Investování do S&P 500 ETF může být skvělým základem pro budování vašeho dlouhodobého portfolia. Zjistěte, jaké jsou nejdůležitější faktory při výběru těchto fondů a jaké konkrétní ETF si vybrat.
Panují však mezi nimi drobné rozdíly, přičemž nákladovost je pouze marginálním kritériem, neboť většinu z nich charakterizuje expense ratio (roční nákladovost) pod 0,1 %.
Existují rozdíly, které v celkové ziskovosti investice hrají mnohem větší roli. Především se jedná o formu vyplácených dividend. Některé z těchto ETF vyplácejí dividendu kvartálně, jiné ji reinvestují.
Je nutné také říct, že vlivem nařízení Evropské unie z června 2018 bohužel nejsou u drtivé většiny standardních brokerů americká ETF dostupná.
Jedinou výjimku představuje Fio e-Broker, který však jejich nákup zatěžuje poměrně výrazným poplatkem a tím pádem není možné ETF u tohoto brokera nakupovat pravidelně, k čemuž obvykle tyto burzovně obchodovatelné fondy slouží.
S&P 500 fondy kopírují svým složením index S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických akciových společností.
Díky těmto ETF můžete investovat do širokého spektra akciových společností prostřednictvím jediné investice. Investoři je mohou nakupovat a prodávat během obchodních hodin, podobně jako jednotlivé akcie.
Tyto ETF nabízejí okamžitou diverzifikaci, jejich výnosy na druhé straně nemohou přesáhnout průměrný výnos trhu.
Průměrný dlouhodobý roční výnos S&P 500 je 10 % (včetně dividend).
Dnes tvoří index přibližně 500 (plus minus 5) různých společností. Akcie jsou v tomto indexu tržně vážené, což znamená, že akcie s vyšší tržní kapitalizací mají větší vliv na výkonnost indexu než akcie menších společností.
I proto dlouhodobě tvoří 5 největších komponent 20 až 30 % tohoto akciového indexu. Bez indexu S&P 500 by se nikdy nemohly ETF fondy s&p 500 zrodit.
Info
Další z významných amerických akciových indexů Dow Jones je naopak cenově vážený. To znamená, že akcie s vyšší cenou mají větší vliv na vývoj indexu a naopak.
I proto například Apple zdaleka nepatří mezi největší komponenty tohoto akciového indexu.
Akcie, které jsou zahrnuty v indexu S&P 500, musí splňovat 3 kritéria:
Tržní kapitalizace alespoň 6,1 miliardy dolarů
Cena akcie alespoň 1 dolar
Měsíční objem obchodování – likvidita – minimálně 250 000 akcií
V roce 1993 společnost State Street Global Advisors z Bostonu navrhla nový typ investičního produktu – nový cenný papír. Ten představoval koš akcií podobně jako podílový fond, ale měl se obchodovat na burze podobně jako akcie, ze kterých byl složen.
Tento první burzovně obchodovatelný fond sledoval svým složením právě zmiňovaný index, obchoduje se dodnes pod názvem SPDR S&P 500 ETF Trust a symbolem SPY a jedná se o největší ETF svého druhu.
Výhody a nevýhody investování do ETF fondů kopírujících INDEX S&P 500
Výhody S&P 500 ETF
Burzovně obchodovatelné fondy, které svým složením kopírují index S&P 500 mají řadu výhod, mezi nejdůležitější však patří:
Investor získá díky jediné investici expozici vůči široké škále akciových společností
Tyto fondy nejsou výhradně technologicky zaměřené jako index Nasdaq – je zde tedy větší diverzifikace napříč odvětvími
Výrazná likvidita – své investice můžete nakupovat a prodávat v rámci obchodních hodin na jednotlivých burzách podobně jako jednotlivé akcie. Na odprodej podílových listů klasických fondů přitom musíte obvykle čekat
Nevýhody S&P 500 ETF
Každá mince má samozřejmě dvě strany a zcela objektivně je třeba brát v úvahu i nevýhody, které jsou s investováním do těchto burzovně obchodovatelných fondů spojené. Jedná se koneckonců o investici, takže se nemůžete zcela vyhnout riziku:
ETF jsou díky diverzifikaci méně riskantní, ale váš zisk nepřekoná průměrný tržní výnos
Omezená dostupnost amerických ETF v rámci EU
Vzhledem k tomu, že je index S&P 500 tržně vážený, mají menší společnosti na jeho výkonnost pouze minimální vliv
Nejlepší ETF S&P 500: Na jaká kritéria byste se měli při výběru těchto ETF zaměřit?
Hodláte-li investovat prostřednictvím ETF do akcií v indexu S&P 500, máte poměrně široké možnosti. Většina z těchto fondů upravuje své složení na základě aktuálních změn v indexu, a tak jsou rozdíly mezi jednotlivými fondy minimální.
Pro českého investora, který tato ETF nakupuje prostřednictvím klasických ETF brokerů, však existuje několik kritérií, na které by se měl při výběru zaměřit:
Dostupnost:
Je toto ETF široce dostupné u většiny brokerů? Většina z amerických ETF je dostupná pouze na platformě Fio e-Broker.
Další brokeři nabízejí evropské alternativy k americkým fondům, nabídka jednotlivých brokerů se však rovněž liší, jak uvidíte v tabulce níže.
Likvidita:
K jakému objemu obchodování dochází v průměrném desetidenním období? Nechcete-li kupovat ETF, které bude náročné prodat, jakmile se situace na trhu zhorší, měli byste investovat pouze do takových ETF, která charakterizují vysoké objemy denních obchodů.
Nízké poplatky:
Výše zaplacených poplatků v českých reáliích opět závisí především na výběru brokera.
Nákladovost ETF fondů kopírujících S&P 500 se pohybuje obecně do 0,1 %, mnohem větší rozdíly však panují v poplatcích, které zaplatíte za provedený nákup. Zde můžete počítat s intervalem od 0 až do 1 % z objemu nákupu.
Způsob vyplácení dividend:
Obecně existují dva typy těchto fondů – ETF, která dividendy vyplácejí investorům a ETF, která dividendu automaticky reinvestují. Který typ ETF si vyberete je čistě na vás, měli byste však o tomto rozdílu vědět.
ETF, která dividendu vyplácejí (povětšinou kvartálně) budou volit starší a konzervativnější investoři, kteří od své investice už očekávají i nějaký zdroj pasivního příjmu – pozor dividendu je třeba danit, což se opět v závislosti na výběru brokera liší.
Akumulační ETF, která dividendu reinvestují, volí obvykle mladší investoři, kterým jde o maximalizaci kapitálového růstu investice, a chtějí se vyhnout danění dividendy.
Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje
3 nejlepší S&P 500 ETF dostupné v ČR
A) SPDR S&P 500 ETF Trust
Jak už zde jednou zaznělo, SPDR S&P 500 ETF Trust (ISIN: US78462F1030) je největší a nejstarší ETF fond sledující index S&P 500. Až do nedávné doby bylo velmi oblíbenou volbou i mezi českými investory.
Nyní však už zůstalo pouze v nabídce Fio e-Brokera, který nákup akcií prostřednictvím této platformy zatěžuje poměrně vysokými poplatky.
Z toho důvodu není toto ETF vhodné k pravidelným nákupům (je třeba provádět vyšší jednorázové investice, aby se poměr zaplacených poplatků snížil).
Při investici 20 000 Kč tvoří poplatek přibližně 1 % z nákupu, při 5 000 Kč je poplatek dokonce 4 %. (Fio banka účtuje při nákupu do objemu 100 akcií poplatek 7,95 dolaru.)
Roční nákladovost je o něco málo vyšší než u dalších srovnávaných ETF, ale jedná se o takřka zanedbatelný rozdíl.
Podstatnou informací je, že toto ETF své dividendy kvartálně vyplácí. Na platformě e-Broker je však možné podepsat formulář W-8BEN – dividenda je tak zdaněná pouze “českou” 15% sazbou.
Stručná charakteristika SPDR S&P 500 ETF Trust
Velikost
Dividendy
Roční náklady
Měna
630 mld. USD
Vypláceny kvartálně
0,09 %
USD
Data k 19. 11. 2024
B) iShares Core S&P 500 UCITS ETF
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B5BMR087) je irský fond, proto ho je možné nakupovat i prostřednictvím evropských brokerů.
Zároveň se jedná o největší evropské ETF, které můžete využít jako alternativu k výše zmíněnému americkému burzovně obchodovatelnému fondu. Nakupovat ho lze na německé burze Xetra.
Fond své dividendy reinvestuje, nebudete tak muset řešit danění dividend. Navíc je také velice dostupný a v nabídce ho má i LYNX Broker, Degiro nebo XTB.
Další z irských fondů, který je možné opět obchodovat na německé burze Xetra je Vanguard S&P 500 UCITS ETF (ISIN: IE00B3XXRP09). Jeho velikost nyní činí něco málo přes 42 miliard eur a dividendy vyplácí kvartálně.
Uvažujete-li o pravidelné měsíční investici, pak vás jeho nákup vyjde nejlevněji na platformě Degiro a také u brokera XTB, kde nezaplatíte na poplatku ani korunu. V nabídce ho však má podobně jako všechny ostatní fondy i Fio e-Broker a stejně tak i LYNX Broker.
Kromě tří výše zmiňovaných ETF můžete nakupovat v rámci České republiky i další tři alternativy, které charakterizuje podobná nákladovost a jsou dostupné u vícero brokerů. Co do velikosti se jedná o menší fondy, které spravují mezi 5 a 10 miliardami euro. Jedná se o následující ETF:
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro. Zdroj: Degiro.com
Vámi zvolené ETF nejrychleji na platformě vyhledáte prostřednictvím unikátního alfanumerického označení daného fondu – ISIN.
Na obrázku vpravo (lze zvětšit po rozkliknutí) můžete vidět screen z rozhraní platformy Degiro. Po zadání unikátního ISINu získáte hned několik výsledků. Jak je to možné?
Zvolené iShares Core S&P 500 UCITS ETF je možné obchodovat hned na několika evropských burzách. Označení konkrétní burzy je na screenu zobrazeno pod názvem ETF prvním tří písmenným kódem.
TIP
Pro vás je však mnohem důležitější informace, v jaké měně budete dané ETF nakupovat, což je reprezentováno posledními třemi písmeny pod názvem ETF.
IShares Core S&P 500 UCITS ETF nese také označení (Acc), to znamená, že tento burzovně obchodovatelný fond dividendy automaticky reinvestuje.
Pokud byste si chtěli vybrat ETF, které dividendy pravidelně vyplácí, pak je třeba volit fondy, za jejichž názvem je uvedeno (Dist).
Srovnání poplatků za nákup jednotlivých ETF
Investoři, kteří využívají platformu Fio e-Broker vědí, že nabízí velmi širokou nabídku instrumentů včetně amerických ETF, což nemůže nabídnout žádný jiný broker na českém trhu.
Nákupy jsou ovšem fixně zpoplatněny poměrně vysokým poplatkem. Díky 15% danění dividend však může být vhodným kandidátem na vysoké jednorázové investice do amerických ETF (řádově statisíce), která své dividendy kvartálně vyplácejí.
Podobně širokou nabídku ETF s výjimkou těch amerických pak nabízí i LYNX broker, investor však opět musí počítat s poplatkem, který tohoto brokera diskvalifikuje jako alternativu pro pravidelné investice.
Investoři, kteří uvažují o pravidelných nákupech ETF fondů kopírujících index S&P 500, mohou zauvažovat o dalších dvou brokerech – Degiro a XTB, u kterých můžete tyto nákupy realizovat zdarma (v případě Degira 1x měsíčně).
V případě obou brokerů se pak jedná o daň 15 %, za předpokladu, že vyplníte formulář W-8BEN.
Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů
Jak už nyní vidíte, výběr brokera do značné míry závisí na tom, jaké instrumenty chcete, jakým způsobem nakupovat. Proto se vyplatí na to myslet hned na počátku.
Do výběru brokera však promlouvá mnohem více faktorů, než je pouze dostupnost finančních instrumentů nebo poplatková struktura. Jednotlivý brokeři se výrazně liší i ve způsobu danění dividend a účtování dalších poplatků.
Pokud tak stále váháte, navštivte naše srovnání brokerů a uděláte si jasno.
Přehled nejlépe hodnocených brokerů pro obchodování ETF
Jednotliví brokeři pak nabízejí investorům i další možnosti investování prostřednictvím společností zahrnutých v indexu S&P 500. Jedná se o ETF, která jsou zaměřená sektorově – například sektor komunikačních technologií, spotřebitelský sektor, finanční sektor atd.
Případně můžete investovat i do pákových ETF, která sledují svým složením index S&P 500, ale výkonnost je násobena pákou 2 – investor může dosáhnout dvojnásobného zisku, ale i ztráty.
Poslední zajímavou možností jsou tzv. inverzní ETF – když index S&P 500 roste, hodnota tohoto ETF klesá.
Tyto burzovně obchodovatelné fondy lze nakupovat především prostřednictvím platforem XTB, LYNX Broker a Fio e-Broker za poplatky, které jsou uvedené v tabulce výše.
ETF lze nakupovat i automaticky prostřednictvím investiční platformy
Pokud vás představa založení brokerského účtu a následných aktivních nákupů S&P 500 ETF děsí, nebo hledáte možnost “automatického investování” můžete využít také služeb dostupných investičních platforem.
Ty vám za poměrně nízký poplatek nákup některého z těchto ETF zprostředkují, aniž byste se o svou investici museli příliš starat.
Aktuálně máte k dispozici tři české investiční platformy Indigo, Fondee a Portu. První dvě sestaví zájemci o pasivní investování portfolio automaticky na základě vyplněného investičního dotazníku – dle jeho investičních cílů, tolerance rizika atd.
Investiční platforma Portu nabízí totéž a také alternativu v podobě sestavení vlastního portfolia, které může tvořit například (a pouze) S&P 500 ETF.
TIP
Zajímá-li vás investiční platforma Portu více, přečtěte si tuto recenzi.
Ve zkratce by váš investiční proces vypadal tak, že si vyberete ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500 (na Portu se jedná o akumulační iShares Core S&P 500 UCITS ETF) a následně si nastavíte automatickou investici do tohoto ETF prostřednictvím trvalého příkazu.
Dále se nemusíte o nic starat. Nastavená investice se bude pravidelně a automaticky realizovat ve vámi vybraném intervalu.
Nejčastěji se pravidelně investuje na měsíční bázi. Lze ovšem investovat například i na týdenní bázi nebo třeba kvartální.
Portu si za tuto službu účtuje poplatek za zprostředkování. S investičním horizontem 15 let však zaplatíte na poplatcích ročně 0,53 %.
To znamená, že pokud budete investovat pravidelně drobné částky (jednotky tisíc Kč), může se vám Portu vyplatit dokonce více než samostatný nákup některého z S&P 500 ETF prostřednictvím brokerů Lynx nebo Fio e-Broker.
ETF fondy kopírující S&P 500 mohou být skvělým základem pro vaše portfolio. Mají velmi nízkou roční nákladovost, a pokud je nakupujete prostřednictvím správného brokera, nemusíte za jejich nákup zaplatit ani korunu na poplatcích.
Rovněž jsou mnohem likvidnější než tradiční podílové fondy, protože jsou obchodované podobně jako akcie na burze.
Drobnému investorovi pak přinášejí nižší riziko než výběr jednotlivých akcií. Pokud tedy někdo uvažuje o dlouhodobém budování důchodových úspor, jedno z uvedených ETF výše může být rozhodně zajímavou možností.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co je S&P 500?
S&P 500 je index 500 největších společností v USA podle tržní kapitalizace, obchodovaných na burzách NYSE a Nasdaq.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody investování do S&P 500 ETF?
S&P 500 ETF nabízí diverzifikaci, vysokou likviditu a možnost obchodování jako s jednotlivými akciemi.
K nevýhodám patří, že jejich zisk nepřekoná průměrný tržní výnos a také fakt, že menší společnosti mají na vývoj indexu minimální vliv.
Co musí splňovat akcie, aby byly zařazeny do S&P 500?
Tržní kapitalizace alespoň 6,1 miliardy dolarů, cena akcie minimálně 1 dolar a měsíční objem obchodování 250 000 akcií.
Jaké jsou nejlepší S&P 500 ETF dostupné v ČR?
Těchto fondů je mnoho, ale k nejlepším patří: SPDR S&P 500 ETF Trust, iShares Core S&P 500 UCITS ETF, Vanguard S&P 500 UCITS ETF.
Jaké jsou rozdíly mezi akumulačními a distribučními ETF?
Akumulační ETF reinvestují dividendy, zatímco distribuční ETF vyplácí dividendy investorům.
Jsou S&P 500 ETF vhodné pro dlouhodobé investice?
Ano, díky nízké nákladovosti, diverzifikaci a vysoké likviditě jsou vhodné pro dlouhodobé budování důchodových úspor.
Další zdroje informací:
E15 (Akciový index S&P 500: Aktuální graf a jak investovat do ETF)
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.