Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Fed redukuje kvantitativní uvolňování, jaká je odezva trhu?

Fed redukuje kvantitativní uvolňování, jaká je odezva trhu?

Fed redukuje kvantitativní uvolňování, jaká je odezva trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní banka má po dlouho očekávané schůzi, která měla být zlomová. A také zlomová byla, protože Federální výbor pro volný trh (FOMC) se rozhodl pomalu sešlapovat brzdu. Bude to ale vskutku postupné sešlapávání, protože obavy z možného prohloubení krize jsou znát.

Redukce nákupů v rámci kvantitativního uvolňování

Předseda Fedu Jerome Powell už po zářijovém zasedání FOMC avizoval, že se objemy nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování (QE) budou brzy snižovat. Před pár týdny to i potvrdil v kongresu. Celkově se měsíční nákupy aktiv sníží o dříve proklamovaných 15 miliard USD. O 10 miliard vládní dluhopisy, o 5 miliard hypoteční zástavní listy (MBS). Po tomto snížení budou měsíční nákupy o objemu 105 miliard USD.

Fed začíná snižovat nákupy v rámci QE.
Fed začíná snižovat nákupy v rámci QE
Zdroj: tradingview.com

Jerome Powell na tiskovce potvrdil, že bylo dosaženo podmínky, kterou mnohokrát zmiňoval – substantial further progress. Tudíž došlo k jistému makroekonomickému pokroku, který byl důležitý, aby vůbec o snížení nákupů uvažovali.

Realizace tohoto kroku ovšem neproběhne hned. Má k tomu dojít ke konci listopadu. Dle vyjádření má redukce nákupů pokračovat každý měsíc. Fed má každopádně za dalších zhruba šest týdnů schůzi, kde můžeme případně očekávat pouze potvrzení, nebo zase změnu v rozhodnutí. Vše totiž záleží na jejich ekonomických prognózách.

Co se týká základní úrokové sazby (federal funds rate), ta se bude zvyšovat až během následujícího roku.

Jak Fed vnímá inflaci?

Federální rezervní banka však nezměnila svůj pohled na inflaci. V tiskové zprávě se zase uvádí, že je aktuálně zvýšená inflace tzv. transitory (čili přechodná). Jerome Powell tuto mantru opakuje už skoro půl roku a veřejnost má poněkud velké pochybnosti o pravdivosti tohoto tvrzení.

Když ale budeme americké centrální bance věřit, vyšší inflace by měla být dočasného rázu. Nicméně Jerome Powell sám uznává, že zůstane vyšší i na začátku příštího roku. To nejsou zrovna pozitivní vyhlídky, a proto je oprávněná kritika na to, proč nejsou mnohem agresivnější v utahování šroubů.

Jak reagují trhy?

Fed redukci kvantitativního uvolňování dostatečně dlouho vykomunikoval s veřejností. Prakticky dali trhu signál, že se má na tento krok připravit. V obecnosti se pak pouze čekalo, zda třeba nepřekvapí s ráznějším přístupem.

Graf vývoje indexu S&P 500 za poslední rok
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nic takového se ale nestalo, takže po zveřejnění výsledků schůze šel kurz akciového indexu S&P 500 nahoru. A vcelku směle, bez potíží. Uvidíme ale, co přinesou další obchodní dny.

Dluhopisové ETF
Dluhopisové ETF (30+)
Zdroj: tradingview.com

Leč dluhopisvé ETF má za sebou jeden z nejslabší dnů za poslední měsíc. Snížení QE má totiž pár implikací. Jakmile Fed začne méně nakupovat dluhopisy, logicky může jít cena dolů, protože se ze sekundárního dluhopisového trhu stáhne. Za druhé je krok centrální banky stále dost mírný. Trhy bude pořád podporovat, takže není až takový důvod se schovávat do dluhopisového trhu.

Závěrem

Pokud nedojde k nějaké dynamické změně v ekonomickém vývoji, je zřejmé, že Federální rezervní banka postupně zcela upustí od radikálně uvolněné měnové politiky. Je i dost možné, že pokud inflace půjde zase nahoru, budou muset tu brzdu sešlápnout mnohem rychleji a více.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo