Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejen memecoiny! Těchto 5 fundamentálně silných altcoinů je od začátku roku 500 a více % v plusu!

Nejen memecoiny! Těchto 5 fundamentálně silných altcoinů je od začátku roku 500 a více % v plusu!
Zdroj: Koláž Finex.cz

Bude rok 2023 pro krypto dobrým nebo špatným rokem? Z hlediska tzv. 4letých cyklů by měl být rokem, kdy se kryptoměny již oklepaly z nejhoršího v roce 2022, pomalu se nadechují a připravují na cestu vzhůru v roce 2024. V roce 2025 by pak měl přijít bláznivý bull run, ve kterém ceny digitálních aktiv dosáhnou astronomických výšin a s blížícím se rokem 2026 by bublina zase měla splasknout.

Tak by tomu bylo, pokud by se historie opakovala a narativ grafu 4letých cyklů vycházející z halvingu Bitcoinu (BTC), který se koná právě 1x za 4 roky, fungoval i nadále. Letošní rok 2023 by tedy měl být rokem, kdy dno bear marketu je již za námi, trh se od něj odrazil a nyní jde víceméně do strany.

4leté cykly Bitcoin
Znázornění 4letých BTC cyklů od roku 2013

Graf Bitcoinu tomu odpovídá, od dna kolem 20 tis. USD, které bylo ještě prohloubeno krachem burzy FTX, kdy se Bitcoin na několik týdnů podíval až na 16 tis. USD, se mince odrazila až přes 30 tis. USD, kde však býkům došla síla, market opustila volatilita, Bitcoin sklouzl o pár tisíc níže a žádné další větší překvapení se zatím nekoná. Přesně, jak předpovídal graf 4letých cyklů.

Některé tokeny si ale bez ohledu na Bitcoin a celkovou výkonnost trhu v roce 2023 žijí vlastním životem a investorům již přinesly několikanásobné zhodnocení. Memecoiny ponechme stranou a pojďme se podívat na fundamentálně silné altcoiny, kterým se toto letos podařilo:

Obsah článku

Poznámka

Kritérii pro zařazení do článku byla tržní kapitalizace min. 100 mil. USD, zhodnocení od začátku roku alespoň 500 % a vyřazení memetokenů. Dle serverů CoinMarketCap a CoinGecko shromažďujících data o kryptoměnách splnilo tyto požadavky pouze 5 následujících altcoinů.

Rollbit Coin (RLB) + 9 000 % YTD

Už nyní můžeme dost pravděpodobně říct, že kdyby se udělovala cena pro kryptoměnu roku, v letošním roce by nejspíše zvítězil Rollbit Coin (RLB). Kryptoměna vznikla už v listopadu 2021, do února 2023 se o ní ale prakticky nikdo nezajímal. Až poslední půl roku nabrala raketový růst a zhodnotila se cca o 9 000 %. Nyní, v době psaní článku, se zrovna nachází na svém ATH.

Rollbit Coin je tokenem platformy Rollbit.com, decentralizovaného kasina nabízejícího všechno, co si tradiční i novodobý gambler může přát – tedy online automaty, ruletu, sportovní kurzovní sázky, ale i kryptoměnové futures s až 1 000x pákou.

Úspěch založila platforma na silném influencer marketingu, kdy se několik kryptoměnových influencerů vyjádřilo, že jim Rollbit za propagaci nabídl částku tak vysokou, že to ještě neviděli.

Zdroj: rollbit.com
Webové stránky rollbit.com
Webové stránky rollbit.com

Token RLB je velmi populární i u dlouhodobých investorů, kteří stále věří v jeho další zhodnocování. RLB má v sobě totiž zabudovaný silný deflační stimul v podobě kontroverzního mechanismu Buy & Burn. 10 % zisku z Rollbit Casina, 20 % zisku z Rollbit sportovních sázek a 30 % zisku z Rollbit Futures je používáno k výkupům RLB a jeho následnému pálení, tedy ničení, odebírání navždy z cirkulace odesláním tokenů na mrtvou adresu.

Poznámka

Čím více uživatelů bude Rollbit mít, tím větší tržby a zisk bude mít, tím více RLB bude nakupováno a páleno a tím více poroste cena RLB nahoru.

Zmíněné schéma je kontroverzní v tom, že v určitý moment dosáhne platforma svého maxima, noví uživatelé přestanou přicházet a prodejní tlak stávajících uživatelů převáží Buy & Burn stimul. Toho si budou vědomi i zkušení tradeři, kteří dle toho budou obchodovat.

RLB se ve standardu ERC-20 tokenu nachází na blockchainu Etherea a dále na Solaně, je tedy k dostání na decentralizovaných burzách. I přes jeho popularitu jej však nezalistovala žádná větší centralizovaná burza, důvodem může být stinná minulost vedení Rollbitu, na kterou je často upozorňováno, nebo také těžko prověřitelné systémy, dle kterých Rollbit vyhodnocuje výsledky svých online her. Jedinou výjimkou je burza Poloniex.

Pendle (PENDLE) + 1 200 % YTD

Pendle je poměrně nenápadný token, který však jeho držitelé a hlavně ti, co jej stakují, musí milovat. I Pendle vznikl už v roce 2021 a v roce 2022 si prošel krutým bear marketem. Letos však dostala jeho cena pořádný vítr do plachet a ačkoli se stále nevrátila na své ATH z roku 2021, co do tržní kapitalizace překonala své maximum již třikrát.

Poznámka

Jak je možné, že do cenového ATH chybí PENDLE 2x, avšak co do tržní kapitalizace překonal ATH z roku 2021 již 3x? Důvodem bylo uvolňování nových tokenů do oběhu jako odměn pro investory v roce 2022.

A jak jistě víte, tržní kapitalizace = cena x počet tokenů, když se tedy druhý jmenovatel několikrát zvětšil, bohužel tato inflace negativně působila na cenu.

Nyní se však není třeba podobného bát, v cirkulaci je již 95 % všech PENDLE.

Pendle.finance je protokol umožňující obchodování s výnosem, který ještě nebyl vytvořen, tzv. future yieldem. K tomu Pendle vytvořil AMM směnárnu podporující tyto speciální tokeny a dává tak uživatelům větší kontrolu nad budoucím výnosem tím, že poskytuje více možností, jak s ním nakládat.

Zdroj: research.binance.com
Pendle.finance
Jak funguje protokol Pendle.finance?

PENDLE se nepřekvapivě nachází na Ethereu a dále na Arbitru a BNB Smart Chainu. Z centralizovaných burz jej nedávno, v červenci 2023, zalistovala Binance, dále je k dostání např. na Bybitu, KuCoinu či Bitgetu.

Kaspa (KAS) + 600 % YTD

Dalším zajímavým projektem na seznamu, o kterém jste ale nejspíše doposud neslyšeli, je Kaspa. Kaspa je L1 Proof of Work blockchain implementující GHOSTDAG protokol. GHOSTDAG řadí transakce do tzv. orientovaného acyklického grafu (DAG), podobně jako např. Avalanche. Díky zachování a zobecnění Nakamotova konsensu tak umožňuje bezpečný provoz s velmi vysokou rychlostí vytváření bloků (v současnosti rychlostí 1blok/s, cílem je 10 až 100 bloků/s).

Kaspa byla spuštěna v listopadu 2021 Yonatanem Sompolinskym, harvardským pedagogem, jehož práce jsou citovány např. i ve whitepaperu Etherea. Nativní minci blockchainu, KAS, je možné těžit. Odměna za vytěžení bloku se půlí každým rokem, avšak ne najednou, ale postupně –⁠ odměna za blok je snižována každý měsíc tak, aby za 12 měsíců byla na poloviční hodnotě.

Zdroj: kaspa.org
Vizualizace Kaspa blockchainu
Vizualizace blockchainu Kaspa

KAS je možné koupit na KuCoinu, Bitgetu, Gate.io nebo BingX.

Akash Network (AKT) + 600 % YTD

Akash Network je decentralizovaná síť spojující uživatele, kteří potřebují výpočetní techniku, s těmi, kteří ji vlastní a jsou ochotni ji pronajímat. Akash tedy funguje jako tradiční cloud, jediným rozdílem je, že služby, které poskytuje, tedy pronájem cloudových datových center, neposkytuje ona sama jako jediný subjekt, ale distribuovaná síť různých poskytovatelů.

Zdroj: akash.network
Akash.network
Akash.network je decentralizovaný cloud

Token AKT slouží jako governance token, k řízení sítě, jako pobídka participantům v ekosystému a jako platidlo uvnitř sítě. AKT je možné koupit na burzách KuCoin, Crypto.com a Kraken.

Injective Protocol (INJ) + 500 % YTD

Poslední kryptoměnou, která se dostala do našeho žebříčku, je Injective Protocol (INJ). Také se jedná o minci nejstarší (vznikla již roku 2020) a největší (v době psaní článku koketuje s 50. místem v celkovém žebříčku kryptoměn dle tržní kapitalizace).

Stejně jako Pendle chybí i Injectivu pořádný kus k dosažení svých cenových maxim z roku 2021 (ATH je cca na 22 USD), avšak, opět stejně jako u Pendle, co se týče tržní kapitalizace, je projekt aktuálně na svém ATH. V oběhu je nyní 85 % všech INJ z celkové zásoby 100 milionů kusů.

INJ je nativní mincí celého blockchainu Injective. Jedná se o Proof of Stake síť s dobou vytvoření bloku 0,8 sekundy a cenou za transakci menší než 0,01 USD. Velmi rychlý a levný blockchain se popisuje jako “síť stvořená pro finance” a důvodem pro její úspěch v tomto roce je zejména získání významných investorů, mezi které patří např. burza Binance, investiční skupiny Pantera Capital a Jump Crypto nebo legendární podnikatel a investor Mark Cuban.

Zdroj: injective.com
Je Injective ideálním blockchainem pro DeFi, jak o sobě tvrdí?
Je Injective ideálním blockchainem pro DeFi, jak o sobě tvrdí?

INJ je k dostání na všech velkých burzáchBinance, Coinbase, Bybitu a dalších.

Další čestné zmínky

Aby byl náš článek o velkých úspěších na grafech kryptoměn v letošním roce úplný, musíme zmínit i kryptoměny, kterým se také velmi dařilo, ale kvůli jejich velké tržní kapitalizaci a obecné známosti už u nich není prakticky možné dosahovat růstu stovek procent v tak krátkém časovém období.

Z Top 10 největších kryptoměn si největší zhodnocení připsala Solana (SOL), od začátku roku něco lehce přes 100 %. Její úspěch je však poněkud hořký, protože se pouze jedná o korekci obrovského pádu, který zažila na konci minulého bull marketu a také po krachu burzy FTX. Od svých maxim na 250 USD je stále v mínusu přes 90 %.

A z Top 50 pak vzdejme hold kryptoměnám Maker DAO (MKR) a Bitcoin Cash (BCH). I tyto si od začátku roku připsaly kolem 100 %, ačkoli od svých maxim jsou stále hrozivě vzdáleny.

Držíte některé ze zmíněných kryptoměn a koupili jste je ve správný moment, nebo fandíte úplně jiným koňům? Dejte nám vědět do komentáře nebo přijďte diskutovat či načerpat tipy & triky na náš Discord.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.