Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Tyto dvě dividendové akcie obstojí takřka v jakýchkoliv tržních podmínkách

Tyto dvě dividendové akcie obstojí takřka v jakýchkoliv tržních podmínkách

Tyto dvě dividendové akcie obstojí takřka v jakýchkoliv tržních podmínkách
Zdroj: depositphotos.com

V nejistých tržních časech, kdy se ocenění zdají být vysoká, má smysl hledat akcie, které byste byli ochotni držet dlouhodobě. Pokud vás dnešní vysoce oceněný akciový trh děsí, nejste sami. Ocenění jsou ve srovnání s historickými úrovněmi vysoká, a pokud Federální rezervní systém skutečně realizuje své plány na snížení kvantitativního uvolňování, mohlo by to způsobit pokles amerických akcií.

Na druhé straně je v současné době těžké najít investice, které by nabízely stejný druh dlouhodobých potenciálních výnosů jako akcie.

Hodnotu lze i v současné době na akciovém trhu nalézt v „nudných“ společnostech ze staré školy vyplácejících dividendy. Výhodou těchto akcií je, že jejich cena výrazně nefluktuuje s trhem jako celkem, přičemž jsou stále slušně oceněny a v průběhu času mohou přinášet rozumné výnosy. Pokud tedy stále máte nějaké volné finanční prostředky, následující dvě dividendové akcie jsou schopné obstát za takřka jakýchkoliv tržních podmínek.

Ačkoli jejich potenciální růst nemusí být hvězdný, skutečnost, že jsou jejich byznys modely postaveny tak, aby vydržely navzdory všem tržním bouřím, také znamená, že se na ně možná vyplatí dívat i jako na společnosti, které stojí za to držeb opravdu dlouhodobě.

1. CVS Health

Vývoj ceny akcií CVS Health za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

CVS Health je zdravotnický titán, o kterém se možná tolik nemluví. Americké veřejnosti je známý díky svým maloobchodním prodejnám, ale maloobchodní tržby představují méně než 10 % celkových příjmů společnosti. Většina příjmů naopak pochází z lékáren, zdravotního pojištění a služeb dlouhodobé péče.

Tyto činnosti související se zdravotnictvím jsou obecně odolné vůči hospodářským výkyvům, protože i v době recese jsou lidé ochotní utrácet za nezbytné zdravotní potřeby. Očekává se, že společnost bude v příštích pěti letech vykazovat mírný růst zisků ve výši přibližně 6 % ročně. V současné chvíli se tak CVS Health obchoduje za méně než 16násobek forward P/E ratia.

Toto rozumné ocenění dává investorům příležitost získat slušný 2,3% dividendový výnos z akcií, přestože výplatní poměr dividendy představuje pouze přibližně třetinu zisků společnosti. Ačkoli CVS Health nemá pověst společnosti, která každoročně zvyšuje svou dividendu, v dlouhodobém horizontu se její výplata obecně zvyšuje. Vzhledem k tomu, že po akvizici zdravotní pojišťovny Aetna pokračuje v oddlužování své rozvahy, existuje důvod se domnívat, že by mohla obnovit zvyšování dividendy již v roce 2022.

Skutečnost, že pozastavila zvyšování dividend, aby vyčistila svou rozvahu, je dobrým znamením pro pověst CVS Health jako akcie do „jakýchkoliv tržních podmínek“. Koneckonců silná rozvaha společnosti je to, co jí umožňuje přežít v těžkých časech, a její současná obezřetnost ji může připravit na dlouhodobější úspěch v budoucnu.

2. Enbridge

Vývoj ceny akcií Enbridge za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Kanadská společnost Enbridge je největší severoamerickou společností v oblasti energetické infrastruktury se sítí ropovodů a plynovodů, které vedou po celých Spojených státech a Kanadě. Navzdory nárůstu ekologičtějších paliv očekává americká Agentura pro energetické informace silnou poptávku po ropě a zemním plynu i v příštích desetiletích. To je pro společnost, která dostává zaplaceno za přepravu těchto paliv z míst, kde se těží, do míst, kde se zpracovávají a nakonec spotřebovávají, dobrou zprávou.

Většina smluv společnosti Enbridge je založena na toku ropy a zemního plynu potrubím, nikoli na ceně těchto komodit. Díky tomu jsou peněžní toky společnosti mnohem předvídatelnější než u výrobců energie, kteří jsou závislí na vysokých cenách, aby se jim vrátily náklady na průzkum a těžbu.

Předvídatelnost peněžních toků umožnila Enbridge vyplácet dividendu 66 let po sobě a zvyšovat ji v průměru o 10 % ročně po více než čtvrt století. Kanadská společnost se obchoduje na newyorské burze NYSE, takže jsou její dividendy daněné podobně jako výplata amerických podniků. Enbridge tak díky předvídatelnému profilu peněžních toků a přibližně 6,2% dividendovému výnosu stojí za zvážení. To platí zejména v případě, že dokáže pokračovat v trendu zvyšování těchto dividend v průběhu času.

Dividendové akcie do „každého počasí“

CVS Health ani Enbridge nevynikají jako nejrychleji rostoucí firmy na světě, ale jejich pevné základy v zásadních odvětvích z nich dělají skvělé kandidáty na dlouhodobé držení. V kombinaci se skutečností, že tyto dividendové akcie nabízejí investorům slušný příjem a potenciál růstu příjmů v čase, vypadají jako společnosti do jakýchkoliv tržních podmínek, které by mohly být vhodnou volbou konzervativního investora.

Finální názor si však musíte samozřejmě udělat sami na základě vlastní fundamentální analýzy. Pokud se však rozhodnete, že se tyto dvě společnosti hodí do vašeho portfolia, čím dříve do nich investujete, tím dříve začnete dostávat výplatu dividendy, které svým majitelům nabízejí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo