Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Strach z medvědů na akciových trzích – Index S&P 500 výrazně oslabil a index VIX značí nervozitu

Publikováno
Strach z medvědů na akciových trzích – Index S&P 500 výrazně oslabil a index VIX značí nervozitu
Zdroj: etftrends.com

Americký akciový index S&P 500 v minulém týdnu zaznamenal výrazný pokles, při kterém odepsal téměř 9 % své hodnoty. Tomuto výprodeji ovšem předcházel růst indexu VIX, který měří všeobecnou náladu na akciovém trhu.

Zvyšující se hodnoty indexu VIX ukazují na narůstající obavy investorů ohledně pokračujícího růstu amerických akcií. Je aktuální situace důvodem k obavám a co lze od indexu S&P 500 dále očekávat? Technická a fundamentální analýza nám snad odpovědi nabídne.

Poté, co akciový index S&P 500 dosáhl 28. prosince svých maxim, kdy pokořil hodnotu 4 800 USD, čímž završil téměř dvouletý nepřetržitý růst, se objevily spekulace nad sílou americké ekonomiky, která by hnala tento index dále vzhůru. Nedůvěra investorů v pokračující růst se projevila i v podobě nárůstu hodnoty indexu VIX, který měří volatilitu na tomto finančním aktivu. Pochybnosti v růst americké ekonomiky jsou čím dál častěji spojovány s postojem FEDu, ohledně protiinflačních opatření a neochotě tohoto orgánu zvyšovat úrokové sazby.

Index VIX a jeho predikce pro S&P 500

Sledování volatility na finančních trzích je jednou z nejvyužívanějších obchodních metod mezi investory. K analýze volatility na akciovém indexu S&P 500 slouží právě ukazatel VIX, jehož interpretace je velmi jednoduchá. Pokud hodnota tohoto indexu roste, bude na akciovém indexu S&P 500 docházet k volatilním pohybům. Naopak, pokud bude hodnota tohoto ukazatele nízká, bude se cena S&P 500 pohybovat ve své přirozené volatilitě.

Index VIX vyjadřuje míru volatility call i put opcí na index S&P 500, se kterými se obchoduje na chicagské burze – Chicago Board Options Exhange – CBOT.

Počátkem minulého týdnu zahájil index VIX růst, který vyústil překonáním dlouhodobé klesající trendové čáry, která byla charakteristickým znakem pro dvouletý plynulý růst indexu S&P 500. Posílení indexu VIX na hodnoty nad trendovou čarou, v mnohých investorech vyvolává pochybnosti ohledně současných růstových schopností indexu S&P 500 a strach z nástupu medvědího trhu, čímž by byl růst amerických akcií, alespoň dočasně, u konce.

Zdroj: tradingview.com
Graf indexu volatility - VIX
Graf indexu volatility – VIX

Technická analýza indexu S&P 500

Z technického pohledu se akciový index S&P 500 stále nachází v rostoucím trendu. Nicméně prvním varováním a náznakem možné korekce je oslabení indexu pod hodnotu 20denního klouzavého průměru. První supportní zóna, na které se dá očekávat nárůst obchodní aktivity, se nachází okolo ceny 4 200 USD, kde tato zóna vstupuje do konfluence s 50 denním klouzavým průměrem a 23,6 % Fibonacciho retracementem.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Týdenní graf akciového indexu S&P 500

V případě poklesu ceny indexu S&P 500 pod hodnotu 50 denního klouzavého průměru a pod hodnotu supportu je možné, že se investoři dočkají oslabení indexu na mnohem nižší ceny. V případě tohoto scénáře se další supportní zóna nachází okolo cenové úrovně 3 500 USD, kde se opět shledávají klouzavý průměr, tentokrát 200 denní a 50 % Fibonacciho retracementu. Tento scénář poklesu indexu by mohl mít fatální dopady na americkou ekonomiku, protože by index odepsal 25 % své současné hodnoty.

Závěr

Zásadní vliv na vývoj akciového indexu S&P 500 bude mít postoj americké centrální banky (FED) k protiinflačním opatřením. Růst hodnoty indexu VIX začátkem roku 2022 odráží celkové nastavení finančních trhů, kdy je zvýšená nervozita pozorována i napříč samotnými akciovými tituly, což se samozřejmě odráží i v narůstající volatilitě indexu S&P 500.

Líbil se vám tento článek?
20
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.