Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Strach z medvědů na akciových trzích - Index S&P 500 výrazně oslabil a index VIX značí nervozitu

Strach z medvědů na akciových trzích - Index S&P 500 výrazně oslabil a index VIX značí nervozitu

Strach z medvědů na akciových trzích - Index S&P 500 výrazně oslabil a index VIX značí nervozitu
Zdroj: etftrends.com

Americký akciový index S&P 500 v minulém týdnu zaznamenal výrazný pokles, při kterém odepsal téměř 9 % své hodnoty. Tomuto výprodeji ovšem předcházel růst indexu VIX, který měří všeobecnou náladu na akciovém trhu.

Zvyšující se hodnoty indexu VIX ukazují na narůstající obavy investorů ohledně pokračujícího růstu amerických akcií. Je aktuální situace důvodem k obavám a co lze od indexu S&P 500 dále očekávat? Technická a fundamentální analýza nám snad odpovědi nabídne.

Cenový graf akciového indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Poté, co akciový index S&P 500 dosáhl 28. prosince svých maxim, kdy pokořil hodnotu 4 800 USD, čímž završil téměř dvouletý nepřetržitý růst, se objevily spekulace nad sílou americké ekonomiky, která by hnala tento index dále vzhůru. Nedůvěra investorů v pokračující růst se projevila i v podobě nárůstu hodnoty indexu VIX, který měří volatilitu na tomto finančním aktivu. Pochybnosti v růst americké ekonomiky jsou čím dál častěji spojovány s postojem FEDu, ohledně protiinflačních opatření a neochotě tohoto orgánu zvyšovat úrokové sazby.

Index VIX a jeho predikce pro S&P 500

Sledování volatility na finančních trzích je jednou z nejvyužívanějších obchodních metod mezi investory. K analýze volatility na akciovém indexu S&P 500 slouží právě ukazatel VIX, jehož interpretace je velmi jednoduchá. Pokud hodnota tohoto indexu roste, bude na akciovém indexu S&P 500 docházet k volatilním pohybům. Naopak, pokud bude hodnota tohoto ukazatele nízká, bude se cena S&P 500 pohybovat ve své přirozené volatilitě.

Index VIX vyjadřuje míru volatility call i put opcí na index S&P 500, se kterými se obchoduje na chicagské burze – Chicago Board Options Exhange – CBOT.

Počátkem minulého týdnu zahájil index VIX růst, který vyústil překonáním dlouhodobé klesající trendové čáry, která byla charakteristickým znakem pro dvouletý plynulý růst indexu S&P 500. Posílení indexu VIX na hodnoty nad trendovou čarou, v mnohých investorech vyvolává pochybnosti ohledně současných růstových schopností indexu S&P 500 a strach z nástupu medvědího trhu, čímž by byl růst amerických akcií, alespoň dočasně, u konce.

Graf indexu volatility - VIX
Graf indexu volatility – VIX
Zdroj: tradingview.com

Technická analýza indexu S&P 500

Z technického pohledu se akciový index S&P 500 stále nachází v rostoucím trendu. Nicméně prvním varováním a náznakem možné korekce je oslabení indexu pod hodnotu 20denního klouzavého průměru. První supportní zóna, na které se dá očekávat nárůst obchodní aktivity, se nachází okolo ceny 4 200 USD, kde tato zóna vstupuje do konfluence s 50 denním klouzavým průměrem a 23,6 % Fibonacciho retracementem.

Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

V případě poklesu ceny indexu S&P 500 pod hodnotu 50 denního klouzavého průměru a pod hodnotu supportu je možné, že se investoři dočkají oslabení indexu na mnohem nižší ceny. V případě tohoto scénáře se další supportní zóna nachází okolo cenové úrovně 3 500 USD, kde se opět shledávají klouzavý průměr, tentokrát 200 denní a 50 % Fibonacciho retracementu. Tento scénář poklesu indexu by mohl mít fatální dopady na americkou ekonomiku, protože by index odepsal 25 % své současné hodnoty.

Závěr

Zásadní vliv na vývoj akciového indexu S&P 500 bude mít postoj americké centrální banky (FED) k protiinflačním opatřením. Růst hodnoty indexu VIX začátkem roku 2022 odráží celkové nastavení finančních trhů, kdy je zvýšená nervozita pozorována i napříč samotnými akciovými tituly, což se samozřejmě odráží i v narůstající volatilitě indexu S&P 500.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo