Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 4 fantastické dividendové akcie s ročním výnosem přes 4 %

4 fantastické dividendové akcie s ročním výnosem přes 4 %

4 fantastické dividendové akcie s ročním výnosem přes 4 %
Zdroj: Depositphotos.com

Kompromisy mohou být při investování často nutným zlem. Například je možné, že budete muset podstoupit větší riziko, než byste chtěli, abyste dosáhli vyššího dividendového výnosu. Nebo tomu tak není?

Ne vždy musíte dělat velké kompromisy. Některé společnosti mají solidní základy podnikání, konkurenční výhodu a vyplácejí zajímavé dividendy. Zde jsou čtyři fantastické dividendové akcie s výnosem přes 4 %.

1. AbbVie

Investoři hledající příjmové akcie mají rádi zejména dividendové aristokraty. Tito členové indexu S&P 500 se mohou pochlubit nejméně 25 lety po sobě jdoucího zvyšování dividend. Společnost AbbVie nedávno prodloužila svou sérii zvyšování dividend na 50 let. Dividendový výnos akcií AbbVie v současnosti dosahuje 4,8 %.

Nabídka produktů společnosti AbbVie zahrnuje 11 lékových hitů. Její nejprodávanější lék Humira však v USA příští rok přijde o exkluzivitu a začne čelit konkurenci generických léčiv. Tržby společnosti se sníží, protože prodeje tohoto léku na autoimunitní onemocnění klesnou.

Dobrou zprávou však je, že AbbVie očekává, že se po dočasném propadu tržeb v roce 2023 rychle vrátí na růstovou trajektorii. Nedávná akvizice společnosti Allergan a nově vyvinuté produkty, včetně léku na lupénku Skyrizi, by měly společnosti AbbVie pomoci překonat propad prodejů léku Humira a udržet nepřetržitou sérii zvyšování dividendy.

Vývoj ceny akcií AbbVie za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

2. Devon Energy

Žádná společnost z indexu S&P 500 nenabízí vyšší dividendový výnos než Devon Energy. To se může zdát překvapivé, pokud se podíváte například na internetové stránky Finviz, které uvádějí, že se dividendový výnos společnosti Devon Energy pohybuje pouze kolem 1 %. Ve skutečnosti však investorům nabízí mnohem zajímavější příjem.

Dividenda tohoto producenta ropy a zemního plynu zahrnuje dvě složky. Pevná část dává onen přibližně 1% výnos, který najdete ve screeningových aplikacích. Akcie Devon Energy však také nabízejí variabilní složku dividendy, která vychází z přebytku volného peněžního toku. Po připočtení této variabilní části činí dividendový výnos společnosti téměř 10 % – tj. sedmkrát více než průměrná společnost v indexu S&P 500.

Asi vás logicky napadla otázka, zda nebude dividenda v dohledné době klesat, ale není to pravděpodobné. Finanční ředitel Devon Energy Jeff Ritenour v nedávném konferenčním hovoru společnosti za třetí čtvrtletí uvedl: „Očekáváme, že náš příběh růstu dividend v roce 2022 jen posílí. Při dnešních cenách jsme totiž na cestě k tomu, abychom v příštím roce naši dividendu téměř zdvojnásobili.“ Více než pozitivní očekávání ze strany vedení. Stále je to pouze příslib světlých zítřků, vedení amerických akciových společností však jen velmi nerado nedodržuje, co v minulosti veřejně vyřklo. Obvykle se jim to vrátí jako bumerang. Proto jsou v těchto prohlášeních spíše ještě zdrženlivější.

Vývoj ceny akcií Devon Energy za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

3. Easterly Government Properties

Pokud chcete opravdu stabilní a spolehlivou dividendu, určitě se podívejte na Easterly Government Properties. Tento realitní investiční fond (REIT) se specializuje na pronájem nemovitostí vládě Spojených států. Není přitom asi spolehlivějšího nájemce – riziko nezaplacení nájemného je minimální.

Easterly v současnosti vlastní 87 nemovitostí. 99 % prostor je pronajato, přičemž téměř všichni nájemci jsou americké federální úřady. Vážený průměr zbývající doby pronájmu těchto nemovitostí je 9,5 roku. Společnost tak má zajištěnou téměř dekádu pravidelných a stabilních peněžních toků.

Dividendový výnos akcií Easterly Government Properties se pohybuje kolem 4,9 %. Můžete přitom očekávat, že dividenda společnosti poroste o 3 až 4 % ročně, protože se díky akvizicím dalších nemovitostí zvýší prostředky z provozní činnosti společnosti. Růst dividendy by tak v dlouhodobém horizontu měl lehce překonávat míru inflace.

Tomáš Vranka, analytik brokera XTB, vysvětluje podstatu investování do REIT: "V první řadě je třeba REITy rozlišovat, jelikož jich existuje velké množství. Obecně jde o burzovně obchodované fondy, které investují peníze do nemovitostí a drtivou většinu z výnosů rozdělují zpět mezi akcionáře ve formě dividend. Základní otázka tedy zní, jestli například věřím sektoru komerčních kancelářských nemovitostí – pokud ano, tak si koupím akcie takového REITu. Pokud věřím, že home office zůstane po pandemii ve větší míře, tak sektoru nevěřím a neinvestuji. Jde tedy v podstatě o investování do nemovitostí přes cenné papíry bez klasických nevýhod nemovitostí – není třeba vysokou počáteční investici, nejsou zde problémy s likviditou, když podíl umíte hned prodat atd."

Vývoj ceny akcií Easterly Government Properties od července 2021
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

4. Enterprise Products Partners

Jeden z ředitelů společnosti Enterprise Products Partners Randy Fowler v konferenčním hovoru k hospodářským výsledkům za třetí čtvrtletí uvedl: „Naší hlavní prioritou je podpora a růst výplaty dividend investorům.“ Realita ukazuje, že Fowler jen tak neplácá do větru.

Přední energetická společnost, která se zaměřuje především na přepravu a skladování ropy a zemního plynu, zvyšuje svou dividendu již 22 let po sobě. To znamená zvýšení dividendy každý rok od IPO – vstupu společnosti Enterprise Products Partners na burzu. Její dividendový výnos je nyní jen o něco nižší než 8 %.

Analytik XTB Lukáš Lipovský se ohledně predikce budoucího vývoje ropy na náš dotaz vyjádřil takto: "Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea, Indie a Čína se v posledních dnech dohodly na uvolnění 120 milionů barelů ropy ze strategických zásob s cílem zmírnit tlak na růst ceny ropy, a tedy snížit ceny paliv pro spotřebitele. Mezitím se členové OPEC+ jako Rusko nebo Saúdská Arábie drží svého narativu a říkají, že pokles poptávky na přelomu let 2021 a 2022 vypadá vysoce pravděpodobně, zejména poté, co evropské země začaly opětovně zavádět pandemická omezení. V důsledku toho OPEC varoval, že na svém příštím zasedání může přehodnotit, zda bude pokračovat ve zvyšování produkce. Uvolňování strategických rezerv bude mít na trh jen krátkodobý dopad. Neměli bychom zapomínat, že strategické zásoby budou muset být znovu naplněny, takže jejich okamžité uvolnění bude znamenat, že země budou muset brzy nakoupit více ropy. Proto existuje šance, že v příštím roce dojde k nárůstu poptávky po ropě skrze doplňování vyčerpaných zásobníků ropy."

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo