Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to halving Bitcoinu? Proč k němu dochází a jaký má vliv na cenu BTC?

Pokud jste si o Bitcoinu četli alespoň pár minutek, nemohl vám uniknout termín halving, česky půlení, který je s kryptoměnou neodmyslitelně spjat. Co vlastně znamená?

Co je to halving Bitcoinu? Proč k němu dochází a jaký má vliv na cenu BTC?
Zdroj: depositphotos.com

Halving, česky půlení, označuje událost na blockchainu, během níž se sníží odměna těžařů za ověřování transakcí a těžení nových bloků na polovinu. U Bitcoinu (BTC) se tak děje každé 4 roky, resp. vždy po přesně 210 000 vytěžených blocích.

Jaké má snížení počtu nově emitovaných mincí důsledky?

  • Sníží se příliv nových BTC do oběhu,
  • sníží se nabídka nových BTC od těžařů,
  • bitcoiny se stanou vzácnějšími,
  • těžaři jsou odměňováni poloviční odměnou, pokud se cena BTC nezvýší, vydělávají méně – to je motivuje prodávat na vyšších hodnotách.

Halving: nástroj proti devalvaci Bitcoinu

Půlení odměny je základním pilířem stability bitcoinového systému. Halving, spolu s omezeným konečným množstvím mincí na 21 milionech kusech, slouží jako ochrana proti nekonečnému znehodnocování kryptoměny.

Od samotného spuštění Bitcoinu až do prvního půlení 4 roky poté bylo za ověření každého bloku možné získat 50 nově vzniklých bitcoinů.

Jak už jsme ale zmínili, po ověření 210 000 bloků se odměna za těžbu půlí. V listopadu 2012 se tak snížila z 50 BTC na 25 BTC a v červenci 2016 znovu na 12,5 BTC.

Následující, v pořadí již 4. halving, nastane zhruba 21. dubna 2024 (odpočet můžete sledovat zde) – a až do roku 2028 se tak kompenzace za energii vynaloženou na těžbu ustálí na 3,125 BTC za blok a cca 450 nově vytěžených BTC denně.

Období Množství vzniklých BTC
1/2009 až 11/2012 (genesis – 1. halving) 10 500 000 BTC (50 %)
11/2012 až 7/2016 (1. – 2. halving) 5 250 000 BTC (25 %)
7/2016 až 5/2020 (2. – 3. halving) 2 625 000 BTC (12,5 %)
5/2020 až 3/2024 (3. – 4. halving) 1 312 500 BTC (6,25 %)

Okolo roku 2120 získají těžaři za jeden ověřený blok už jen 1,86265 x 10-7 BTC (což se rovná 0.00000018 BTC) a v roce 2140 budou všechny bitcoiny vytěžené. Motivace těžařů však neskončí –⁠⁠⁠⁠⁠ budou žít z transakčních poplatků uživatelů sítě.

Vliv halvingu na cenu BTC

Poptávka po bitcoinech se od vzniku nejstarší kryptoměny neustále zvyšuje, množství nově vydaných tokenů ale kvůli půlení klesá. Ve výsledku i proto hodnota bitcoinů dlouhodobě roste.

Nyní už máme k dispozici několik modelů, které analyzují chování ceny Bitcoinu před a po halvingu. A z historických zkušeností můžeme říct, že halving byl vždy katalyzátorem a rozbuškou obrovského bull marketu.

První halving proběhl roku 2012 – býčí trh, kdy Bitcoin poprvé přesáhl 1 000 USD přišel roku 2013. Druhý halving se konal 2016 a býčí trh, kdy Bitcoin dosáhl 20 000 USD přišel roku 2017. Další halving proběhl roku 2020 a ano, hádáte správně, nové maximum na hodnotě 69 000 USD bylo stanoveno o rok později, v roce 2021.

puleni bitcoin halving 2012
Graf před a po půlení Bitcoinu v roce 2012

Předchozí vývoj ceny BTC naznačuje několik trendů:

  • po halvingu hodnota Bitcoinu vytrvale stoupá, dosáhne své maximální hodnoty pro dané mezidobí a začne klesat,
  • až dva roky před halvingem se Bitcoin “ochlazuje” a jeho cena klesne na minimum daného období,
  • s blížícím se půlením začne hodnota BTC opět stoupat (toto období se označuje jako tzv. pre-halving).

Hodnotu Bitcoinu vedle snižující se emise tokenů ovlivňuje také makroekonomická situace a samozřejmě různé kauzy jako např. hackerský útok na burzu Mt. Gox, krach ekosystému Terra nebo insolvence burzy FTX v roce 2022.

Stock to Flow a Stock to Flow ratio

Ačkoli nových bitcoinů zatím stále přibývá, inflační tempo se díky halvingům zpomaluje a navíc je nevyhnutelné, že se každým dnem nějaké mince ztratí. Z toho vychází i známý Stock to Flow model.

Zdroj: planbtc.com

Stock to Flow model

Jedná se o jednoduchý model dlouhodobě predikující cenu Bitcoinu. Vypočítává se jako poměr mezi existující zásobou (=stock) BTC a přítokem (=flow) nových BTC. Když se tečky ve grafu zbarví do teplých barev, měli byste nakupovat, když do studených, měli byste prodávat.

Model S2F je však v poslední době stále více a více kritizován, např. proto, že předpovídá překonání hranice 1 milionu USD za Bitcoin ještě před rokem 2026.

Zdroj: planbtc.com
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC

Díky halvingu se u BTC zvyšuje také tzv. stock-to-flow ratio neboli poměr mezi objemem aktiva drženého v rezervách a množstvím, které vznikne za jeden rok.

Stock-to-flow ratio udává, kolik let by trvalo, než by (např. těžbou) vzniklo stejné množství aktiva, jaké je v danou dobu k dispozici.

Čím vyšší tento poměr je, tím nedostupnější je dané aktivum a tím jej investoři vnímají jako cennější (protože jej zkrátka nemá každý).

Např. stock-to-flow ratio u zlata je v současnosti 59. Při současném tempu těžby by trvalo 59 let, než by se vytěžilo stejné množství zlata, kterým dnes lidstvo disponuje.

Díky tomu je tento kov dlouhodobě stabilním investičním prostředkem. I přes vysokou poptávku roste jeho množství velmi pomalu a nedochází tak k jeho devalvaci.

Vývoj ceny BTC, zlata a stříbra od halvingu r. 2020

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
Stříbro / 1 oz stříbra
Načítání
Načítání
Načítání

Mnoho lidí z různých odvětví však věří, že roli primárního investičního nástroje během několika let převezme právě Bitcoin, čemuž výrazně napomohlo i schválení spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin na začátku roku 2024.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
23
1

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pesimismus

Jaký smysl má kupovat něco, co každým dnem může ztratit (byť jen) 5% hodnoty? A to se ještě držíme při zemi.

Bitman

Díváš se na to moc krátkozrace, z dlouhodobého hlediska btc roste. Hodnotit to z hlediska dnů je irelevantní.

Antonio

Souhlasím s článkem tak doufejme že máme pravdu :-)