Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Inflace, sazby, rotace a Bitcoin, rok 2022 začíná ve znamení silné volatility

Publikováno
Burza s odstupem – Inflace, sazby, rotace a Bitcoin, rok 2022 začíná ve znamení silné volatility
Zdroj: Depositphotos.com

Vstup do nového roku 2022 z pohledu investorů vypadal nadějně. První dva dny v novém roce se zdálo, že trh bude pokračovat v optimismu. Potvrzují se odhady, že varianta omikron bude mnohem více nakažlivá, ale mnohem méně nebezpečná. To by mohlo znamenat konec kapitoly koronaviru, alespoň co se lockdownů týče. Problémy s dodávkami a výpadky zboží, zejména čipů a polovodičové techniky však budou pokračovat i nadále. Růst trhů z konce roku potvrzoval, že většina investorů počítá s touto hypotézou. Nebezpečí však přišlo z jiné strany a tou je americký Fed.

Ten americké akciové trhy pokropil studenou sprchou. Fed publikoval 5. ledna podrobnější zápis z minulé schůze, která se odehrála před čtrnácti dny. Zápis nám umožňuje lépe nahlédnout pod pokličku rozhodování Fed. Můžeme tak pochopit jak různé jsou názory a pohledy jednotlivých bankéřů. Ze zápisu vyplývají jasně dvě věci. První je starost o inflaci. Už se až tak neřeší, zda bude přechodná či nikoliv a zde Fed učinil chybu v komunikaci, když inflaci jako přechodnou označoval.

Bankéři Fedu nyní mají obavy, zda jsou schopni inflaci zastavit. Ve svém rozhodování budou sledovat dva faktory: americký trh práce a ekonomický růst.

Americký trh je v poslední době velmi napjatý. Mnoho amerických firem hlásí nedostatek pracovních sil, aby uspokojily výrobní plány. Díky tomu začínají americké mzdy růst. Což je jasný signál pro zvednutí sazeb. Druhý signál přijde možná 26. ledna, kdy se budou publikovat čísla amerického HDP za poslední čtvrtletí 2021. Závěr jednání byl jasný. Fed může sáhnout ke zvýšení sazeb dříve než se čekalo a rytmus zvyšování může být mnohem razantnější, než se čekalo. Původně se počítalo, že se sazby budou zvedat třikrát během roku 2022 a vždy jen o 25 bazických bodů. Analytici začali hned spekulovat, že první zvýšení sazeb by mohlo přijít již v březnu.

Druhou důležitou zprávu ze zasedání Fedu byla výzva ke zmenšení bilance Fedu. Tato zpráva byla mnohem méně komentovaná, protože je technického rázu. Ale jedná se v podstatě o ještě větší překvapení a další výraznou otočku v monetární politice Fedu. Původně měl v roce 2022 Fed postupně zastavovat nákup aktiv na amerických finančních trzích. Redukce nákupních aktivit začala již na konci roku 2021. Obecně se čekalo, že Fed pozastaví nákupy. Ale teď se zdá, že Fed zvažuje prodej aktiv.

Ten by měl přijít hned po prvním zvýšení sazeb. Prodej aktiv by zřejmě ještě víc posílil prodejní tendence. Pokud Fed nezmění názor, mohli bychom se dočkat silného zemětřesení na finančních trzích během druhého čtvrtletí 2022.

Tentokrát by však k otřesu na burze nedošlo díky externí události typu koronaviru, ale jednalo by se o systémovou záležitost. V tomto případě by pokles ceny akcií mohl být mnohem silnější, a hlavně by šlo o změnu trendu. Mohli bychom zažít pokles cen trvající rok či dva. Je jasné, že díky této perspektivě se investoři začali zbavovat růstových technologických akcií.

