Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 druhy REIT akcií, které těží ze současné inflace – proč jim inflace svědčí?

3 druhy REIT akcií, které těží ze současné inflace – proč jim inflace svědčí?

3 druhy REIT akcií, které těží ze současné inflace - proč jim inflace svědčí?
Zdroj: milionacres.com

V kontrastu s globálním hospodářstvím se takzvaným REIT akciím daří poměrně obstojně, což potvrzují i výsledky ETF Vanguard Real Estate (VNQ), který vystoupal na svá nová historická maxima. Toho si samozřejmě všimli i dlouhodobý investoři, kteří do něj hojně investují a užívají si 2,1% výnosu.

Pro ty, kteří však hledají ještě vyšší výnosy a nebojí se trochu riskovat, je zde možnost investovat přímo do vybraných REIT (real estate investment trust), které v současnosti těží z rostoucí inflace. Navíc většina z těchto společností si prošla v minulém roce poměrně velkým propadem, díky čemuž je možné jejich akcie nakoupit "ve slevě".

Právě proto jsme pro vás vybrali 3 REIT, které aktuálně těží z rostoucí inflace a mohou vám tak v budoucnu přinést nemalé výnosy.

1. Rezidenční REIT

Průměrná míra úspor se za posledních několik měsíců v USA zvýšila přibližně na 27,6 %, přičemž velký podíl na tomto růstu má schválený stimulační balíček z pera Bidenovy administrativy. Některé z těchto peněz následně putovaly právě do rukou rezidenčních REIT, které již netrpělivě čekaly na splátku svého nájemného.

Momentálně se daří především REIT, které vlastní byty na předměstí či v menších městech. Proč? USA totiž aktuálně zažívá velkou „migraci“, kterou ekonomové Arjun Raman a Nicholas Bloom nazvaly výstižným názvem “The Donut Effect”. Ve zkratce se tedy velký počet Američanů pomalu stěhuje z rušných center předních metropolí na předměstí či do menších měst poté, co jim většina velkých společností nabídla možnost trvale pracovat na home office.

A právě z toho těží rezidenční REITy, mezi které se řadí i Apartment Income REIT (NYSE: AIRC). Ta vlastní portfolio s 98 nemovitostmi, které disponují celkem 26 599 byty na jedněch z největších trhů v USA, jako je Los Angeles, Philadelphie a Washington D. C. Z její nabídky rychle mizí především byty vyšší třídy, kde mohou nájemci spokojeně žít a zároveň i pracovat. Společnosti se mimo jiné daří uzavírat o 17 % více smluv než její konkurenci, díky čemuž si může dovolit nabízet i čtvrtletní solidní dividendu 0,43 dolaru, což odpovídá 3,41% dividendovému výnosu.

2. Průmyslové REIT

Průmyslové REIT v minulém roce poměrně strádaly, ale i přesto se jim podařilo značně navýšit své cash flow. Toho dosáhly především kvůli dlouhodobým smlouvám s průmyslovými společnostmi, díky čemuž jsou odolné i proti recesi.

Jednou z takových REIT je například akcie W.P. Carey (NYSE: WPC), která prozíravě do svých smluv zahrnula i dodatek o zvyšování cen nájemného v návaznosti na stavu ekonomiky, což zahrnuje i růst inflace.

Graf ceny akcií W.P. Carey
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Její portfolio tvoří z 25 % právě průmyslové nemovitosti, které jsou doplněny i o další typy nemovitostí zahrnující kancelářské budovy (22 %) nebo obchodní domy a sklady. Diverzifikaci se snaží podporovat i působením na několika trzích, mezi které se ve většině řadí USA (38 %) a Evropa (36 %).

Společnosti se tedy daří udržet svůj business stabilní i během krize, což potvrzuje míra pronajatých nemovitostí v letech 2008 a 2020, která dosahovala 98,5 % a 98,9 %. Případné investory určitě potěší i 5,5% dividendovým výnosem, přičemž svoji dividendu čtvrtletně pravidelně zvyšuje. Vzhledem k rostoucí inflaci je tak možné očekávat, že během příštího čtvrtletí dojde k jejímu dalšímu navýšení.

3. Hypoteční REIT

Hypoteční REIT obecně investují do cenných papírů jištěnými hypotékami, které jsou zároveň kryty státem. I přesto některým z nich začaly pomalu lámat vaz rostoucí úrokové sazby, díky kterým se počty nově sjednaných hypotečních úvěrů rychle tenčí a fixní hypoteční úvěry chtě nechtě ztrácí na své hodnotě.

Právě proto velká část z nich začala využívat svého práva na správu hypoték neboli MSR, díky kterému mohou inkasovat měsíční platby od dlužníků. V návaznosti na to mohou tržit i z rostoucí inflace a vyšších úrokových sazeb, které zvyšují jejich výnosy z MSR. Mezi známé hypoteční REIT se řadí například akcie Annaly Capital Management (NYSE: NLY) či Two Harbors (NYSE: TWO)

Graf ceny akcií Annaly Capital Management
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Je investice do REIT dobrý nápad?

Akcie REIT jsou obecně považovány za jednu z nejlepších dividendových investic vůbec, přičemž nedisponují ani nějak zvlášť vysokým rizikem. Jak jsme se mohli přesvědčit, většině z nich se podařilo efektivně vyrovnat i s pandemií koronaviru a inkasovat většinu nájemného. Málokterá společnost navíc dokáže těžit z inflace a nabízet i během takového období svým akcionářům tučnou dividendu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo