Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

SEC si došlápla na kryptoměny. I přesto Bitcoin v červnu rostl | Milióny v kryptoměnách (51)

SEC si došlápla na kryptoměny. I přesto Bitcoin v červnu rostl | Milióny v kryptoměnách (51)
Zdroj: DepositPhotos.com

Vývoj na kryptoměnovém trhu, zdá se, ovlivnily v uplynulém měsíci zejména dvě významné události. Investoři znejistěli po žalobách americké Komise pro kontrolu cenných papírů proti burzám Binance a Coinbase a nechali Bitcoin propadnout až pod hranici 25 000 USD.

Pozitivní sentiment se ale na trh brzy vrátil, když největší správce aktiv na světě, Blackrock, zažádal regulátory o schválení vůbec prvního spotového bitcoin ETF. Ačkoli výsledek této snahy není vůbec jistý, zájem velkého hráče vyslal Bitcoin na letošní nové maximum na ceně 31 430 USD.

Na letošní rekordní hodnotu 4 450 bodů se v červnu podíval i index S&P500 tažený zejm. akciemi Applu (AAPL), který jako vůbec první společnost v historii překonal valuaci 3 bilionů USD. Naopak neúspěšný měsíc zažilo zlato. Otevíralo na 1 968 USD za unci a zavíralo na 1 902 USD (– 3,3 %).

Součástí žalob Komise bylo i označení několika altcoinů obchodovaných na Binance a Coinbase za cenné papíry. Jejich emitenti pak čelí obvinění, že při jejich vydání nedodrželi stanovený postup a tokeny mající znaky akcií mj. řádně nezaregistrovali. Jedná se přibližně o 20 kryptoměn, např. ADASOLMATIC, ICP nebo NEAR, tedy zpravidla mince nových L1 smartchainů.

Kategorii L1 smartchainů, která při bull runu na podzim 2021 zažila největší boom, se tak v tomto měsíci vůbec nedařilo a některé mince se propadly až na 3letá minima, což poznamenalo i portfolio Finex.cz, které i přes zisky BTC a ETH celkově ztratilo.

Zájem investorů se obrátil na “bezproblémové” a “hloupé” Proof of Work mince emitované těžbou. Například Litecoin (LTC), který v srpnu čeká halving, připsal v červnu 25 %. Ještě více se dařilo již téměř zapomenutým forkům Bitcoinu. Bitcoin Cash (BCH) připsal dokonce 170 %, Bitcoin SV (BSV) 45 %, Bitcoin Gold (BTG) 37 % a eCash (XEC, dříve Bitcoin ABC) 65 %.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 404 900 Kč, což znamená:

  • 4,1% pokles od minulého měsíce, zároveň
  • 83,8% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 304,9% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Již zmíněné žaloby Komise a žádosti BlackRocku, Fidelity či Valkyrie o schválení prvního bitcoinového ETF vám nemohly uniknout, pokud si sem tam o kryptoměnách něco přečtete.

Pokud vás ale zajímá, jaký mohou mít žaloby dopad, co je na nich dokonce pozitivního nebo jak se bude v případě schválení bitcoinového ETF vypočítávat jeho cena, neváhejte se podívat na naše detailní články, které jsme daným tématům věnovali:

Ve stínu právních a úřednických bitev zůstal posun v kauze zkrachovalé burzy FTX. Tým insolvenčních správců oznámil podstatný pokrok a záchranu 7 miliard USD v likvidních aktivech. Z celkových 8,7 miliard, které společnost svým uživatelům dluží, se jedná o slušnou částku.

Prakticky mrtvý token FTT, který nemá v současné době žádné využití, pak reagoval pozitivně také na zprávy o možném oživení a znovuspuštění burzy a svou cenu za několik dní ztrojnásobil.

Nové vedení FTX v čele s J. J. Rayem III čeká na nabídky investorů a je otevřené veškerým jednáním. O burzu již projevil zájem např. blockchainový gigant Figure. Vedení i zájemci se shodují, že pakliže bude burza restartována, pravděpodobně projde rebrandingem. Není tedy vůbec jisté, zdali se v případě nového startu počítá se starým FTX tokenem, nebo upadne v zapomnění.

Poněkud nepovšimnuta zůstala konference Mezinárodního měnového fondu v marockém Rabatu, na jejímž programu byly i tzv. CBDC, tedy digitální měny centrálních bank. Jedná se o novou formu peněžního systému představující digitální peníze jako přímou pohledávkou vůči centrální bance, v podstatě tak mizí potřeba využívání rezervních či vyrovnávacích účtů komerčních bank.

Systém má řadu odpůrců kritizujících hlavně bezpečnost a přítomnost velkého bratra, kdy by centrální banky získaly absolutní kontrolu nad veškerými finančními transakcemi.

Měnový fond, který dříve kritizoval např. zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru, vyjádřil nutnost spolupráce zemí na vytvoření globální CBDC platformy, jež by usnadnila převod prostředků mezi státy. Kristalina Georgieva, ředitelka MMF, si uvědomuje, že nesnadné přeshraniční transakce jsou oblastí, ve které tradiční finanční systém a fiat měny za kryptoměnami daleko ztrácí.

Na závěr se rozloučíme pozitivní zprávou, po dlouhé době se totiž něco zajímavého ohledně digitálních měn událo i v našem československém rybníčku.

Slovenský parlament od nového roku schválil zrušení dodatečných zdravotních odvodů při prodeji kryptoměn a faktická daňová zátěž se tak snížila z 33-39 % na pouhých 7 %. Češi, kteří prodej kryptoměn daní dle § 10 ZDP jako ostatní příjmy sazbou 15 či 23 %, tak svým slovenským sousedům mohou nyní závidět.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.