Meziroční inflace ve Spojených státech zase stoupla. Za říjen meziročně dosahovala 6,2 %, v listopadu se inflace vyšplhala až na 6,8 % a za prosinec máme 40letý rekord v podobě 7 %. Těch 7 % byl i dokonce odhad, který se skutečně vyplnil. Každopádně je růst tentokrát o 0,2 procentního bodu.
Znamená to, že inflace dosáhla vrcholu a nyní se vše zklidní?
Nejvyšší inflace za posledních 40 let!
Meziroční inflace za prosinec dosáhla 7 %, což od listopadu znamená růst o 0,2 procentního bodu. Můžete na datech tudíž sledovat, že inflace už tolik neakceleruje. Bylo dosaženo vrcholu?
Inflace je bohužel zpožděný indikátor, takže například silná poptávka, která je typická pro prosinec, se v datech ještě nemohla naplno projevit. Proto je vysoce pravděpodobné, že za první kvartál inflace zůstane vzestupná.

V každém případě se nám zase potvrdilo, že Federální rezervní banka na únorovém zasedání FOMC ohlásí zvýšení úrokových sazeb – minimálně oznámí datum prvního zvýšeni. Potvrdilo se to jednak z FOMC minutes a jednak z posledního slyšení před kongresem, kde předseda Fedu vypovídal. Jerome Powell zde prohlásil, že zvýšení sazeb a utahování měnové politiky je potřeba k dosažení cenové stability.
Závěrem
Inflace je už dost vysoká, i když zatím sice není tzv. pádivá, čili v dvojciferných číslech. Existuje zde ale riziko, že se k těm úrovním přiblížíme.
Moc bych se nespoléhal na to, že ta inflace jen tak najednou zmizí. Zvýšení sazeb na avizované 1 % by bylo proto hrozně slabá odezva centrální banky. V takové situaci by nikoho nemělo překvapit, když by Fed měnové prostředí ještě razantněji utáhl.