Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple vs. Nvidia – kdo bude mít do konce roku 2024 vyšší hodnotu?

Apple svou růstovou dynamiku v poslední době ztrácel, zvrat však přišel v úterý. Nvidia prudce roste již od začátku roku 2023. Není divu, že se v žebříčku největších firem světa přiblížily na minimum. Co bude dál?

Apple vs. Nvidia – kdo bude mít do konce roku 2024 vyšší hodnotu?
Zdroj: depositphotos.com

Tržní kapitalizace Nvidie dosáhla 5. června ohromující hodnoty 3,01 bilionu dolarů, čímž mírně předstihla Apple s 3 biliony dolarů.

Díky tomu se Nvidia stala druhou nejhodnotnější společností veřejně obchodovanou na burze, hned za Microsoftem.

Ačkoli hodnota Nvidie od té doby klesla na 2,97 (k 12. 6.) a hodnota Applu naopak vzrostla na 3,17 bilionu dolarů, stále se nabízí otázka: Může si Nvidia udržet svou dynamiku a potenciálně opět předstihnout Apple, nebo dokonce vyzvat Microsoft oceněný na 3,21 bilionu dolarů?

Zpomalující růst Applu

Finanční cesta Applu od fiskálního roku 2013 do fiskálního roku 2023 ukazuje působivý růst. Složenou roční mírou růstu (CAGR) ve výši 8 % rostly tržby a zisk na akcii (EPS) se zvyšoval 16% CAGR.

Tento růst byl podpořen vysokými prodeji iPhonů, uvedením hodinek Apple Watch a rozšířením ekosystému služeb. Kromě toho Apple agresivně odkupoval své akcie – za posledních deset let jich odkoupil více než třetinu.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V posledních letech však došlo u Applu ke zpomalení růstu. Ve fiskálním roce 2023 tržby klesly o 3 % a zisk na akcii zůstal téměř stejný.

Toto zpomalení lze přičíst ukončení cyklu modernizace iPhonů, pomalému prodeji počítačů Mac a iPadů na postpandemickém trhu a náročným měnovým podmínkám.

Pro fiskální rok 2024 (který skončí 28. září) analytici předpovídají jen mírný růst s očekávaným zvýšením tržeb o 1 % a zisku na akcii o 8 %.

Růst Nvidie je jiná liga

V ostrém kontrastu se zpomalením společnosti Apple zažívá Nvidia období prudkého zrychlení.

Ve fiskálním roce 2023 Nvidii stagnovaly tržby a její očištěný zisk na akcii klesl o 25 %. Důvodem byl především slabý prodej herních GPU pro osobní počítače a makroekonomické protivětry ovlivňující trh datových center.

Ve fiskálním roce 2024 (končící 31. ledna 2024) však došlo k dramatickému obratu a tržby vzrostly o 126 %, zatímco očištěný zisk na akcii o 288 %.

Tento prudký nárůst byl způsoben obrovskou poptávkou po GPU pro datová centra používaných v aplikacích umělé inteligence, kterou podpořila rostoucí popularita platforem generativní umělé inteligence, jako je ChatGPT společnosti OpenAI.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Při pohledu na fiskální rok 2025 analytici očekávají, že tržby celkově vzrostou o 98 % a očištěný zisk na akcii o 109 %.

Ačkoli tak zběsilé tempo růstů pravděpodobně nebude dlouhodobě udržitelné, akcie Nvidie zůstávají rozumně oceněné na 47násobku budoucích zisků.

Apple vs. Nvidia v roce 2025

S výhledem do roku 2025 se soupeření mezi společnostmi Apple a Nvidia bude vyostřovat. Analytici předpokládají, že zisk Applu vroste o 10 %.

Pokud si udrží současný forwardový poměr ceny k zisku (P/E) ve výši 27, mohla by cena jeho akcií do konce kalendářního roku 2025 dosáhnout 215 dolarů, čímž by jeho tržní kapitalizace dosáhla přibližně 3,3 bilionu dolarů.

Na druhou stranu se také očekává, že zisk Nvidie vzroste o 33 %.

Pokud se bude akcie i nadále obchodovat za 47násobek forwardového zisku, mohla by se cena vyšplhat na přibližně 170 dolarů. Tím by se její tržní kapitalizace do konce kalendářního roku 2025 přiblížila 4 bilionům dolarů.

Podle odhadů analytiků tedy bude Nvidia větší. Může se ale stát cokoli. Nejvíc by asi obě firmy ovlivnilo, kdy by se celý AI boom ukázal být bublinou.

Bude ale také hodně záležet na konkurentech Nvidie, jako je AMD, jestli ji nechají v její pohodlné dominanci, a na tom, jak se Applu bude dařit s AI integrovanou do nových iPhonů.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.