Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
pepe
PEPE
Kryptoměna Pepe (PEPE) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$0,000015 +4,91 %

pepe

Kryptoměna Pepe (PEPE) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf PEPE

$0,000015 (0,00036 Kč)

-25 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Pepe (PEPE)

Kalkulačka: PEPE to CZK

PEPE
CZK

Základní informace o kryptoměně Pepe (PEPE)

Pepe je nejnovější přírůstek do rodiny meme tokenů, jehož předlohou je meme “Pepe the Frog” od karikaturisty Matta Furieho.

Kryptoměna Pepe byla spuštěna na blockchainu Etherea 14. dubna 2023 a již 5. května 2023 dosáhla tržní kapitalizace 1 miliardy USD.

Během vzrušující třítýdenní jízdy, kdy se jedna půlka kryptoměnové komunity chytala za hlavu a druhá bohatla na vlně strmého růstu, vytvořil ERC-20 token se zelenou žábou v logu i několik dolarových milionářů a napsal příběhy o rychlém zbohatnutí, které jsou pro kryptoměny obecně velice silnou reklamou. Dva roky po Shiba Inu (SHIB) mánii tak opět vznikl meme token, který se bez ničeho dostal z nuly na vrchol.

Obsah článku o Pepe (PEPE)

Úvod: Kdo je vlastně “Pepe the Frog”?

Stejně jako Dogecoin (DOGE), i Pepe má svoji předlohu ve známém internetovém memu. Tím je “Pepe the Frog”, postavička antropomorfní žáby s lidským tělem, kterou pro svůj komiks “The Boy´s Club” vymyslel americký umělec Matt Furie již v roce 2005.

Zdroj: Twitter
Boys Club komiks
Obálka originálního komiksu The Boy´s Club

Během následujících let se Pepe stal memem, když si jej oblíbili uživatelé MySpace, 4chanu, Tumblru a i dodnes velmi populárního Twitche. Historie malého žabáka ale nebyla vždy jen veselá. Pro jeho popularitu se jej jako svůj symbol rozhodla zneužít americká krajní pravice. To vyústilo v zařazení Pepeho na seznam nenávistných symbolů vedený 110 let starou neziskovou organizací ADL zabývají se bojem proti antisemitismu.

O neuvěřitelném příběhu, jak se z nevinné komiksové postavičky stal symbol americké ultrapravice, byl dokonce natočen dokumentární snímek Feels Good Man, který je na ČSFD oceněn velmi dobrým hodnocením 79 %.

Zdroj: csfd.cz
Feels Good Man plakát
Plakát filmu Feels Good Man

Proč Pepe token vzniknul a jak uspěl?

Jestli byl token Pepe nečekaným úspěchem nebo dobře připraveným plánem nikdo neví, tvůrce označovaný jen jako “Pepe:Deployer” totiž zůstal do dnešního dne v anonymitě. Každopádně žabák Pepe jako maskot projektu se v kryptoměnovém světě nevyskytl poprvé. Svůj úspěch na něm dříve založily například NFT kolekce Opepen Edition nebo Rare Apepes.

Postavička žabáka ale nebyla jediným “fundamentem”, kterým Pepe dokázal oslovit. Podstatná část kryptoměnové komunity vidí ve spravedlivě distribuovaném tokenu revoltu proti nenasytným venture kapitalistům a privátním investorům, kteří mají možnost nakoupit tokeny nově vznikajících kryptoprojektů ještě před jejich spuštěním, a to jen za zlomek ceny, a po spuštění je prodávají bezmocnému retailu.

Tento nešvar se u nově spouštěných altcoinů vyskytuje stále častěji, a ačkoli nezbývá než souhlasit, že bez andělských investorů by šlo nové projekty spouštět jen těžko, někdy je alokace pro VIPs tak velká, že přesahuje i 50 % celkového množství tokenu. Venture kapitalisté navíc nemají žádný větší důvod své tokeny držet, proto jakmile jim skončí vesting, například i kvůli cash flow společnosti se tokenů zbavují.

Pepe se vymezil i proti vedoucím meme tokenům mememánie v roce 2021. “The Inu’s have had their day”, hlásí na svých stránkách. Kromě toho odmítá i tzv. redistribuci, která se na dlouho stala nedílnou součástí každého nového meme tokenu po tom, co s ní roku 2021 přišel dnes již zapomenutý Safemoon. Jak říká Pepe:“No Taxes, No Bullshit. It’s that simple.” V jednoduchosti je krása a token, co nic neumí, nemůže nic zkazit.

