Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia na pokraji propasti: Čeká ji stejný osud, jako Cisco a Intel během internetové bubliny?

Akcie Nvidia zažily prudký pokles o 13 % během pouhých tří dní, což vyvolalo obavy o udržitelnost jejich astronomického růstu. Opakuje se historie technologických gigantů z počátku tisíciletí?

Nvidia na pokraji propasti: Čeká ji stejný osud, jako Cisco a Intel během internetové bubliny?
Zdroj: depositphotos.com

Aktuální volatilita akcií Nvidia vyvolává vzpomínky na začátek tohoto století, kdy se akcie společností Cisco Systems a Intel propadly a po splasknutí dotcom bubliny se již nikdy plně nezotavily.

Investoři by zcela logicky měli přemýšlet nad tím, zda výrobce čipů, který pohání revoluci v oblasti umělé inteligence, čeká stejný osud.

Nesporný lídr šílenství kolem umělé inteligence minulý týden uzavřel na historickém maximu a na chvíli překonal Microsoft a Apple a stal se nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě, než tento titul ve čtvrtek rychle vrátil.

Akcie Nvidia se totiž za poslední tři obchodní dny propadly o téměř 13 %, čímž vymazaly tržní kapitalizaci ve výši 430 miliard dolarů a vyvolaly obavy, že by se astronomický nárůst ceny akcií společnosti mohl vyčerpat.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tento rychlý pokles akcií společnosti vyvolal nevyhnutelná srovnání se společnostmi postiženými dotcom bublinou, která splaskla před 24 lety, přičemž někteří analytici uvádějí paralely mezi výkonem akcií Nvidia a výkonem akcií Cisco a Intel v období během let 2000 a 2001.

Akcie Nvidia se nedávno obchodovaly přibližně 100 % nad svým 200denním klouzavým průměrem, což bylo od roku 1990 nejširší rozpětí, s jakým se kdy nějaká americká firma obchodovala nad svým 200denním klouzavým průměrem (80% rozpětí dosáhly akcie Cisco v březnu 2000).

Nvidia se jinými slovy nachází ve své vlastní lize.

Vývoj ceny akcií Cisco a Intel od konce března 2000 do začátku října 2001

Aktuální cena
Změna
Cisco / CSCO
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Nvidia vs. Cisco

Obchodníci a techničtí analytici trhu považují 200denní klouzavý průměr za klíčový ukazatel pro určení celkového dlouhodobého vývoje trhu. Pokud se cena akcie na denním časovém rámci udržuje nad svým 200denním klouzavým průměrem, je obecně bráno, že se obchoduje v rostoucím trendu.

Je také pozoruhodné, že Cisco v březnu 2000 nakrátko překonalo Microsoft a stalo se největší americkou společností podle tržní kapitalizace, což znamenalo dosavadní historické maximum ceny akcií Cisco.

Během deseti let od vstupu Cisca na burzu v roce 1990 vzrostly jeho akcie více než tisíckrát, přičemž v březnu 2000 dosáhly rekordní hodnoty $80 a po zhroucení dotcom bubliny se v říjnu 2002 propadly na minimum $8,60.

O více než 20 let později, kdy cena akcií Cisco činí $48,04, tyto akcie ani zdaleka nedosahují svého maxima z roku 2000.

I když si tentokrát můžeme říkat, že jsou fundamenty mnohem odlišnější, za posledních pět let Nvidia vzrostla o 4 280 % ve srovnání se 4 460 % zisku Cisca za pět let předcházejících jeho vrcholu v březnu 2000.

Nvidia vs. Intel

Existuje také další příklad technologické firmy s velkou tržní kapitalizací, která přežila splasknutí dotcom bubliny, ale její akcie už nikdy nedosáhly svého maxima z roku 2000.

Intel, jehož akcie se aktuálně obchodují za $34,87, je stále jedním z největších světových výrobců polovodičů, ale jeho akcie ještě nedosáhly maxima $75,89, kterého dosáhly v srpnu 2000.

Nicholas Colas, spoluzakladatel společnosti DataTrek Research, porovnal současnou Nvidii s Intelem v 90. letech minulého století a zjistil, že obchodní model Nvidie je prokazatelně lepší než obchodní model Intelu ve všech ukazatelích důležitých pro akciové investory.

Tržby Nvidie ve fiskálním roce, který skončil v lednu 2024, jsou “stejné” jako tržby společnosti Intel očištěné o inflaci na konci dotcom bubliny v roce 2000, ale analytici Wall Street očekávají, že miláček umělé inteligence letos vykáže tržby ve výši 120 miliard dolarů.

To je oproti roku 2023 v podstatě dvojnásobek, na rozdíl od poklesu tržeb Intelu v roce 2001. Momentum Nvidie pokračuje přesně tam, kde na konci dotcom bubliny sláblo tempo Intelu.

Dnešní podnikání Nvidie je také podstatně lepší než podnikání Intelu na vrcholu dotcom bubliny.

Například čistá zisková marže Intelu v roce 2000 činila 31,2 %, zatímco čistá marže Nvidie v roce 2023 byla 48,9 %. Návratnost vlastního kapitálu Intelu v roce 2000 pak činila 28,2 %, zatímco Nvidia v loňském roce vykázala 69,2 %.

“Současné marže a návratnost vlastního kapitálu Nvidie jsou o 57 % až 145 % lepší než u Intelu na jeho vrcholu v roce 2000, a to s třetinovým počtem zaměstnanců,” napsal Colas.

Podle údajů společnosti DataTrek Research přitom Nvidia vynakládala na výzkum a vývoj více než Intel na konci 90. let 20. století, kdy poměr výzkumu a vývoje k tržbám Nvidie činil v loňském roce 14,2 %, zatímco u Intelu to v roce 2000 bylo 11,6 %.

Současná tržní hodnota Nvidie pohybující se okolo 3 bilionů dolarů je navíc i po očištění o inflaci 6x vyšší než tehdejší Intelu (Nvidia o téměř 300 % převyšuje i tržní hodnotu Microsoftu na vrcholu dotcom bubliny očištěnou o inflaci).

Podstatné je, že existuje mnoho dobrých důvodů, proč se Nvidia vyšplhala do nejvyšších pater globálního ocenění akcií, a její další setrvání tam bude záviset na trvalé víře trhu v její fundamentální ukazatele.

Vzhledem k volatilitě v polovodičovém průmyslu by však nebylo překvapením, kdyby akcie Nvidia v nadcházejících týdnech vykazovaly výraznou volatilitu.

Nvidia však není Intel z roku 1999, ale něco, co má mnohem lepší pozici, aby si udrželo důvěru investorů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
2

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.