Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia píše historii: podařilo se jí předstihnout Apple i Microsoft!

V úterý se Nvidia stala největší společností podle tržní kapitalizace, překonala Apple a Microsoft. Tento úspěch potvrzuje její klíčovou roli v technologickém sektoru a pokračující růst díky umělé inteligenci.

Nvidia píše historii: podařilo se jí předstihnout Apple i Microsoft!
Zdroj: depositphotos.com

Prudký vzestup Nvidie v žebříčku největších amerických společností vyvrcholil v úterý, kdy výrobce čipů převzal titul nejhodnotnější společnosti.

Akcie Nvidia vzrostly během úterního obchodování o 3,51 % a předstihly tak akcie Microsoft i Apple. Nvidia se tak stala teprve šestou společností od roku 2001, která ukončila obchodování s největší tržní kapitalizací.

Tržní kapitalizace Nvidie nyní činí 3,335 bilionu dolarů, zatímco tržní kapitalizace Microsoftu 3,317 bilionu dolarů a další v pořadí je Apple s hodnotou 3,285 bilionu dolarů.

Nvidia byla v úterý jedinou rostoucí akcií z první sedmičky

V úterý byla Nvidia poprvé největší na intradenní bázi a tento trend se přenesl až do závěru dne, čímž se Nvidia oficiálně stala novým lídrem dle tržní kapitalizace.

Vzestup společnosti je obzvláště pozoruhodný, protože Nvidia nebyla před pěti lety ani v první dvacítce. Před rokem byla podle tržní kapitalizace na pátém místě a před dvěma lety na desátém.

Zdroj: companiesmarketcap.com
Aktuálně 10 největších společností dle tržní kapitalizace
Aktuálně 10 největších společností dle tržní kapitalizace

Od roku 2001 se dostalo k označení nejhodnotnější společnosti v USA pouze pět dalších společností. Jsou to Microsoft, Apple, Amazon, Exxon Mobil a bývalá General Electric.

Apple obsadil v tomto období první místo nejdéle, zatímco Amazon se v roce 2019 udržel na této pozici pouze 13 obchodních seancí.

K menšímu zamíchání mezi první trojicí došlo už v uplynulém týdnu, přičemž Apple ve čtvrtek při uzavření burzy předstihl Microsoft.

Nvidia je hlavní tahounem S&P 500 už více než rok

Akcie Nvidia jsou již více než rok na výsluní, protože se ukázalo, že tato společnost je hlavním finančním příjemcem přívalu umělé inteligence. Akcie Nvidia letos vzrostly o 172 % a za posledních 12 měsíců o 217 %.

Akcie Microsoftu si letos připsaly 21 % a akcie Applu postoupily o 17 %.

Vývoj ceny akcií Nvidia, Microsoft a Apple v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Akcie společnosti Nvidia byly letos zatím hlavním tahounem výkonnosti indexu S&P 500, přičemž stratégové Citi v pondělí uvedli, že při pohledu na 14,6% meziroční vzestup indexu k tomuto okamžiku byla Nvidia zodpovědná za 5,1 procentního bodu.

To je téměř stejně jako příspěvek 493 komponent indexu, které nepatří mezi velké technologické společnosti známé jako velkolepá sedmička (akcie Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon, Tesla a Meta).

A obecně má nárůst tržní kapitalizace Nvidie dalekosáhlé důsledky, protože donutí ETF Technology Select Sector prodat akcie Apple a nakoupit akcie společnosti Nvidia v hodnotě téměř 10 miliard dolarů, aby odrážely nové váhy indexu S&P Technology Select Sector, který sleduje.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.