Historie Pepe (PEPE)

Nyní jsme si rozebrali pár “fundamentálních” důvodů, proč Pepe uspěl a pojďme se nyní podívat i na to jak uspěl. Na jeho krátké cestě k vrcholu se stalo několik věcí, které Pepe ke svému úspěchu vysloveně potřeboval.

Zdroj: Etherscan.io
Pepe vznik deploy
Transakce zachycující deploy ERC-20 tokenu Pepe na blockchain Etherea

První z nich, o které se stále hodně mluví, je, že Pepe:Deployer blacklistnul = zablokoval uživatele, kteří nakoupili Pepe úplně jako první, jakmile pro něj byla přidána likvidita a tím určena cena. Jelikož byl Pepe spuštěn v tzv. stealth launchi, tedy aniž by to bylo někde oznamováno a někdo o tom věděl, tito prvotní nakupující byli nejspíše spekulativní boti. I tak tyto roboty ovládají skuteční lidé, kteří nakoupili Pepe za pár desítek USD a nyní vlastní tokeny v hodnotě milionů USD, se kterými však nemohou nijak nakládat.

Počáteční přidaná likvidita pro celé množství všech Pepe tokenů byla 2 ethery, tedy tržní kapitalizace nějakých cca 3 600 USD. Více o vytváření liquidity poolů si můžete přečíst ve specializovaném článku.

Druhým faktorem, bez kterého by Pepe jen těžko uspěl, byla komunita, která se kolem tokenu vytvořila. Přibližně týden po spuštění se na Twitteru nedal najít post vlivného influencera, pod kterým by nebyl spam komentářů vyzývajících k nákupu nového tokenu. Tak si Pepeho začali všímat i další lidé a nakonec i influenceři a Pepe se Twitterem valil jako sněhová lavina.

Brzy přišlo zalistování na méně významné centralizované burzy, které si nechtěly nechat ujít možnost sebrat poplatky na volume = objemu obchodů, které s sebou trading Pepeho nesl. Pepe se, stejně jako Shiba Inu v roce 2021, brzy vyšvihl na 1. místo jako nejobchodovanější token na Uniswapu a začal řádně zatěžovat samotný blockchain Etherea. Gas se vyšvihnul přes hranici 100 gwei a několik dlouhých dnů ne a ne spadnout.

To přilákalo pozornost již úplně všech uživatelů sítě, kteří byli naštvaní, že za své běžné aktivity na síti najednou musí platit násobně větší poplatky.

Zdroj: etherscan.io
Pepe gas fees
Poplatky za gas byly několikanásobně větší než normálně

Šílenství se rozhodly neignorovat ani největší hráči kryptoměnového průmyslu a velkolepé finále tak přišlo přesně 3 týdny od Pepeho vzniku. 5. května 2023 zalistovaly token burzy Bybit a Binance (která s Pepem přidala ještě Floki Inu (FLOKI)) a tím bylo jasné, že Pepe a jeho hodleři to dokázali.

Žádná další lepší událost se ale prozatím pro Pepeho stát nemohla a tak byl 5. květen 2023 i dnem, kdy token dosáhl svého maxima na ceně 0,0000044 USD a tržní kapitalizaci 1,8 miliardy USD. Memecoin horečka, kterou Pepe vyvolal, a během níž se lidé snažili najít jeho pokračovatele, ještě několik týdnů pokračovala, “další Pepe” se však už nenašel.

Tokenomika a distribuce PEPE

Tokenomika Pepe je velmi jednoduchá. Token má pevně stanovené maximální množství jednotek, které činí 420,69 bilionů PEPE. Všechny tokeny se nacházejí v oběhu.

Při spuštění Pepe bylo do liquidity poolu na Uniswapu, ze kterého si lidé novou kryptoměnu mohli poprvé koupit, přidáno 93,1 % všech PEPE, zbylých 6,9 % bylo odkloněno na adresu pepecexwallet.ens. Tyto tokeny mají být případně využity jako likvidita pro centralizované burzy, kryptoměnové mosty nebo liquidity pooly na jiných blockchainech.

Zdroj: pepe.vip
Tokenomika PEPE
Představení tokenomiky PEPE na oficiálních stránkách

Kde kryptoměnu Pepe (PEPE) koupit?

PEPE je možné koupit na většině velkých burz – Binance, Bybit, KuCoinKrakenBitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Pokud chcete zůstat v anonymitě nebo se vám nelíbí povinnost poskytovat burzám všemožné údaje v rámci KYC verifikace, můžete využít decentralizovaných služeb. První zastávkou pro většinu uživatelů bývá Uniswap, který funguje jak na Ethereu, tak třeba na Arbitrum One nebo BNB Smart Chainu, kde můžete PEPE jako token také nakoupit. Pro přesouvání PEPE mezi různými blockchainy můžete využít kryptoměnového mostu na oficiálních webových stránkách projektu.

