Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(50) Milióny v kryptoměnách: Květen ve znamení meme mánie. Bitcoin letos poprvé ztratil

(50) Milióny v kryptoměnách: Květen ve znamení meme mánie. Bitcoin letos poprvé ztratil
Zdroj: DepositPhotos.com

Pátý měsíc v řadě se již Bitcoinu nepovedlo uzavřít v kladných číslech, na grafu se tak letos poprvé objevila červená měsíční svíčka. Král kryptoměn otevíral na ceně 29 240 USD a zavíral na 27 220 USD, svůj předchozí růst tedy zkorigoval o – 6,9 %. Ztratilo i zlato (– 3 %), kterému se jinak v posledních měsících také velmi daří. Akcie, resp. index S&P500, se prakticky nehnuly (+ 0,3 %).

Z high-cap coinů se nejvíce dařilo Litecoinu (LTC), který začátkem srpna čeká halving, a obchodníci spekulují, že takto silná fundamentální událost, konající se jednou za 4 roky a mající značný vliv na nabídku nově vytěžených mincí, bude mít na cenu pozitivní dopad. Proto již nyní nakupují a předbíhají tak ostatní kupce, co se k nákupu rozhodnou třeba až ve chvíli, kdy se o události bude všude mluvit. Ještě lepší měsíc zaznamenalo XRP (+ 9,9 %), u něhož se očekává pozitivní rozhodnutí v soudním sporu proti americké Komisi cenných papírů (zkr. SEC). Na rozdíl od halvingu zde výsledek není jistý, riziko pro investory je tedy vyšší.

Mince “seriózních projektů” ale v květnu sledoval asi jen málokdo. V kryptoměnové komunitě totiž naplno udeřila memecoinová horečka, kterou rozpoutal úspěch obyčejného ERC-20 tokenu s názvem Pepe (PEPE) a jeho následné zalistování na Binance.

Pepe měl ještě v dubnu tržní kapitalizaci pouhých pár tisíc USD, během několika týdnů však překonal 1 miliardu USD. Z 1 miliardy USD už se zas tak moc výš růst nedá, trh tedy hledal nové příležitosti, na kterých by se daly vydělat peníze, které změní život. My v našem portfoliu memecoiny nemáme, celý trend ale dále pokrýváme níže v článku.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 422 000 Kč, což znamená:

  • 10,2% pokles od minulého měsíce, zároveň
  • 83,1% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 322% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Finex portfolio květen
Procentuální zhodnocení našeho portfolia v průběhu 4 let

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Jak už jsme řekli výše, nejde jinak, než se v rozboru nejdůležitějších událostí minulého měsíce věnovat memecoinové mánii. Na Pepeho (PEPE) navázalo několik dalších tokenů, u nichž můžeme s rezervou říct, že se jim docela povedlo uspět a asi jen tak nezmizí.

Jedná se o Milady Meme Coin (LADYS), který sice není nijak spojen se známým NFT projektem Milady Maker, obchodníkům ani burzám jako Bybit, KuCoin nebo Crypto.com, které ho zalistovaly, to ale zjevně nevadí. Jeho raketový růst odstartoval, jak jinak, než tweet Elona Muska. Ten přidal fotku Milady, a tradeři, kteří si nemohli dovolit poměrně drahé NFT, se vrhli po levném memecoinu.

Dalším tokenem, alespoň se zajímavým konceptem, je Bob (BOB), což je token bota s umělou inteligencí. Bob je v komentářích na Twitteru schopen odpovídat na otázky a vysvětlovat věci, na něž se ho diskutující zeptají. Poměrně velké kapitalizace dosáhl i ArbDoge AI (AIDOGE), další nový token, který se ale pro změnu nenachází na Ethereu, nýbrž na Arbitru.

Zdroj: Twitter
Bob Token Twitter
Twitterový účet @ExplainThisBob sleduje 360 tisíc lidí

Komunita žila také kousky, ke kterým se odhodlal BitBoy, legendární kryptoměnový YouTuber s téměř 1,5 miliony odběrateli oblíbený u kryptoměnových nováčků, ale částí komunity odsuzovaný a zatracovaný pro svá přehnaná tvrzení či propagaci podezřelých projektů.

BitBoy se rozhodl podpořit veřejnosti neznámého twitterového influencera ben.eth, kterého ještě na začátku května nikdo neznal a který spustil token s názvem BEN. BitBoy se křestním jménem jmenuje také Ben, dávalo mu to tedy smysl. To byl však pouze začátek celé šarády.

Ben.eth u prvního meme tokenu nezůstal a za podpory BitBoye spustil další dva. Před jejich spuštěním pořádal předprodeje a vybíral ETH na svoji adresu. Tokeny nevybavil žádnou utilitou, vhodně je ale spojil vzájemnými airdropy, aby tak po nich posílil zájem. A ani po spuštění posledního tokenu nezahálel a vytvořil NFT kolekci 9 000 oranžových čtverců, co se hned vyprodala. Takovéto chování, kdy tvůrci spustí kryptoměnový projekt, jemuž se ale dále nevěnují, opustí jej a jeho další prospěch je jim očividně lhostejný, se označuje jako soft rug.

Zdroj: Twitter
Ben.eth schéma
Parodie schématu, na které ben.eth nalákal investory
Poznámka

Poznámka: Aktuální pobláznění trhu dobře dokumentuje i případ ethereové adresy @yougetnothing od influencera @Pauly0x. Ten zveřejnil adresu své peněženky, vyzval sledující k posílání peněz a dodal, že za poslání ale nic neobdrží.
 
V “masovém psychologickém experimentu”, jak svůj kousek pojmenoval, vysbíral 1,3 milionu USD během pouhých 2 dní. Nigerijští princové by mohli závidět.

Pro ty, kteří zvládli dočíst až sem, tu máme ještě dvě zajímavé události. Tether Limited Inc., vydavatel největšího stablecoinu USDT, v minulém měsíci oznámil, že bude nově každý měsíc investovat 15 % svého zisku do Bitcoinu. S alokací prostředků do digitálního zlata již začal, dle rozvahy za 1. čtvrtletí aktuálně drží mince v hodnotě 1,5 miliardy USD, tedy cca 55 000 BTC.

Zdroj: Tether Q1 2023 Report
Rozvaha Tether
Rozvaha společnosti Tether za 1. čtvrtletí 2023

Smutnější zprávou jsou zásahy americké SEC proti celému kryptoměnovému odvětví a označování kryptoměn za neregistrované cenné papíry. SEC je nově připravena vznést obvinění proti burze Coinbase, veřejně obchodované společnosti obecně považované za ideální příklad burzy dodržující nejpřísnější a regulace pro obchod s digitálními aktivy. Generálnímu řediteli Brianu Armstrongovi tak už došla trpělivost a oznámil, že sama Coinbase bude SEC žalovat.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.