 15 let. Je lepší se čínským akciím vyhnout, nebo je čas nakupovat?

Publikováno
Čínské akcie: Proč mohou být nejlepší investiční příležitostí tohoto roku?
Zdroj: depositphotos.com

Čínské akciové trhy zažívají nejtěžší období od finanční krize z roku 2008. Hodnota čínského akciového trhu se totiž drží na 15letých minimech, což je na první pohled něco děsivého. Primárně pro investory, kteří do čínských akciích za poslední dekádu aktivně investovali. Já v tom osobně vidím obrovskou příležitost, která se naskytne jednou za mnoho let.

Na přelomu let 2022 a 2023 panovala velká očekávání ohledně vývoje čínského hospodářství díky znovuotevření celé místní ekonomiky. Očekávání se však nenaplnila. Místo rychlého akciového růstu se tržní propady ještě více prohlubovaly.

Z počátku roku 2023 se mohl čínský akciový trh těšit z agresivního oživení. Netrvalo to ovšem dlouho, takže je rozumné se ptát, zda je čas nakupovat? Nebo je lepší se čínským akciím vyhnout?

Zdroj: tradingview.com
Čínský akciový trh v podobě indexu Hang Seng
Čínský akciový trh v podobě indexu Hang Seng

Nenaplněná očekávání, opravdu je to tak špatné?

Jak je psáno v úvodu, na začátku byla velká očekávání ohledně vývoje čínské ekonomiky, s čímž šlo ruku v ruce očekávání, že čínský akciový trh půjde lidově řečeno do nebes. Chvíli to dokonce fungovalo.

Nicméně místo dlouhotrvajícího akciového růstu se tržní propady posléze ještě více prohlubovaly. Nyní je sentiment ohledně Číny hodně špatný. O čínské ekonomice se mluví v negativních konotacích a dokonce někteří věští ekonomickou recesi. S čímž příliš nesouhlasím.

Když se podíváme na základní makroekonomické ukazatele, Čína není jednoznačně tak silná jako před rokem 2020. Potýkají se stejně jako zbytek světa s různými hospodářskými problémy. Například míra nezaměstnanosti se v Číně drží léta nad 5 %. Předtím se Čína pyšnila mnohem nižšími úrovněmi. Obecně vzato je však Čína dostatečně robustní, aby pokračovala v hospodářském růstu, což dokazuje posílení HDP za rok 2023 o 5,2 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Čínské HDP
Čínské HDP

Tempo růstu čínské průmyslové výroby se vrací na úrovně, které byly běžné před rokem 2020. Poslední data ukazují, že šlo o nejstrmější růst průmyslové výroby od února 2022, podpořený silnými aktivitami v těžbě (4,7 % vs. 3,9 % v listopadu) a zpracovatelském průmyslu (7,1 % vs. 6,7 %), jakož i pokračujícím růstem produkce související s utilitami (7,3 % oproti 9,9 %). Oproti “covidovým” létům se tudíž situace nadále zlepšuje.

Zdroj: tradingeconomics.com
Průmyslová výroba v Číně
Průmyslová výroba v Číně

Z kontrariánského pohledu jsou čínské akcie příležitost

Když se o Číně hojně mluvilo jako o velké příležitosti pro rok 2023, úplně se mi to nezdálo. Jakmile vidím, že je nějaký trh všeobecně oblíbený, nebo se těší z velkého očekávání, raději se mu vyhnu. Čína mě proto před rokem příliš nelákala a přišlo mi ještě brzo na to, aby čínský akciový trh začal nový stabilní býčí trend. Zkrátka mi to přišlo moc riskantní.

Info

Kontrariánský přístup je investiční strategie charakterizovaná nákupem a prodejem aktiv v rozporu se současným sentimentem na trhu. Cílem je zaměřit se na vytváření dlouhodobé hodnoty investováním do méně oblíbených investičních příležitostí a identifikaci hodnoty, kterou davy retailových investorů nevidí.

V této době se ovšem mluví o Číně velmi negativně. Jako kdyby se čínský akciový trh měl propadnout do pekel. Jak jsem psal výše, měsíce se mluví o propadu čínské ekonomiky do recese. Na první pohled tomuto scénáři nahrává celková čínská inflace, která je od jara 2023 na pomezí deflace a poté se do deflace propadla.

Zdroj: tradingeconomics.com
Celková inflace v Číně
Celková inflace v Číně

Makroekonomické učebnice říkají, že pokles cenové hladiny je typickým příznakem hospodářské recese nebo krize. Obecně vzato je to tvrzení správné, ale záleží na kontextu a rychlosti tempa poklesu cenové hladiny. Jak vidíte na předchozím grafu, deflace je malá a tudíž neimplikuje ekonomickou recesi a už vůbec ne krizi. Navíc její jádrová složka je kladná, respektive jádrová cenová hladina narůstá.

Poznámka

Deflace je opakem inflace, jde tedy o pokles cenové hladiny. Některé ekonomické školy mají z deflace vyloženě hrůzu, protože deflaci považují za hlavní příčinu krizí.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v Číně
Jádrová inflace v Číně

Závěrem: Ty nejlepší čínské akcie za historicky nízké ceny

Akcie JD.com patří mezi největší čínské tituly. Společnost je přímým konkurentem Alibaby. Od historického maxima se však kurz akcie JD.com propadl o zhruba 81 %, čímž se dostáváme na úrovně, kde se titul posledně obchodoval v roce 2019. Vtip je v tom, že jde také o cenu, za kterou se titul uváděl na trh. Tudíž se JD.com obchoduje za stejné ceny jako v době, kdy byl obrat byznysu podniku jenom zlomkem toho, co nyní.

Zdroj: tradingview.com
Akcie JD.com na historických minimech
Akcie JD.com na historických minimech

Analýza může ve čtenářích evokovat pocit, že jsou čínské akcie jako dar z nebes, který je bez rizika a přinese velké výnosy.

Musím zdůraznit, že čínský akciový trh má svá specifika a pokud Číně po kulturní a socio-ekonomické stránce absolutně nerozumíte, jejímu akciovému trhu se raději vyhněte.

Tím neříkám, že musíte být sinologové, ale přečíst si pár odborných knih je určitě žádoucí. Riziko existuje vždy, jen se ho snažíme v rámci investování minimalizovat.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