Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Akcie Avast – přišly pozitivní ekonomické výsledy, přijde teď i růst akcií? Technická + fundamentální analýza

Akcie Avast – přišly pozitivní ekonomické výsledy, přijde teď i růst akcií? Technická + fundamentální analýza

Akcie Avast - přišly pozitivní ekonomické výsledy, přijde teď i růst akcií? Technická + fundamentální analýza

V rámci dnešní analýzy se zaměříme na jednu z nejvýznamnějších českých akciových společností – akcie Avast. Kromě technické analýzy prime marketu se podíváme i na fundament, který má firma docela uspokojivý.

Bohužel technická stránka trhu na první pohled nepůsobí úplně nejlépe. I když možná díky nejnovějším ohlášeným výsledkům nastává zvrat.

Obecně vzato se odhadovalo, že budou hospodářské výsledky pro rok 2020 velmi pozitivní, což se zatím do ceny nepromítlo. Pojďme se tedy na základní ukazatele podívat.

Ještě upozorňuji, že všechna data v této analýze jsou v USD a GBX. I když je Avast tuzemská společnost, nyní se už fakticky jedná o nadnárodní korporaci.

Graf ceny akcií Avast od roku 2018
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Fundamentální analýza společnosti Avast (účetní období z roku 2020 v USD)

Podívejme se nyní na stručnou fundamentální analýzu, kdy nejprve uvedu, co bude nejvíce zajímat investory dividendových akcií. Společnost Avast vyplácí dividendy v amerických dolarech. Vyplácené částky jsou soustavně navyšovány a za rok 2020 má výplata činit v celkové výši 16 centů na akcii. Respektive interim je 4,8 centů a konečná dividenda, která by se měla vyplácet v květnů činí 11,2 centů.

Dále pak upravený objem fakturace dělá 922 milionů dolarů, což je oproti roku 2019 růst o 1,2 %. Upravené tržby činí 892,9 milionů dolarů, což znamená meziroční růst o 2,3 %. Upravená EBITDA vzrostla o 2,6 % na 495,5 milionů dolarů.

Upravený Čistý příjem je 360,2 milionů, což znamená v relativních číslech 11,8 % nárůst. Významné pozitivum je, že se společnosti podařilo snížit svoje čisté zadlužení z 884,5 milionů na 725,6 milionů.

Čistý zisk na akcii (EPS) je tedy 16 centů a ukazatel poměru tržní ceny a výnosu (P/E) má 38,47 bodů. Ukazatel P/E je tedy mnohem vyšší, jak mnohými tolerovaná hodnota 15 bodů. Některé zdroje uvádí jako přípustnou hodnotu i 17 a více bodů – v tomto ohledu záleží na lukrativnosti vybrané akcie a přístupu investora.

Co se týče rentability vlastního kapitálu společnosti (ROE), ta činí horentních 31,2 %. V této oblasti Avast rozhodně exceluje.

Technická analýza akcií Avast

Nyní se dostáváme k technické analýze denního grafu akcií Avast. Co se týče struktury trhu z posledního jeden a půl roku, není vyloženě příznivá.

Akcie Avast
Denní graf akciového trhu Avast (GBX). Zdroj: Tradingview

Po hlubokém lednovém propadu byla zase snaha expandovat, ale pak „přišel“ Covid, takže následoval druhý a ještě delší hluboký ponor až na 264 GBX. Zde se propad konečně zastavil a cena akcií soustavně stoupala až do srpna 2020. Pokud tedy kdokoliv nakupoval kolem 270 GBX, dosáhl více jak 100% zhodnocení kapitálu.

Trh posléze nezareagoval vůbec pozitivně na srpnové výsledky tržeb a od té doby technicky trvá downtrend (žlutě zvýrazněno v grafu). Více jak půl roční pokles na akciovém trhu neznačí vůbec nic dobrého. Ale abych nepředbíhal. Prvních několik měsíců byl pokles v rámci prvního zakresleného kanálu, kdy nad S/R levelem 419 GBX došlo k obratu, jež však vydržel pouze několik týdnů.

Od 11. ledna kurz akcií Avast zase začal klesat a opětovně vytvořil strukturu regresního kanálu, ve kterém se kurz nachází i v těchto chvílích. Cenový sestup se naposledy zastavil u S/R levelu 419 GBX. Tehdy totiž vyšly účetní výsledky za celý rok 2020.

V souvislosti s pěkným odrazem můžeme konstatovat, že investoři byli s výsledky spokojeni.

Zrovna nyní nakupující investoři atakují horní hranici zmíněné struktury. Jestli se povede průraz, další meta je na hranici 523 GBX. Posléze 553 GBX, a když by se býkům povedlo prorazit i druhou řečenou úroveň, nové all-time high by bylo na dosah.

Prozatím ale bez průrazu z kanálu musíme kalkulovat s tím, že trend směrem dolů přetrvá.

Indikátory

Křivce RSI se podařilo narušit klesající trend, což můžeme považovat za prvotní signál k překlopení střednědobého trendu vývoje kurzu.

Jako potvrzení bychom mohli případně považovat průraz ceny několikrát zmiňovaného klesajícího kanálu.

Závěrem

Fundamentálně se o Avastu mluví víceméně v superlativech, protože v roce 2020 se firmě skutečně dařilo. Nicméně mi přijde zvláštní, že se to na technické stránce trhu zatím moc neodráží. Že by došlo k silné expanzi až se zpožděním?

O dobrém hospodaření se ve veřejném prostoru šuškalo už delší dobu, takže mi březnová pozitivní reakce přijde jaksi na poslední chvíli. V každém případě může mít v následujících týdnech vývoj rychlý spád a dobrý fundament by se tak promítl i v technice trhu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo