Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jedna akcie vládne všem: úspěch Nvidie je problémem akciového trhu

Úspěch Nvidie se stal klíčovým faktorem růstu indexu S&P 500, který je nyní na této jediné akcii příliš závislý. Trh čelí riziku, že pokud se Nvidii přestane dařit, výkon celého indexu by mohl dramaticky poklesnout. Co se stane, když se Nvidii přestane dařit?

Jedna akcie vládne všem: úspěch Nvidie je problémem akciového trhu
Zdroj: depositphotos.com

V příběhu dvou akciových trhů, s nimiž se potýkají investoři, index S&P 500 stoupá k novým rekordům tažen jedinou společností, Nvidií, zatímco méně důležité společnosti klesají a zůstávají hluboko pod svými maximy.

Index menších společností Russell 2000 se od svého maxima z listopadu 2021 propadl o 16 % a v letošním roce si vůbec nepolepšil.

Porovnání vývoje hodnoty indexů S&P 500 a Russell 2000 s vývojem ceny akcií Nvidia

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Russell 2000 / RUT
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

V indexu S&P 500, který zahrnuje největší společnosti, je průměrná akcie zhruba tam, kde byla na začátku roku 2022, a více než polovina současných složek od té doby klesla. A co hůř, pouze 198 z nich se tento měsíc podařilo dosáhnout zisku, přestože index dosáhl nových intradenních maxim v 11 ze 14 obchodních dnů.

Toto zúžení trhu vyvolává obavy u technických analytiků, kteří se domnívají, že široké zisky mnoha akcií – takzvaná šíře – činí býčí trh udržitelnějším.

Ve skutečnosti to naznačuje, že na akcie tlačí dva různé faktory: poptávka po čipech pro pohon umělé inteligence a obavy o ekonomiku a úrokové sazby.

  • První z nich přivedl Nvidii, několik dalších akcií a trh jako celek na nová maxima a učinil z Nvidie nejhodnotnější společnost na světě.
  • Druhý faktor srazil většinu akcií dolů, protože slabé údaje snižují očekávání růstu, zatímco Fed se nadále obává inflace.

Nedostatek širokých zisků ohrožuje rally, ale z jiného důvodu, než by si někteří mohli myslet

Na místě je obava, že je trh příliš závislý pouze na jedné akcii. Nvidii, která sama o sobě představuje třetinu zisku indexu S&P 500 v tomto měsíci a 44 % zisku benchmarku amerického akciového trhu od začátku roku 2022.

Pokud se Nvidii přestane dařit – protože poptávka po čipech oslabí, protože boom kolem umělé inteligence narazí na realitu nebo prostě proto, že ji už všichni vlastní – bude index závislý na zbytku trhu.

A zbytek trhu stojí na hliněných nohách.

Investoři nakupují index S&P prostřednictvím levných a oblíbených indexových ETF, protože chtějí rozložit svou expozici na mnoho společností. V současné době však nakupují hodně rizik specifických pro společnost Nvidia a širších rizik spojených s umělou inteligencí.

To se zatím vyplácí, protože závody v AI vedly k mimořádné poptávce po čipech Nvidia, ale S&P 500 se o diverzifikaci rizik stará mnohem méně než dříve.

Zdroj: factset.com
Porovnání vývoj hodnoty tradičního indexu S&P 500, rovnovážného indexu S&P 500 a indexu Russell 2000 od konce roku 2021
Porovnání vývoj hodnoty tradičního indexu S&P 500, rovnovážného indexu S&P 500 a indexu Russell 2000 od konce roku 2021

Je možné, že by mohl zbytek trhu posílit, pokud se Nvidia zastaví. Je však nepravděpodobné, že by se ostatním akciím podpořeným nadějemi na umělou inteligenci dařilo dobře, pokud se Nvidii nebude dařit, takže by se zisky spoléhaly na ekonomicky citlivé akcie mimo oblast velkých technologií.

A Nvidia je nyní tak velká, že poklesy jejích akcií mohou stáhnout dolů trh, který by jinak byl v pořádku – jako ve čtvrtek, kdy by index S&P 500 rostl, nebýt poklesu výrobce čipů.

Rostou obavy z budoucích rozhodnutí Fedu

Potíž je v tom, že se investoři stále více obávají o růst americké ekonomiky a zároveň se obávají, že Fed nebude snižovat sazby dostatečně rychle, aby pomohl.

Výnosy dluhopisů klesají, přičemž výnos dvouletého dluhopisu citlivého na úrokové sazby se snížil z úrovně nad 4,7 % na konci dubna na 4,26 %.

Obchodníci však již téměř rezignovali na to, že snížení sazeb přijde v červenci nebo v září, protože představitelé Fedu upozorňují, že potřebují více důkazů, že inflace směřuje k jejich cíli.

To vedlo ke změně chování menších akcií v indexu S&P v průběhu června.

Namísto toho, aby je podpořily nižší výnosy dluhopisů, průměrné akcie klesly spolu s poklesem výnosů dluhopisů. Dokonce ani ty nejmenší z indexu Russell 2000, které mají tendenci být více zadlužené, a tudíž bývají na výnosy dluhopisů citlivější, z toho neprofitovaly.

Slabší ekonomika bez výraznějšího snížení sazeb není pro investory příjemnou vyhlídkou v době, kdy vysoké sazby již poškozují spotřebitele s nízkými příjmy a menší a slabší společnosti.

Dobrou zprávou je, že trh je vrtkavý.

Snadno může přejít od obav ze slabé ekonomiky zpět k názoru, že růst HDP je silný, zejména proto, že poslední údaje byly smíšené.

Odhad HDPNow atlantského Fedu pro růst ve druhém čtvrtletí, založený na dosud zveřejněných údajích, je opět nad 3 % meziročně, což je velmi dobré číslo.

Naštěstí pro ty, kteří pasivně investovali do indexu S&P 500, byly veškeré obavy o ekonomiku přehlušeny obrovskými zisky společností Nvidia, Apple a Microsoft – které tento měsíc přidaly více hodnoty než všichni ostatní členové indexu S&P 500 dohromady.

Je ale podobný trend skutečně dlouhodobě udržitelný?

Uvažujete o pravidelném investování do indexu S&P 500? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.