Sektorová rotace, propad technologických akcií a Bitcoinu

Na zápis z jednání Fedu reagoval pochopitelně silným poklesem technologický index Nasdaq100. Ten odepsal za pouhý jeden týden 4,53 %. List poražených je dlouhých: Moderna – 15 %, Netflix – 10,3 %, Adobe – 9,9 %, AMD – 8,27 %, NVIDIA -7,36 %, Broadcom -6,95 %, Microsoft -6,62 %, Alphabet – 5,30, Apple -3,04 %, Tesla – 2,82 %, Amazon – 2,52 %. Naopak jediný výraznější zisk si připsala akcie Intelu, která posílila o 3,77 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Z našeho seznamu vyplývá jedno poučení: Pokud by se opravdu sazby zvedaly, můžeme čekat, že se seznam klesajících akcií bude objevovat po několik týdnů či měsíců. Investor by tedy neměl podceňovat riziko navýšení sazeb Fedem. Sice k němu zatím nedošlo, ale měsíc březen je za rohem. Jak je známo, burza vždy anticipuje vývoj dopředu. Pokud tedy bude jasné, že Fed zvedne sazby, výprodeje už začaly.

Samozřejmě, trh je kdykoliv připraven změnit tendenci pokud Fed změní názor a řekne, že americká ekonomika je i nadále slabá a potřebuje, aby jí americká centrální banka nadále podporovala. V tomto případě bychom znovu byli svědky pořádné růstové rallye.

Novinkou a velmi zajímavou věcí byl pád Bitcoinu. Nejslavnější kryptoměna se dostala na chvíli pod hranici 41 000 dolarů za jednu minci. Výprodej má dvě možná vysvětlení. Prvním jsou nepokoje v Kazachstánu, který patří k špičce zemí, kde se naplno těží kryptoměny. Druhým důvodem je právě změna politiky Fedu. Ten nás jako akciové investory a zájemce o měnovou politiku zajímá více. Bitcoin, ale obecně všechny kryptoměny, nabízely investorovi alternativu vůči uvolněné měnové politice.

Hodně analytiků kroutilo hlavou, když vidělo přední centrální banky zaplavovat svět hotovostí. Nárůst objemu peněz v krátkém časovém úseku vždy skončí špatně a jednoho dne se projeví inflací nebo hyperinflací. Toho jsme v podstatě svědky nyní. Bitcoin díky tomu, že je řízen algoritmem, je tisknutí nových Bitcoinů na politickou objednávku uchráněn. To posilovalo přes všechny jiné překážky jeho kouzlo. Nyní se zdá, že vítr se otáčí. To, co se zdálo nemožné, tedy zvýšení sazeb a omezení tisknutí nových peněz, je za rohem. Díky tomu bychom se mohli vrátit k normálu.

Velká část investorů se tedy rozhodla vybrat vysoké zisky na Bitcoinu. Toto gesto je pochopitelné. Avšak neznamená to konec problémů klasických měn. Velkou neznámou je, zda zvýšení sazeb skutečně zabere.

Scénář může být i takový, že Fed sice zvedne sazby, ale inflace se nezastaví. Toto pozorování bude velmi zajímavé v naších podmínkách, kde již ČNB zvedla několikrát razantně sazby a inflace se ještě nezastavila. Pokud k tomu dojde, lidé si mohou klást otázku, zda ještě můžeme v současný peněžní systém mít důvěru. To by znamenalo rychlý růst ceny Bitcoinu. Obchodování s kryptoměnami tak zdaleka nemusí být konec.

Centrální banky: Utahovaní měnové politiky ve světě pokračuje

Samozřejmě, že nejdůležitější centrální bankou zůstává americký Fed. Jak jsme uvedli výše, ten se bude snažit utáhnout svou měnovou politiku v příštích týdnech čí měsících. Menší centrální banky se snaží bojovat s inflací již nyní a zvedají proto úrokové sazby. Od nového roku své sazby zvedla Dominikánská republika na 4,5 %. Náš severní soused Polsko zvedl sazby o 50 bazických bodů na 2,25 %. V Peru zvedli sazby na 3 %. I Argentina se snaží bojovat s inflací a zvedla úrokové sazby na 40 %. Právě argentinská zkušenost s inflací nám ukazuje, jak moc je těžké inflaci zkrotit a že to zdaleka není lehký úkol. I při tak vysokých úrokových sazeb inflace v Argentině přesáhne 50 % v roce 2021. Argentinský ministr financí si dal pro rok 2022 inflační cíl 33 %. Boj s inflací tak může trvat roky.

