Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií Philip Morris ČR – blížíme se k prolomení klíčového S/R levelu?

Publikováno
Technická a fundamentální analýza akcií Philip Morris ČR – blížíme se k prolomení klíčového S/R levelu?

Dnes se podíváme na zoubek české akcii Philip Morris ČR.

Nejprve si tuto společnost krátce představíme, protože především nekonzumenti tabákových výrobků by nemuseli vědět, o jakou společnost se vlastně jedná. Pak se podíváme na fundament a také probereme technickou stránku trhu.

Poznámka

V rámci minulých analýz jsme se zaměřili na akcie ČEZ, Českou zbrojovku a Avast, takže pokud vám unikly, určitě to napravte.

Philip Morris ČR

Společnost Philip Morris ČR je dceřiná společnost Philip Morris International a v rámci českého trhu drží největší podíl, co se týče výroby a distribuce tabákových výrobků. Firma existuje od roku 1992 a k dnešnímu dni zaměstnává v České republice něco přes 1 000 zaměstnanců.

Mimoto česká dceřiná společnost vlastní většinový podíl ve slovenské „pobočce“ Philip Morris Slovakia s.r.o. Kromě ryze tabákových výrobků se firma věnuje i zařízením IQOS a s tím souvisejících příslušenství. Společnost pak ještě vyrábí tzv. bezdýmné sety HEETS.

Poznámka

Akcie Philip Morris ČR lze obchodovat na Pražské burze a jsou součástí indexu PX. Investovat tak můžete přímo v korunách bez měnového rizika.

Fundamentální analýza Philip Morris ČR (účetní období z roku 2020)

Hned na úvod k fundamentální analýze uvedu, že společnost už léta vyplácí dividendu, která je v kontrastu s cenou akcií relativně vysoká (kolem 10 % z aktuální ceny). Společnost v podstatě vyplácí mezi akcionáře většinu zisku. Bez debat se jedná o velmi zajímavou dividendovou akcii.

Zdroj: Bloomberg.com a Fio.cz
Dividenda-philip-morris-cr-od-roku-1997
Vývoj dividendy Philip Morris ČR od roku 1997

Za rok 2020 by měla dividenda činit něco kolem 1 400 korun, což je pokles z předchozích 1 600 korun. Přesná částka bohužel není ještě stanovena. Co se týče dividendové historie, nejvíce se vyplácelo v roce 2006 (1 606 korun). Většina následujících let se museli držitelé akcií spokojit s částkami pod 1 000 korun.

Firma dosáhla obratu téměř 17,9 miliard korun, což je asi o 800 milionů korun více, než za rok 2019. Leč čistý zisk klesl z 4 miliard korun na necelé 3,5 miliardy korun. Hrubý zisk činí přes 8,7 miliard, provozní přes 4,5 miliard.

Pokles zisku může částečně souviset se zvýšením ostatních nákladů. Dle účetní závěrky vzrostly na 319 mil. korun. Tato položka nákladů může souviset s výdaji na protipandemická opatření, což je v dnešní době zcela pochopitelné.

EPS je 1,285 a zatímco P/E dosahuje 12 bodů. To je výborná hodnota, protože je pod 15 body.

To je obvykle limit pro konzervativnější investory. Navíc si Philip Morris ČR drží P/E stabilně v rozmezí 10 – 15 bodů několik let. Rentabilita vlastního kapitálu přesahuje 37 %, což je nesporně velmi dobrý výsledek. I když je tedy aktuální období nejisté, firma má za sebou vcelku úspěšný rok.

Technická analýza

Nyní se podíváme na technickou stránku těchto akcií.

Co se týče volatility, ta není na trhu s tímto akciovým titulem nějak extrémní, i když to tak na první pohled může vypadat. Historické maximum je z roku 2005 na ceně 20 652 korun a vlastně nejblíže jsme od té doby byli v rozmezí březen/duben 2018, kdy se akcie krátce obchodovaly i za 18 000 korun.

Tudíž má Philip Morris stále co dohánět. Cena 18 tis. CZK je vlastně poslední nejvyšší vrchol, neboť od května 2018 začal pokles, jež je vizuálně nepochybně hrozivý (viz graf níže). Dno se vytvořilo až na konci roku 2019, u pásma na ceně 13 200 korun. Pak začal solidní růst, který ovšem vydržel pouze do března, protože tehdy nastal všeobecný propad na akciových trzích kvůli Covidu.

Lynx philip morris
Týdenní graf akciového titulu Philip Morris ČR. Zdroj: Lynx

I na poměry tohoto trhu se jednalo o hluboký drop. Za pár týdnů činila ztráta asi 24 %. Tudíž se snad definitivní dno vytvořilo na supportu 12 000 korun. Zprvu byl růst po odrazu dosti agresivní a po vystřízlivění zase nastal strmější pokles, který se však zastavil na S/R levelu 13 100 korun.

Zde vcelku dlouho kurz konsolidoval, než se zase vydal nahoru. Od srpna 2020 cena stabilně stoupala a teprve S/R level 15 900 korun další růst zamítl. Leč již proražená hranice na 15 000 korunách kurz zastavila před pokračováním v poklesu a nyní se tedy býci podruhé pokoušejí o průraz rezistence.

Jestli se prolomení aktuální rezistence podaří, další metou je S/R level 17 100 korun. Jakmile cena překročí uvedenou hladinu, je šance, že se po dlouhé době dočkáme nového all time high.

Objemy jsou stabilní a soustavně se navyšují, takže máme potvrzení směru pohybu ceny. Týdenní RSI indikátor je docela silný, ale je potřeba dávat pozor, protože kolem hraničních 70 bodů nám trh krapet hapruje.

Závěrem

  • Osobně se přikláním k tomu, že z fundamentálního hlediska se zdá být na první pohled vše v pořádku. Dokonce i konzervativnější investoři by si měli přijít na svou. Dividendoví investoři též, ale je pravda, že cena akcií jako taková, je vcelku vysoká. Chápu, že to třeba může spoustu lidí odradit.
  • Co se týče technické stránky trhu, moc se mi nelíbí cenový vývoj od března 2018 až do poloviny roku 2019. Něco se zde pokazilo a myslím si, že takový pokles musel mít nějaký fundamentální důvod (snad obava z trendu omezování spotřeby klasických tabákových výrobků?).
Poznámka

Poslední rok je ale vše příznivé a myslím si, že pokud se nic nepokazí, blízké rezistence mohou být prolomeny a cena tak může pokračovat v dosavadním trendu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