Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Naše portfolio v říjnu ožilo. Proč rostl jen Bitcoin a Solana? | Milióny v kryptoměnách (55)

Publikováno
Naše portfolio v říjnu ožilo. Proč rostl jen Bitcoin a Solana? | Milióny v kryptoměnách (55)
Zdroj: DepositPhotos.com

Říjen patří historicky k těm nejlepším měsícům pro Bitcoin a kryptoměny obecně a nejinak tomu bylo i letos. Bitcoin (BTC) vzrostl za uplynulý měsíc o krásných 28,5 % a některé altcoiny jej jen těžko stíhaly. Kryptoměnová dvojka Ethereum (ETH) si připsala “jen” 8,6 %, zato Solana (SOL) se v říjnu zhodnotila o neuvěřitelných 80 %.

Pro porovnání indexy S&P500NASDAQ-100 klesly o – 2 %. Naopak zlato, které je stejně jako Bitcoin uchovatelem hodnoty, vzrostlo o 5,2 %.

Za růstem kryptoměn stojí kromě pozitivně vypadajícího nadcházejícího makroekonomického vývoje jednoznačně i očekávání z brzkého schválení prvního spotového bitcoinového ETF, jemuž je přikládána velká váha.

Ke schválení by např. dle analytiků z investiční banky JPMorgan Chase (JPM) mělo dojít do 10. ledna příštího roku, kdy má Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) finální deadline pro rozhodnutí o žádosti společnosti Ark Invest. Zároveň se očekává, že SEC povolí více ETF najednou, aby nemělo žádné výhodu priority.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 450 400 Kč, což znamená:

  • 16,1% nárůst od minulého měsíce, zároveň
  • 82% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 350% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

I v říjnu pokračoval spor mezi SEC a společností Ripple Labs, emitentem XRP. SEC utrpěla další menší porážku, když jí soud neumožnil podat odvolání proti dosud vydaným výrokům v kauze z rozhodnutí z 13. července.

To tak znamená, že dalšího posunu ve sporu se dočkáme až 23. dubna příštího roku, kdy je v New Yorku naplánováno veřejné jednání.

Jak jsme zmínili, velice se dařilo zejména Solaně. Ta se vytasila hned s několika důležitými updaty, co do fundamentu a vývoje je tak velmi zajímavá.

První z novinek je představení SPL Token22 Confidential Transfers. Tzv. Důvěrné převody umožní uživatelům chránit si soukromí pomocí šifrovaných transakcí. Aktualizace dovolí odesílat SPL tokeny (obdoba ERC-20 tokenů na Ethereu), aniž by došlo ke zveřejnění detailů transakcí (např. množství, kolik tokenů bylo posláno).

Druhým významným updatem je upgrade klienta pro validátory s názvem Firedancer. Právě ten by měl jednou pro vždy vyřešit časté výpadky sítě. V roce 2022 vypadl blockchain 14x, letos jen 1x. Firedancer již úspěšně funguje na testnetu a uvedení na mainnet, tedy do ostrého provozu, se očekává v první polovině příštího roku.

Se zajímavou zprávou přišel i český výrobce hardwarových kryptoměnových peněženek Trezor. Společnost v polovině měsíce představila hned 3 nové produkty – novou generaci základní verze své peněženky s názvem Trezor Safe 3 za 1 899 Kč, její limitovanou edici Trezor Safe 3 Bitcoin-only, která je díky speciální úpravě firmwaru schopna operovat pouze s Bitcoinem, a tubu k bezpečnému uložení recovery seedu Trezor Keep Metal v základní verzi za 2 399 Kč a v PRO verzi za 5 999 Kč.

Pojďme nyní náš měsíční přehled toho nejdůležitějšího zakončit zprávou, která se může stát asi jenom ve světě kryptoměn. Že je Bitcoin stále ještě aktivem, které se dá snadno manipulovat, nám ukázal správce sociálních sítí kryptoměnového webu Cointelegraph, který zveřejnil radostnou, avšak falešnou novinku o pozitivním rozhodnutí ohledně iShares Bitcoin Spot ETF od společnosti BlackRock (BLK).

Informace, kterou se dozvěděl v chatu na Telegramu a údajně obratem zbrkle zveřejnil bez jakýchkoli postranních úmyslů na X profilu webu, vyslala okamžitě cenu Bitcoinu z 28 000 USD na 30 000 USD. Jakmile si lidé uvědomili, že zpráva je falešná a do tweetu bylo přidáno slovo “reportedly”, tedy “údajně”, pumpa splaskla a Bitcoin se vrátil zpět na cenu 28 000 USD. Později byl post smazán úplně.

Zdroj: Binance.com
Cena Bitcoinu dosáhla na krátko 30 000 USD
Zaměstnanec Cointelegraphu se postaral o pořádný výkyv na grafu

Někteří obchodníci dokázali na pohybu vydělat, jiní (např. ti, kteří BTC shortovali a s náhlým pohybem nepočítali) byli zlikvidováni a asi oprávněně Cointelegraph zkritizovali. Prudký pohyb nicméně dokázal, že schválení bitcoinového ETF je velmi, velmi očekáváná býčí událost, a možná, byť způsobený falešnou zprávou, pobídl investory k nákupům a spekulacím, díky kterým nakonec Bitcoin uzavřel měsíc vysoko, až na 34 640 USD.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.