Indexy: Evropské indexy odolávaly negativní náladě ze zámoří

Propad indexu Nasdaq100 měl samozřejmě vliv na dění celého investičního světa. Japonská burza ztratila 1,09 %. Burza v Šanghaji odepsala 1,65 %. Výjimkou potvrzující pravidlo byla burza v Hongkongu, která vzrostla o 0,41 %.

Evropské indexy obsahují mnohem více defenzivních titulů než těch technologických. To je důvod proč se evropským indexům dařilo navzdory zprávám z Fedu. Německý Dax posílil o 0,4 %. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,93 %. Britský FTSE předvedl solidní růst o 1,36 %.

V zámoří trhy klesaly. Pochopitelně nejlépe na tom byl průmyslový Dow Jones, který odepsal 0,4 %. Index S&P 500 ztratil 1,87 %. Nasdaq 100 zažil velmi černý týden a propadl se do ztráty 4,53 %.

Komodity: Solidní růst cen ropy na začátku roku

Ropa vkročila do nového roku v růstové náladě. Na grafu ropy vidíme, že investoři na této surovině odhadli mnohem dříve než experti, že varianta omikron nepovede ke zpřísnění pravidel a zavádění nových opatření. Americká lehká ropa stála na konci týdne 80 dolarů. Ropa Brent dosáhla na cenu 82 dolarů za barel. Nyní ji z pohledu technické analýzy čeká důležitá hranice 86,5 dolarů za barel. Tu ropa nedokázala překonat na konci října 2021. Pokud se ropě podaří tuto hranici prorazit, cesta k 90 dolarům za barel je otevřená.

Komodity: Zlato znovu zneutralizováno

Zlato se po nadějném průrazu z konce roku 2021 znovu vrátilo na hranici 1800 dolarů. Stejně tak stříbro se znovu dostalo na úroveň 22,1 dolarů za unci. Drahé kovy se tak znovu dostaly do neutrální fáze. Prozatím každý pokus o růst byl úspěšně zneutralizován.

Avšak z dlouhodobého hlediska jsou zlato a stříbro v růstovém kanálu. Jelikož se inflace projevuje v rostoucích nákladech na těžbu, zlato a stříbro by mělo dosáhnout minimálně stejného růstu jako inflace. Dokud však zlato nedosáhne úrovně přes 1900 dolarů, riskujeme, že ještě několik měsíců se jeho hodnota bude točit mezi 1750 až 1830 dolarů. Pokud chceme investovat do zlata dlouhodobě, měli bychom počkat na jasný signál trhu, až po tom zlato eventuálně dokoupit či prodat.

Slovo závěrem: Oprašte si znalosti shortování

Rok 2022 bude pro světové trhy obdobím zvýšené volatility. I přes současné silné pohyby trhů nesmíme zapomenout, že úrokové sazby stále zůstávají nízké. Z toho vyplývá, že až se začnou zvyšovat, čekají nás ještě silnější výkyvy než dnes. Jedním způsobem jak se proti těmto výkyvům chránit je zajištění investice pomocí shortování. Tato rada není míněna jako pokyn, abychom se snažili shortovat vše co se dá, ale k tomu, aby shortovací pozice fungovala jako pozice, kdyby trhy zachvátila panika a začaly se propadat. S výrazným poklesem burzy by investor získal finanční prostředky, které by mu pomohly zmírnit ztráty.

Jakou strategií používáte vy, abyste se pojistili před možným krachem?

Líbil se vám tento článek?
12
2

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.