Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Anonymní Solana. Síť s novým updatem zavedla možnost privátních transakcí

Publikováno
Anonymní Solana. Síť s novým updatem zavedla možnost privátních transakcí
Zdroj: dailyhodl.com

Solana (SOL), superrychlá síť pro chytré kontrakty a aktuálně 5. největší kryptoměna co do tržní kapitalizace (bez stablecoinů), přináší ve své poslední aktualizaci řadu vylepšení. Update v1.16 obsahuje kromě zlepšení výkonu a stability sítě také významnou novinku v podobě podpory SPL Token22 Confidential Transfers.

Confidential Transfers neboli Důvěrné převody umožní uživatelům chránit své soukromí pomocí šifrovaných transakcí s SPL tokeny (obdoba ERC-20 tokenů na Ethereu). Nová aktualizace dovolí posílat transakce na síti, aniž by docházelo ke zveřejnění jejich detailů, například bez údaje kolik tokenů bylo posláno.

Confidential Transfers používají pro zašifrování transakcí matematickou operaci Twisted ElGamal Encryption s převody potvrzenými prostřednictvím protokolů Sigma. Jedná se o typ důkazu zero-knowledge, kdy jedna strana (ověřovaný) ukáže druhé (ověřovateli), že zná a má určitou informaci, aniž by ji prozradila.

Čtěte více: Co jsou to tzv. ZK Rollups a ZK Proofs?
Čtěte více: Co jsou to tzv. ZK Rollups a ZK Proofs?

Aktualizaci auditovala bezpečností společnost Halborn, na testnetu Solany běží od června a nyní se na jejím přijetí shodla kvalifikovaná většina validátorů. V1.16 dostala zelenou, avšak ne všechny její funkce budou aktivní ihned. K aktivaci bude docházet postupně v předem daných epochách Solany v závislosti na důležitosti každé funkce.

Info

Epocha je označení pro časový úsek, během nějž dochází k výměně validátorů, distribuci odměn a dalším síťovým operacím.

Jaké bude mít aktualizace dopady?

“Solana právě doručila nativní možnost ochrany soukromí pro SPL tokeny, ta ale zatím nedostala takovou pozornost, jakou si zaslouží,” napsal na X (dříve Twitter) zakladatel bezpečnostní skupiny Delegate.

“Jsou to obrovská zlepšení, ale nemyslím si, že si je toho vědomo dost lidí,” dodal CEO společnosti Helius poskytující Solaně infrastrukturu a připojil i celkové shrnutí nového updatu.

I přes velkou chválu může mít zavedení anonymních a privátních transakcí pro ekosystém i nepříznivé důsledky. Například největší burza Binance byla nedávno po tlaku regulátorů nucena v několika evropských zemích vyřadit ze své nabídky tzv. privacy coiny jako např. Monero (XMR), Dash (DASH), Secret (SCRT) nebo Beam (BEAM).

Solaně se každopádně po krušném roce 2022, kdy zkrachoval její největší podporovatel, burza FTX, v posledních měsících daří. Kromě úspěšného spuštění nové aktualizace roste i ceně. Za poslední týden o 14 % a za poslední měsíc o 30 %. Od začátku roku je v plusu dokonce 130 % (srov. BTC je nyní + 70 % YTD).

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