Jakou peněženku pro PEPE zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné PEPE držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.

PEPE pak podporuje i celá řada softwarových peněženek. Mezi nimi je bezpochyby nejoblíbenější MetaMask. Návod, jak do něj vložit PEPE nebo jiné ERC-20 tokeny, najdete v našem dalším článku. Dalšími možnostmi jsou například Coinbase Wallet nebo Trust Wallet.

Výhody a nevýhody Pepe (PEPE)

Výhody

  • Komunita: Pepe má silnou komunitu, která za tokenem a myšlenkou stojí. Jeden influencer například prodal svoji Bored Ape a získané finance investoval do Pepeho.
  • Konečný počet mincí: Nulová inflace, tedy prakticky deflace tím, jak někteří uživatelé budou své Pepe tokeny ztrácet například tak, že zapomenou přístup ke své kryptoměnové peněžence, je určitě spíše výhodou. Z tohoto hlediska je na tom Pepe lépe než Dogecoin, který je mírně inflační a je mu to dost vytýkáno.
  • V jednoduchosti je krása: Pepe má jednoduchou tokenomiku, neslibuje žádný vývoj, který by bylo třeba sledovat, a jeho úspěch nezávisí na žádné za ním stojící společnosti. Prostě token s žábou a to je vše. A tomu rozumí každý.

Nevýhody

  • Spojení s krajní pravicí: Smůla, které se Pepe už asi jen tak nezbaví. Důkazem budiž burza Coinbase, která Pepe odmítla zalistovat s odkazem právě na nenávistnou ideologii. Svá slova burza později vzala zpět, k zalistování meme tokenu přesto nedošlo. To však může být ve výsledku i výhodou, protože Pepe má takhle před sebou nějakou potenciální pozitivní událost.
  • Podvody a klony: V odvětví kryptoměn se nachází podvodníků jako nikde jinde a ti jsou si moc dobře vědomi, že meme tokeny přilákají hlavně nezkušené investory, kteří se, ovlivněni vidinou rychlého zbohatnutí, nechají snadno nachytat. Sociální sítě tak byly při Pepe horečce zaplaveny množstvím falešných airdropů nebo tokenů, které se za Pepe vydávaly. Na úspěchu Pepe také parazitují různé klony, stejně jako to měla Shiba Inu s ostatními Inu tokeny.
  • Jednou meme, navždy meme: Pepe se nedá brát seriózně a pokud někdo věří, že obchody a jiné budou vedle Bitcoinu brzy s radostí přijímat i Pepe, dovolili bychom si tvrdit, že se dost plete.

Shrnutí

Pepe (PEPE) je meme token standardu ERC-20 původně spuštěný na blockchainu Etherea, nyní přemostěný i na BNB Smart Chain nebo Arbitrum a zalistovaný na většině velkých burz. Všech 420,69 bilionů PEPE tokenů se nachází v oběhu a jejich množství je konečné. Jeho předlohou je meme “Pepe the Frog” vytvořený umělcem Mattem Furiem již v roce 2005.

Pepe vytvořil anonymní developer s přezdívkou Pepe:Deployer, který do svého projektu, resp. do liquidity poolu investoval pouhé 2 ethery. Komunitě se ale token zalíbil natolik, že jej během prvních 3 týdnů vyslala prakticky z nuly až k tržní kapitalizaci 1,8 miliardy USD, což bylo dosud nevídané.

Hodnocení Finex.cz

Pepe (PEPE)

ERC-20 meme token Pepe provětral na jaře 2023 stojaté vody poměrně nudného kryptoměnového trhu a připomněl 2 roky starou psí mánii vedenou altcoinem Shiba Inu. Ačkoli si stanovil ambice Shibu i Dogecoin překonat, nepovedlo se mu to. Zalistování na prakticky všechny velké burzy však zajistilo, že s Pepem je do budoucna potřeba počítat a zelený žabák už bude v kryptoměnové komunitě dalo by se říct navždy. Třeba nám ještě ukáže a své psí soupeře překoná.

Více informací o kryptoměně Pepe

KryptoměnaPepe
SymbolPEPE
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů420 690 000 000 000
Maximální počet tokenů420 690 000 000 000
Obchodní objem (24h)$135 000
Tržní kapitalizace$102 748
Změna ceny za 24h4,91 %
Ohodnoťte kryptoměnu Pepe
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat